1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминско (филмско) фоаје - Poor Things

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Madam-A, 21 мај 2014.

?

Следен филм за гледање?

Анкетата е затворена на 14 декември 2020.
  1. Tenet (2020)

    75,0%
  2. Fatman (2020)

    8,3%
  3. The common story( 2019)

    0 глас(а)
    0,0%
  4. Oldboy (2003)

    16,7%
  1. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Значи сега јавно ги повикуваме тие што ги читале да не воведат во приказната :D
    Јас како траума мислев општо на целата тортура од детство односно на ситуацијата со татко му, не само на смртта на мајка му. Гнев сигурно имало ама тргнувам од тоа дека он не се калапеше во здрава средина.
    Затоа ме заинтересира таа приказна. Што се ли можат да истрпат детски рамења пред да се сронат и да им се извитопери снагата? :( Читачиииии помагајте! (poolparty)
    Па и за политиката во позадина не би било лошо да не подучат :)
    ...додуша на волку прашања јас можда и не е лошо да си ја прочитам книгата, ама да не се лажеме, тоа нема да се деси па повикувам пријатели :D


    п.с. Како иде до времетраење на обработка на филм? Да предлагаме нови наслови?
     
    На do-re-mi, boomsleng, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Немам идеја за предлози од пресни наслови, ама затоа имам папка пуна со филмови кои никако не се наканувам да ги гледам, а сакам. Жими се сакам.
    Ќе ги турам тука па ако можда некој се изгласа, ќе му дојде ред, не за друго, стварно беспотребно ми зафаќаат меморија.
    - American beauty, - Rear window, - Dead poet society, - the intouchables , - Old boy
     
    На Bender Rodriguez и boomsleng им се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Има супер филмови во предлозиве.
    Јас признавам дека не ве следев порано кога фоајето беше во полн ек, но веројатно го исфрламе Снешко од предлозите и додаваме нов на негово место?

    Би било супер да имаме и некои ретро-филмови. American Beauty со Кевин Спејси е култен филм според мене, исто и Dead Poets Society.
    За тие два сум спремна, другиве ги немам гледано, а некои од нив ги имам и кај мене во компјутер одамна.
     
    На Bender Rodriguez, senjorita-v, Madam-A и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Еве и од мене предлог за следна анкета

    И ставајте предлози па да ставиме анкета да не се закочи пак темата.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Ајде анкета :~: :~: :~:
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    И сега? Што се прави во овој случај?
     
  7. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    6.094
    Пол:
    Женски
    Ќе коментираме како минатиот пат кога беа изгласани два филма? Кој има изгледано дват може да ги искоментира и двата, а доколку само еден во тој сличај само тој (доколку се сеќавам точно). :^)
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека еднаш кога имаше два филма, коментиравме по желба од тие два со највеќе гласови, еден кој сакаме...
     
    На Bender Rodriguez и boomsleng им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене и двата ми се гледани - спремна сум, кој сакате тој ќе го коментираме. :D
     
    На Bender Rodriguez и boomsleng им се допаѓа ова.
  10. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Не ми текнува дали сум го гледала првиот Escape plan :/ Морам да го знам, за вториов да го глеам? :^)
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не се баш до толку поврзани приказните, освен можеби што ќе ти биде малку нејасно околу главниот лик. Ма да, други ликови се во центар на вниманието во овој дел.
    Може да пројде и одделно.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    6.094
    Пол:
    Женски
    Еве ме да искоментирам за Escape plan 2. Го гледав пред месец и нешто, по свеж ми е од American Beauty (ќе го изгледам деновиве да се потсетам).

    За разлика од првиот дел каде ги имавме и Сталоне и Шварценегер заедно, овој пат го имаме само Сталоне. Сталоне иако имаше главна улога во првиот дел, во вториот дел скоро и да го нема. Добив впечаток како само да е вметнат во приказната, да има некое познато лице (мислам на лице кое публиката едвај чека да го види). Иако Сталоне не е единствено познато име во филмот покрај него може да ги приметите Dave Bautista (за фановите на Марвел Дракс) и Titus Welliver (од серијата Bosch). Не го сместувам 50 cent, бидејќи сметам дека него примарна професија му е сепак музиката. Со ова сакав да кажам дека во однос на актерска екипа нема да приметите никој посебно, воглавно во приказната сега се опфатени некои азиски актери кои филмов можеби би им била или сметале дека ќе им биде одскочна даска. Толку во однос на актерската екипа.

    Во однос на содржината на филмот. Не ме убивајте но ми задржа внимание. За разлика од многу нови филмови кои ги гледав периодов, со овој филм немав такво чувство да паузирам на секои 5 минути за да си завршам некоја работа, за потоа да го пуштам пола саат покасно или евентуално како што знам да го догледувам друг ден. Може дека сум фан на Сталоне па едвај чекав да го дадат во некој кадар (макар што имаше мала минутажа :() па тоа ме тераше понатаму за да го гледам. Сместен е 50 години во иднината каде затворите веќе се посовремени, се е роботизирано од стражари па се до медицински кадар, се со цел да се намали контактот со надворешниот свет и можностите за бекство. Како и во првиот дел така и сега Сталоне е тука за да ја разреши мистеријата како да избегаме од најсовремениот, најбезбедниот и скоро совршен затвор кој постои во моментот. Да не раскажувам крајот ќе оставам до тука.

    Спомнав веќе дека ми задржал внимание за разлика од многу други нови филмови. Ме фаќа дури и паника да го изгледам Maze Runner 3, до толку е работата. За крај ќе кажам колку и да ми задржал внимание и сето тоа сепак Escape Plan 2: Hades не е нешто не видено претходно.

    Едит: Заборавив да ставам предлог за следен филм. Solace 2015.
     
    На boomsleng, Mishela и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  14. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    American Beauty e интересен филм, ама гледан ми е многу одамна за да можам да напишам некаква подетална анализа. Escape Plan 2 ми е како Escape Plan од Aliexpress - буквално кинеска копија на оригиналот (кинеска и по квалитет и според глумците), со ужасен квалитет, за 0.99$ и фри шипинг. :D

    За наредната анкета сакав да го предложам Ghost Stories - освен што е интересен за гледање, мислам дека ќе биде интересен и за дискусија, што е права реткост со новиве филмови. Ако некого го интересира, кратка содржина имам пишано тука, а еве и трејлер у прилог:

     
    На boomsleng, Lady Phoenix, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Да не ми избега друга анкета да си кажам рецензија за Escape Plan 2...
    Сталоне е во затвор во иднината каде што затворите се посовремени се со цел да се намалат можни обиди за бегство. Тој ќе бара помош за бегство од овој скоро невозможен затвор...

    Имав голема надеж за филмот кога видов дека ќе има втор дел, од првиот со Сталоне и Шварценегер.
    На некои моменти филмот ме потсети на серијата Prison break.
    Првиот дел ми беше поинтересен, не дека овој не далеку од тоа...
    Ама во првиот дел приказната беше поедноставна. Тука малку фалеше ликот на Сталоне на почетокот.
    Но сепак не беше лош и вреди да се погледне...

    Предлог за следна анкета

    https://m.imdb.com/title/tt6774786/?ref=m_nv_sr_1
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez и Mishela им се допаѓа ова.
  16. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    6.094
    Пол:
    Женски
    Анкета ќе има или сите по одмори отидоа? (waiting)
     
    На Bender Rodriguez и boomsleng им се допаѓа ова.
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    @RainBow за нова анкета
     
  18. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Предлог
    Thesis on a Homicide (2013)
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Еве ја анкетата. Ајде сите на гласање и малку поактивно :!: :D
     
    На blackpanter, Mishela и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Анкетата завршила. Вечер ќе го гледам па ќе пишам рецензија...
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.