1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фемински κлуб на читателκи (Rock Paper Scissors - Alice Feeney)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 25 февруари 2013.

?

Која да биде следна книга за читање?

Анкетата е затворена на 5 јуни 2021.
 1. The Road Trip - Beth O'Leary

  0 глас(а)
  0,0%
 2. The Vineyard at Painted Moon - Susan Mallery

  16,7%
 3. These Tangled Vines - Julianne MacLean

  83,3%
 4. The One Hundred Years of Lenni and Margot - Marianne Cronin

  0 глас(а)
  0,0%
 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Имам некоја замисла за темава како да функционира, па ќе ви објаснам на кратко.
  Сакам да си направиме еден клуб на читателки тука на форумов, знам дека не има повеќе што сакаме да си читаме.
  Инаку идејата е да се одбере книга која ќе треба да се прочита за една недела и сите што ќе сакаат да учествуваат во клубов ќе треба да ја прочитаат и потоа ја дискутираме, впечатоци, размислувања, теории, ликови, се по редот. :) За тоа време се бира друга книга која ќе треба да се прочита за дискусија за наредната недела.
  Значи прво треба да одбереме книга и да се согласиме со изборот, а потоа за една недела ја читаме и ја дискутираме.
  Може да се почне со предлози и стварно се надевам дека ќе ја заживееме темата. :)

  Листа на книги кои се прочитани:
  1. Невини - Харлан Кобен
  2. Life after life - Kate Atkinson
  3. Me before you - Jojo Moyes
  4. After you'd gone - M. O'farrel
  5. Rebecca - Daphne du Maurier
  6. Trust Your Eyes - Linwood Barclay
  7. Looking for Alaska - John Green
  8. Touch & Go - Lisa Gardner
  9. The one plus one - Jojo Moyes
  10. God-Shaped Hole - Tiffanie DeBar
  11. Шепнувачот - Донато Каризи
  12. Sarah's Key - Tatiana de Rosnay
  13. Nineteen minutes - Jodi Picoult
  14. We Were Liars - E. Lockhart
  15. Envy - Sandra Brown
  16. See Jane die - Erica Spindler
  17. Raw - Belle Aurora
  18. The Ocean at the End of the Lane - Nail Gaiman
  19. The Girl with a Clock for a Heart - Peter Swanson
  20. Сјаење - Стивен Кинг
  21. Black lies - Alessandra Torre
  22. Us - Susan Wiggs
  23. The Thread - Victoria Hislop
  24. Before I Go to Sleep - S.J. Watson
  25. Let's Pretend This Never Happened By Jenny Lawson
  26. On Dublin Street - Samantha Young
  27. The life list - Lori Nelson Spielman
  28. The Snow Child - Eowyn Ivey
  29. Sworn to silence - Linda Castilo
  30. The Promise of Stardust - Priscille Sibley
  31. The Lost Girl - Sangu Mandanna
  32. It's kind of a funny story - Ned Vizzini
  33. Полноќна роза - Лусинда Рајли
  34. Landline - Rainbow Rowell
  35. Papillon - Henri Charriere
  36. Florence Gordon - Brian Morton
  37. The one that got away - Simon Wood
  38. The Nightingale - Kristin Hannah
  39. To kill a mockingbird - Harper Lee
  40. Sugar - Deirdre Riordan Hall
  41. Now You See me - S.J Bolton
  42. Black-Eyed Susans - Julia Heaberlin
  43. After You - Jojo Moyes
  44. Pretty Girls - Karin Slaughter
  45. Behind closed doors -B.A. Paris
  46. Lonesome Dove - Larry McMurtry
  47. Homegoing - Yaa Gyasi
  48. The Great Alone - Kristin Hannah
  49. Little Fires Everywhere - Celeste Ng
  50. A Spark of Light - Jodie Picoult
  51. The Tattooist of Auschwitz - Heather Morris
  52. An Anonymous Girl - Greer Hendricks, Sarah Pekkanen
  53. The Huntress - Kate Quinn
  54. The Whisper Man - Alex North
  55. The Promise of Jenny Jones - Maggie Osborne
   
  На TheBibliophagist, Kohlensäure, do-re-mi и 17 други им се допаѓа ова.
 2. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.629
  Фемински клуб на читателки

  Јас ќе ти бидам прв член на клубот Реин!! :wasntme:
   
  На LilBaby и RainBow им се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Океј тогаш. Треба да се усогласиме со некои работи. Одберената книга ако не им е достапна на сите може да ја најдеме за симнување. Ќе видиме како ќе оди тоа по предлозите.
  Значи, не може да им биде на сите погодена книгата и да им биде и по вкус, ама целта на темава е и тоа, да излезеш од шаблонот и да прочиташ нешто ново што можеби би те заинтригирало.

  За почеток сакате да биде нешто крими, нешто историско, психолошко?
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.629
  Фемински клуб на читателки

  И јас на тоа помислив. Најубаво ако можеме книгите да ги најдеме во pdf формат, така полесно ќе биде и за вадење дијалози, цитати ама не знам колку e изводливо.

  Гласам за психолошки. Мое мислење: најголема дискусија може да произлезе од психолошките книги ама ај дека е почеток може да се загрееме со некое полесно книгиче.

  Рокот ќе биде една недела?

  True. :)
  [​IMG]
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  :) ми се допаѓа , но не сакам да ве извисам доколку не успеам да ја најдам книгата или најлошо ја најдам а не ја прочитам, во принцип сум голем читател ...ке ве следам :)
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Хммм, психолошки трилер?
  http://www.sakamknigi.mk/index.php?opti ... Itemid=104
  Книгава ја има и онлајн за читање и за симнување пдф. Па мислам дека е доволно една недела, повеќе би било ептен развлечено.
   
 7. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Фемински клуб на читателки

  И јас се придружувам на клубот, добра идеја.Ќе ја побарам книгата :)
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Не е одлучено дали ќе биде таа, треба и другите што се согласуваат да пишат, или ако не им се допаѓа и имаат нешто подобро на ум да дадат друг предлог. :)
   
 9. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  Фемински клуб на читателки

  мене линкот не ми се отвара. може да кажете како се вика?

  инаку супер тема се приклучувам со предлог секоја предложена книга прво да се провери дали ја има во е верзија бидејќи е тешко да идеш у библиотека да ја бараш или да ја купиш. на овој начин сметам дека сите би биле на еднакво ниво.

  второ сметам дека тешко сите ќе се сложиме за иста книга така да убаво е по некој си редослед некој да кажува. еве реин ја отвори темата мислам дека треба да се усвои нејзиниот предлогот.

  и уште еден предлог да не бидат книгите огромни од стилот на злосторство и казна :D бидејќи не се пристигнува за една недела и работа и читање и дома... имаме тука и вработени и мамички и сите се со многу обврски...
   
  На RainBow и Butterfly14 им се допаѓа ова.
 10. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Фемински клуб на читателки

  Фатен на дело - Харлан Кобен
  Инаку се согласувам со ова.Треба да се смисли некој начин за да се договараме која книга кога ќе биде.Пример по ред кој како се зачленил или кој прв прочита..
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Е па ако сакате тогаш нека биде оваа книга прва.
  Во спојлер рецензијата од сакам книги.
  Уште едно маестрално дело на Харлан Кобен кое ме остави без здив.

  Хејли Меквејд има само седумнаесет години. Таа е добра девојка и гордост на семејството. Едно утро нејзината мајка не ја наоѓа в соба. Го наоѓа само празниот наместен кревет.

  Хејли воопшто не си дошла дома претходната вечер.

  Три месеци подоцна, сè уште ја нема Хејли. Нејзиното семејство живее со неизвесноста. Сè е подобро од она дека не знаат ништо. Во малото предградие во Њу Џерси почнуваат да се плетат приказни. Сите се сомневаат на најлошото.

  Венди Тајнс е новинарка која води емисија за сексуални престапници.

  Разработува реално шоу Фатен на дело каде во соработка со полицијата, намамува сексуални престапници и педофили преку интернет - чатови. Им мести стапица, преправајќи се дека е дете, им договара средба, а потоа ги напаѓа со камерите. Учествувала во фаќањето на повеќе такви деликвенти.

  Приватниот живот на Венди се превртел наопаку кога неколку години порано нејзиниот сопруг загинал во сообраќајка предизвикана од жена во алкохолизирана состојба. Сега таа е единствениот родител на синот Чарли кој влегува во тинејџерските години.

  Најновата мета на Венди е Ден Мерсер. Има дојава дека им се пуштал на мали девојчиња на интернет. Тој, мислејќи дека се работи за дете во неволја, наседнува на стапицата.

  Судот го ослободува Ден Мерсер. Нема доволно докази. Венди е отпуштена од работа. Ден Мерсер ѝ се јавува и ја вика на разговор. Во неговата приколка додека разговараат влегува човек со пиштол и го убива Ден. Венди едвај успева да избега. Се враќа назад во приколката со полиција.

  Тело, нема.
  Крв, нема.
  Било какви траги дека тука се случило убиство, нема.

  На Венди никој не ѝ верува, па таа самата решава да открие што навистина се случило. Кој го уби Ден Мерсер? Дали тој навистина е сексуален престапник или таа згреши? Дали Ден Мерсер има врска со исчезнувањето на Хејли Меквејд? Што се случи со неа?

  Не, не ви кажав премногу. Ова е само почетокот. Со секоја наредна страница сè повеќе ве вовлекува во вителот на неизвесноста. Крајот ни случајно не можете да го предвидите.
  http://chomikuj.pl/michall7771/e-book/C ... 754419.pdf
  Tука може да се симне
  http://www.onread.com/fbreader/1415146/
  Тука може да се чита онлајн.
  На англиски е книгата, ќе претставува тоа проблем? Има и на српски други книги од авторов, ако не да се одлучиме за некоја од тие.
   
  На DzingrlakaDzikica и joelle им се допаѓа ова.
 12. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  Фемински клуб на читателки

  и уште едн предлог кој ќе ја најде прв нека сподели линк :D ( јас се мачам 15 мин оригиналниот наслов caught ама тешко ми иде)
   
 13. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.629
  Фемински клуб на читателки

  Јас предлагам наредната книга да биде од Jane Green. :)
   
 14. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Фемински клуб на читателки

  Јас ја барав сега на српски и хрватски ама само оваа ја нема.. може за друга да се одлучиме од истиот автор? Јас читам на англиски ама онаа лесна литература а за ова малку тешко ќе ми биде..
   
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Ние уште првава ја дискутираме. :D Ако, ми се свиѓа ентузијазмот. Може од Џејн Грин понатаму, имам доста книги од неа. :)
  Епа ајде друга не е проблем, ако е добар авторот понатаму може и друга да се прочита од него.
  Оваа Невини?
  http://www.scribd.com/doc/25290767/Harlan-Coben-Nevini
  Еве ја истата на англиски ако на некој му е полесно на англиски, само треба да ја конвертирате во пдф во epub е инаку.
  http://depositfiles.com/files/3wd7ler3s
   
  На Butterfly14 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Фемински клуб на читателки

  Здраво и од мене, ја поздравувам идејава.
  Се приклучувам во клубот иако не ветувам дека ќе ја прочитам секоја предложена книга.
  Ако се прашувам, јас сум за посериозна литература.

  Времето кога читав книги за на плажа ми помина, а и нема голема дискусија околу романи кои сами во себе не носат некоја тежина.
  Ако веќе дискутираме, да има за што. :)
  Ќе земам за пример една книга „Роза за балерината“. (Се надевам дека никој што му се допаѓа книгава нема да се налути, ова е само мое мислење.)

  Еве се одлучуваме да ја читаме оваа книга и на крај треба да дискутираме дали требало да си пишуваат писма, дали требало девојчето да се разболи и да умре и слични глупости.
  Значи, книгата не содржи никаква литературна вредност, нема добар развој на ликови, а ниту пак некоја задоволителна содржина.

  Мислам дека се разбираме. Голем поздрав и едвај чекам да видам како ќе функционира ова!
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Апсолутно се согласувам, затоа секој има право да даде предлог, а и не чекајте само да видите како ќе се одвива, вклучете се. :)
  Сега за книгава на почеток што правиме?
  Ако се прифаќа да се дадеме на читање, па наредната недела да ја дискутираме. :)
   
 18. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.629
  Фемински клуб на читателки

  Се залетав оти мислев дека веќе е договорено. :D :tmi:

  Велам да ја почнеме Невини, да не губиме многу време со избирање.
  Кажавме веќе дека не може на сите да им одговара..
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.206
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Океј ондак ја читаме неделава Невини - Харлан Кобен.
  Може да се даваат и предлози за следната книга. :)
   
  На Markusa2 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Фемински клуб на читателки

  Давам предлог за следна книга од она што имам при рака:

  Hard times - Charles Dickens (268 стр.)
  The English patient - Michael Ondaatje (301 стр.)
  Заклученото тело на Лу - Оливера Ќорвезироска (133 стр.)