1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминско (филмско) фоаје - Poor Things

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Madam-A, 21 мај 2014.

?

Следен филм за гледање?

Анкетата е затворена на 14 декември 2020.
  1. Tenet (2020)

    75,0%
  2. Fatman (2020)

    8,3%
  3. The common story( 2019)

    0 глас(а)
    0,0%
  4. Oldboy (2003)

    16,7%
  1. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Па, од каде да почнам :D

    Имав големи очекувања од филмов, а добив само големо разочарување. Прво, траеше преееедолго, наместо два и пол часа го гледав речиси три и пол часа за да сфатам некои работи. Враќав одредени сцени и на крај само повеќе се збунував (facepalm) Не знам, можеби е само до мене, но дејството ми беше премногу заплеткано. Ајде тоа, и самата динамика на филмот беше лоша. Првите две третини, каде што немаше никакво посебно дејство траеа 2 часа, а најглавниот дел, каде што беше целата акција, само 30тина минути, што придонесе само да се збунам уште повеќе. Имаше борби, пукања низ целиот филм, но тие не беа ништо во споредба со она што се случи на крајот.

    Со промена на ентропијата го менуваа текот на времето и на тој начин одеа во минатото. Што е океј, филмот е sci-fi и се дозволени вакви сценарија, иако не се физички можни. Дејството постепено нè воведува во тој обратен свет и навистина ми се допадна тоа. Имав доволно време да процесирам и да се навикнам на обратниот тек. Прво беше куршумот, па борбата, замрзнувањето наместо пожарот и неколку сцени со инверзни луѓе и токму кога си помислив дека сфатив за што се работи дојде сцената со тимовите. Од инверзен куршум наеднаш дојдовме до инверзен свет. Плус дејството се одвиваше напоредно со реалниот свет. Е тука веќе се изгубив, не знаев што е реално, а што не. Едни трчаат лево, други десно, зградата се руши и се гради, хеликоптерите исто. Сè тоа ми беше hard to swallow. Па и на крај кога видов дека убиениот кој го прими куршумот е Neil се разочарав максимално :|

    Да не биде дека сè е лошо во филмов, морам да кажам дека ми се допадна креативноста на режисерот. Ретко кој ја користи ентропијата за патување во минатото. Посебно интересен ми беше концептот на temporal pincer movement. Низ тунелот се праќаа луѓе од кои дел одеа назад, а дел одеа напред во времето, па се употребуваа искуствата и знаењата добиени од двата тима за да се добие посакуваниот ефект или предмет. Како што Сатор го зеде делот од Алгоритамот.

    Да одговорам на прашањето од @kravce :D Еве како јас ги сфатив работите.
    Во иднината светот бил во лоша состојба, па за да го променат тоа, со помош на Сатор сакаат да го уништат минатото. Тоа им дава надеж дека работите ќе се поправат. Што нè носи до the grandfather paradox. Ако ги уништиме нашите предци, дали ќе постоиме и ние? Но, уништувањето ќе се случи кога Сатор ќе ги комплетира деловите и ќе ја промени ентропијата на целиот свет, не само на предмети и поединци.

    А што се однесува до одморот, и јас сум збунета. Претпоставувам дека е со temporal pincer movement, истовремено Кет се врати во минатото за да го убие, а сегашната Кет не е свесна за тоа (сцената со скокањето на непознатата жена). А и Сатор се врати во минатото за да го уништи светот, додека сегашниот Сатор беше измамен од страна на Кет која се врати во минатото :drunk:

    Доста е од мене, ќе се избунам уште повеќе :D
     
    На boomsleng, Billy Idol, do-re-mi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    За да стигне до моментот кога 'биле најсреќни' на јахтата не патуваше Кет многу долго наназад . А како побогу тогаш биле најсреќни кога очигледно е дека одамна не се поднесуваат.
    Иако идејата е фина, реализацијата 'шкрипи'. Силата е во специјалните ефекти кои се навистина импресивни.На пример Primer e филм со далеку помал буџет, минимум специјални ефекти, многу позамрсена структура, тршки нејаснотии ама пак ме купува како гледач, овој само го демнев каде има грешки и прочитав 300 објаснувања од фанови и пак мислам дека е шуплив . И ликовите се шупливи.
     
    На boomsleng и kravce им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Јас сто пати го пуштам филмот, сто пати го прекинувам оти не ми држи внимание. Fatman го изгледав. Изгледав уште пар други филмови во меѓувреме, без некој проблем. Ги читам вашиве коментари и си викам, да не му давам уште една шанса.

    Следна рунда ако се гласате:

    Jojo Rabbit :wasntme: Јас го гледав веќе. Блесав филм, блесав режисер, блесаво дете, блесав Хитлер :D



    Друго, дајте линк за онлајн гледање. Путлокер нешто ме зеза.
     
    На Dancewere, Madam-A, boomsleng и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    36.422
    Пол:
    Машки
    Без реклами. Повели :)

    https://www1.bflix.to/
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Луѓе, мене филмов ме измори. Ми олесна кога заврши, три дена го гледав на рати.
    Леле колку ме нервираат вакви предолги филмови. Можеше да биде спакуван во саат и триесет минути и никому ништо, но го растегнале на сите страни, мислиш којзнае што беше. :D

    Имаше потенцијал, ама нешто киксна along the way па затоа ваљда сите сме отприлика со истото мислење.
     
    На boomsleng, thelittle17, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Може да предложуваме сега, така ^_^
    Од мене, The platform
     
    На Madam-A, boomsleng, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Јас немам некој предлог кој би поттикнал некоја фина дискусија.
    За гледање ми се комерцијалки како Wonder Woman 1984 и Mulan, ама од првиов чекам некоја подобра снимка.

    Всушност ми текна предлог. :party:
    The trial of the Chicago 7
     
    На boomsleng, thelittle17 и kravce им се допаѓа ова.
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Јас сакам да прашам дали мора само (по)нови филмови да се земаат во предвид, или може да се предложуваат и постари?
     
  9. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Нема правила, освен да не е коментиран до сега на темава.
    Пишете и повеќе предлози ако имате на ум, да гласаме побрзо 8-|
     
    На boomsleng и blueeparadise им се допаѓа ова.
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Предлози од мене:

    Time Lapse (2013 ми се чини)
    Minority Report
    Before I go to sleep
    My little eye
    The age of Adaline
    Would you rather
    The Family Man (со Nicolas Cage)

    Не ги пребарав сите дали ги имало, ама не верувам :lol:
    Не можев да се одлучам за помалку, јас и повеќе предлози би ставила ама ај да не претерувам. :D
     
    На Чанта, thelittle17 и boomsleng им се допаѓа ова.
  11. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @RainBow може да ставиме нешто од филмовиве за гласање :?:
     
    На Madam-A и blueeparadise им се допаѓа ова.
  12. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    652
    Да ја активираме темата

    Го предлагам Promising Young Woman еден од најдобрите филмови на 2020 година, според мене најдобар, со одлична режија, сценарио, кинематографија, музика, МАЕСТРАЛНА изведба, перформанс на годината од страна на неповторливата, мултиталентираната една од најдобрите актерки на денешницата
    Кери Малиган која без сомнение треба да го освои оскарот за најдобра актерка.
    @Bender Rodriguez би сакал да го погледне филмот и да даде рецензија.

    Да напишам неколку збора за Кери која како актерка ја забележав ја препознав уште во 2009 година со незиниот талент, ме освои со нејзиниот неверојатен перформанс на младата и наивна девојка Џени Мелор во филмот An Education за кој и беше номинирана за најдобра актерка но за жал иако го заслужи оскарот таа година го доби Сандра Булог, во текот на годините имаше одлични изведби во филмовите Shame, Drive, Never Let Me Go, The Great Gatsby, Inside Llewyn Davis, Far From The Madding Crowd, Suffragette, Mudbound, Wildlife. Се работи за актерка од рангот, категоријата на најдобрите актерки, по својот талент, способност би ја ставил рамо до рамо со легендарната Мерил Стрип

    Топла препорака да го погледнат филмот сите љубители на добар и квалитетен филм.
     
    На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.356
    Пол:
    Женски
    Интересна тема.(highfive)
    Гледам дека оддамна не сте пишале,па има ли некој заинтересиран?
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.748
    Допаѓања:
    65.197
    Пол:
    Женски
    Ајде да ја размрдаме малку темава. Неделава ќе е оскаровска, па ако сакате можеме Poor Things да го ставаме за гледање и дискутирање.
     
    На Gosh и do-re-mi им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ајде стави го, јас сум за. И онака актуелна тема ќе бидат оскари, може да го гледаме него прво.
     
    На simoncelicius и Gosh им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.748
    Допаѓања:
    65.197
    Пол:
    Женски
    Филмов...
    Го почнав со големи очекувања. И очекував не знам, нешто длабоко што ќе ме трогне и натера на размислување, или, не знам еве.

    Ама... Филмов беше страшно distrubing, одвратен, језив и педофилски. I dont care за сите награди, фалби, оскари, што и да е. Жалам што го изгледав и што потрошив време на ова демек феминистичко срање.
    Додека гледав имав едно такво одвратно чувство...
    И ставаат мозок од бебе значи и демек мозокот побрзо од телото ќе се развива. Ахам. Макс со нејзе, и го бележи напредокот, и после ќе се жени со нејзе, со детето што го раснеше и гледаше како му се развива мозокот.

    Бљак, бљак и бљакич.

    Рафало, толку имаше over acting, човеков беше смешен во улогава, карикатура од актер. Знам, знам, ликот таков му бил, не Рафало е очаен, очај невиден.

    Поени добива само за визуелноста и кадрите, другот е бљуц и бљуц, жал ми е што Ема Стоун доби оскар за ова, оскар уште.
    Сакам и јас да ми се пресади мозок и да заборавам дека сум го гледала филмов.