1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фемински κлуб на читателκи (Every Smile You Fake - Dorothy Koomson)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 25 февруари 2013.

?

Која да биде следна книга за читање?

Анкетата е затворена на 3 февруари 2022.
  1. Honor - Elif Shafak

    66,7%
  2. A Flicker in the Dark - Stacy Willingham

    16,7%
  3. The Hush - Sara Foster

    16,7%
  4. The Architect's Apprentice - Elif Shafak

    0 глас(а)
    0,0%
  5. I Know This Much Is True - Wally Lamb

    0 глас(а)
    0,0%
  1. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.543
    Допаѓања:
    59.638
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Јас почнав да ја читам, ама некако не ми иде, ја оставив. Во меѓувреме прочитав две други книги...
     
    На DzingrlakaDzikica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Кога би ја опишала книгава со три збора, тоа би биле: мрачна, ладна и мистериозна.
    Прво морам да кажам дека бев изненадена кога видов кога е издадена, некако имав впечаток дека е напишана во 19ти век. Можеби самиот стил ме асоцираше на тоа, а можеби и поради фактот дека главната улога ја има моќна жена која влијае врз животот на нејзиниот сопруг дури и по нејзината смрт. Имаше некои белези типични за класиците.

    Мислам дека никогаш немам читано книга во која главната улога ја има лик кој воопшто не се ни појавува во тековните настани. И мене токму тоа ми беше најинтересно. Ме фасцинираше начинот на кој можев да го почувствувам нејзиното присуство преку нејзиното отсуство (колку и да звучи чудно). Имав чувство дека Ребека диши преку секое ќоше на дворецот. Дефинитивно ќе ми остане како еден од омилените ликови од книги. Во првата половина на книгата ми остави впечаток на ладнокрвна жена желна за моќ, ама веќе потоа, кога се разрешува приказната, сфатив колку всушност била брилијантна. Kога се дозна дека била болна, ама го изманипулирала Максим да ја убие, беше моментот кога ме воодушеви. Да се спаси од маките, а истовремено да му препише убиство на нејзиниот сопруг и со тоа да го уништи.

    Што се однесува до останатите ликови, ми се чини дека на Manderley му беше дадено поголемо значење отколку на било кој друг лик. Толку добро беше опишан, што додека ја читав книгава мислев дека сум таму. Секој агол, секој звук и мирис можев да го почувствувам.
    Некако, ми недостасуваше малку повеќе опис на новата сопруга на Максим (на која не ѝ го дознавме ни името). Не можев да ја комплетирам сликата за неа. Но, од друга страна, можеби и подобро е така. Можеби подобро што авторот ни ја претставил само како млада и ранлива девојка, за да се добие чувството дека нејзиниот лик е засенет од ликот на Ребека. Дека живее во сенката на Ребека.

    Стилот на пишување ми беше прекрасен! Иако јас преферирам книги со малку побрзо темпо на одвивање на настаните и малку повеќе напнатост, ми се допадна. Зборовите беа толку внимателно одбрани, што ми личеа на бисери нанижани на ѓердан :)
     
    На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.494
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Јас уште не сум ја дочитала, ама се надевам до утре ќе ја завршам. И ќе имам опширна критика за давање. Ме вовлече ептен книгава.
    А предлози за наредната од утре да ја ставиме, или и од денес може? Јас се намерачив на една, ама нема за симнување ништо, сега излегла. А и од Џоџо Мојес има нова, ама рано е и за таа. Јас би сакала некој опасен трилер. Ама се некако слаби испаѓаат, не знам зошто.
     
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    ^ И јас сум за некој трилер Реин ^_^
    Некој напнат, возбудлив, да те остави без спиење :wasntme:
    А мислам дека досега во клубов такво нешто не читавме, така што јас сум за.
    Што се однесува до мене, може од утре да закажеме нова книга, јас и онака моментално читам една друга.
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.494
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Trust your eyes - Linwood Barclay? Гледам има 4.6 оцена на гр, што е супер. Ај ѕирнете ја, па дајте и други предлози. :)
     
    На SV1911, Marossa, AnaKarenina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    ^Мене ми изгледа занимливо, а прочитав и доста позитивни критики. Јас сум за :)
     
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Ајде и јас да дадам една мала критика за Ребека.
    Најпрво да кажам дека ич не ги сакам книгите кои се влечкаат по 400 страни,со едноставно дејство.Сакам брз развој на настаните.Е сега,книгата многу ми се допадна :D
    Одлично склопен дијалог,збогатен со беспрекорната описна техника на авторката,направи да се чувствувам како навистина да сум таму,во Manderley.
    Ликот на Ребека е водечки дефинитивно,како успеала да ги придобие сите таму,да изгледа како најсовршеното суштество на планетата,а всушност да биде манипулативна и сурова кучка,која му го направила животот пекол на својот сопруг.Ама пак,зошто да не? Имала убавина,моќ,милион афери,независна и држела комплетна контрола на својот живот.А пак како го измамила да ја убие со цел да си ги скрати маките а притоа да го уништи комплетно,е тоа е права генијалност :lol: Ако добро размислиме,кој не би сакал да биде како неа :D
    Нараторката од друга страна е чиста спротивност,несигурна,млада и неискусна и баш погодно е што не и дала авторката име,дотолку била засенета од првата жена.
    На моменти ужасно бев иритирана од неа,од нејзините сценарија што си ги замислуваше постојано,од нејзината константна опсесија да биде како Ребека.
    Уште од почетокот кога почна да раскажува,знаев дека има нешто сомнително со Ребека,но ни малку не очекував таа да биде таков лик,ниту пак дека Максим ја убил.
    Поголемиот дел од книгата го сметав Максим за рамнодушен,ладен и премногу приврзан за минатото,се до последните 100 страници,кога конечно си ја искажа болката и траумата,стана поранлив во моите очи дури и од втората Mrs. De Winter.
    ОД друга страна,Данверс си остана иста од почеток до крај,луда,морбидна и опседната со Ребека :D
    Крајот не е многу среќен,Manderley е во пепел,а они двајцата живеат скромен и мирен живот,ама со одредена дистанца меѓу нив,и надеж за заборавање на минатото.

    Главна поука од книгата: Ништо не е како што изгледа!! :D

    Инаку Trust your eyes ептен ми се допаѓа според она краткото што го прочитав.Конечно некој јак трилер,иако пак си е скоро 500 страни,бавно ќе се чита :D
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.494
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Океј, штом сте согласни идеме со нова книга, за која се надевам дека ќе испадне еден супер трилер.
    http://isohunt.to/torrent_details/64822 ... od-Barclay
    Еве торент за симнување, има и други книги од истиот автор што ќе ви се најдат. :)
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.494
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Ајде јас со критиката, конечно ја дочитав книгава. Имав подеми и падови со читањето, на моменти не можев да ја оставам, на моменти се прозевав.

    Прво да си кажам за стилот на пишување и раскажувањето. Да, ми се допадна нарацијата, ама имав и некои проблеми. На пример, имаше премногу he said, she said, што некако им даваше сувост на дијалозитe, па почна ова да ми пречи пoнатаму во книгата. Исто така не ми се допадна кога новата невеста ќе почнеше да си замислува како се одвивале работите, ми даваше некоја нереална димензија, она си замислува, можеби, а веројатно, и не се случило така, па сето тоа ми беше сосема непотребно.

    Главниот-спореден лик, малечката невеста, не ми се допадна баш. Беше претставена како млада и наивна, со премногу детски и прости размислувања, а од друга страна навлегуваше во премногу детално анализирање на другите ликови. Некои нејзини мисли ми беа невозможни, баш поради тоа како беше опишана. Нејзиниот кукавичлук ми одеше премногу на нерви, до толку да не може да се спротистави на никого, никаква храброст да нема. На пример кога дојде капетанот и и ја кажа прво веста на неа, за наоѓањето на бродот, па кога влезе Макс во собата таа избега зашто не можеше да поднесе како тој ќе ја прими веста. И многу други вакви примери.
    Знам дека автоката сакала да создаде контраст помеѓу неа и Ребека, ама отишла малку предалеку со описите. Мене ми беше очигледно дека има нешто со Ребека, а потоа и почнав да се сомневам дека Максим е поврзан со тоа, па кога се откри целата работа не го имаше очекуваниот ефект на шок.

    Кога Макс ги откри сите тајни и испадна дека е смртно вљубен во неа исто така не ми беше уверливо.
    Цело време како се однесуваше кон неа, како со кутре некое, а потоа демек толку е испозаљубен. Знам дека сето тоа е прикажано преку нејзините очи, дека она само така ги гледала работите, можеби и не било воопшто така, ама сепак, превртев очи во тој момент.

    За крајот, беше очигледно дека нема да го обвинат, дека ќе се извлече. Не очекував лудачата да го спали целиот имот, ама очекував дека нешто ќе се случи, нели, поради прологот.

    Како и да е, не беше лоша книгава, имаше доста непотребни ситуации, ама ми се допаднаа конструкциите на речениците, избраните зборови, со исклучок на замерките наведени погоре.

    Книгава има 3/5 од мене.

    Цитати што ми се допаднаа:

    “Happiness is not a possession to be prized, it is a quality of thought, a state of mind.”

    “Men are simpler than you imagine my sweet child. But what goes on in the twisted, tortuous minds of women would baffle anyone.”

    “Time will mellow it, make it a moment for laughter. But now it was not funny, now I did not laugh. It was not the future, it was the present. It was too vivid and too real.”
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Читателки, до каде сте со Trust Your Eyes?
    Јас доцнам еден ден (бидејќи кога ја закажавме книгава читав друга), па мислев дека ќе ме пречека веќе развиена дискусија во темава :?: Ама изгледа пак јас ќе пишам прва критика :wasntme:

    Целокупно ми се допадна книгава.
    Применети се веќе испробани техники, типични за трилерите, кои секогаш „палат“.
    Имаше некои моменти кои мислам дека беа сосема непотребни, но добро, скоро и да нема книга од која не би скратила нешто. Почетокот не ми даде впечаток дека книгата ќе биде толку возбудлива и неизвесна, ама подоцна кога веќе навлегов во приказната, не можев да ја пуштам! Ми се допадна тоа што паралелно имаше неколку раскажувања, сакам такви книги.

    Во текот на читањето постојано се обидував да одгатнам што ќе се случи и многу пати го менував правецот на размислување, ама успеав некои работи да предвидам. Уште кога дојдов до делот каде што се раскажува дека Томас имал некоја траума во детството, претпоставував дека бил злоставуван (т.е. постоело обид за тоа). Кога Реј почна да се сомнева во околностите во кои се случила несреќата на татко му, прво што помислив беше дека Томас во состојба на афект го турнал. Кога при крајот се разрешува приказната и доаѓа на виделина она што се случило помеѓу Томас и пријателот на татко му, некако ми олесна што Томас не е виновен за смртта на татко му. За на крајот да се стаписам кога се исповеда на неговиот гроб! Сепак првичната претпоставка ми била точна. И знаев дека Алисон не е жртвата покрај прозорецот, некако ми беше too soon за да се збогуваме со неа.

    Кога сум веќе кај Алисон, ми недостигаше едно поглавје за тоа што се случило по нејзиното убиство. Приказната за неа некако ми заврши ненадејно... By the time Doris Fitch arrived that afternoon, the hotel parking lot was cordoned off with yellow police tape. И толку. Очекував барем уште едно поглавје за неа, некако ми фалеше завршница на приказната за мајка ѝ и Октавио.

    Делот од приказната за Lewis, Howard, Morris, Nicole, Bridget и сите тие политички сплетки и игри ми беше малку too much, па морав повеќе внимание да обрнам на тие делови за да сфатам кој, зошто и што направил. Разрешувањето на целата приказна ми беше малку филмски направена, но во глобала ми се допадна. И морам да си кажам дека овој Vachon цело време го читав како Ванчо :rofl:
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.494
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Јас не ја дочитав се уште. Не ми се погоди некако периодот, ама планирам да ја дочитам денес или утре, па ќе напишам критика.
    Предложувајте друга книга ако сакате. :)
     
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Јас цел ден пребарувам низ goodreads, заглавив во Драма.
    Леле колку добри книги има, колку интригантни, ама многу од нив се нови и ништо не успеав да најдам во електронска верзија :doh:
    Имаше и многу книги што ми делуваа добри според кратката содржина и оценката, ама ги тргнував од листа заради коментарите на некои читатели (секако, ако се издржани и е објаснето зошто не ја препорачуваат книгата).

    Нешто што ми фати око според содржината и критиките:
    Kane and Abel - Jeffrey Archer
    Into the Darkest Corner - Elizabeth Haynes

    Ги има и двете на kickass.
     
  13. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    И јас немам ја дочитано книгата,ќе пробам до утре да ја завршам.
    Инаку од предложените книги,јас сум за втората,долго време ја меркав :D
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.494
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Јас ја имам читано Скриена во најмрачниот агол. Добра е книгата. Ако сакате таа да биде нема гајле, јас ќе паузирам. :) Првата не ми фаќа око некако.
     
  15. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.543
    Допаѓања:
    59.638
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Неможев да наjдам торент за Trust Your Eyes, па не jа прочитав (не сум во Мк., не ми отвара многу работи тука).

    Мене пак првата предложена книга ми остави подобар впечаток, поинтересна приказна. Втората епен ми е мрачна, не сакам такви книги, не можам да престанам да ги мислам потоа.
     
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    И мене втората поинтересна ми се виде, па ме копкаше и веќе почнав да ја читам. За која и да се одлучите, и таа ќе ја читам, не ми е проблем. Бидејќи Реин ја има оваа читано, ќе одбереме некоја друга. Давајте предлози :) Можеме да ги разгледаме и старите предлози во темава, интересни книги беа предложени.
     
  17. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.543
    Допаѓања:
    59.638
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.543
    Допаѓања:
    59.638
  19. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.543
    Допаѓања:
    59.638
  20. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Trust Your Eyes-Linwood Barclay)

    Од понудениве најмногу ми фатија око The Ocean at the End of the Lane и Adaptation.
    To Kill a Mockingbird ја гледав и јас, ама некако ме предомислија коментарите... Или се многу позитивни или па ептен негативни. Негативните ја оценуваат како расистичка книга со прости ликови :?:
    The Book Thief го гледав филмот :doh:
    Joyland ми изгледа интересна, освен тоа Stephen King е во прашање, ама сега засега не би ја читала. Малку да одморам од книги со духови :tmi:
    Love, Rosie чик лит е?