Физичка делба на објект

Дискусија во 'Правни совети' започната од informacija, 21 август 2014.

 1. informacija

  informacija Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Сум во дилема за некои работи околу физичката делба.
  Наследник сум со сетрами на 1/2 од куќа во која што двете живееме.
  Имавме некоја привремена поделба на просториите(тогаш ние адаптиравме дел за кујна и купатило) ,а дел ги користиме заеднички
  - имаме само еден влез во куќата(има само приземје), со тоа и заеднички ходник
  - за излез на тараса поминуваме низ нивна(старата) кујна и машина за алишта во купатило што е од нашите родители
  - заеднички користиме подрум.
  Нашево привремено решение е веќе 15 год, а другата страна непокажува никаков интерес за решавање на ситуацијава( имаат поголема површина на користење).
  Земјиштето под зграда и дворното место е во процедура за приватизација.
  Бидејќи стварно не може да се договориме, решена сум да почнам судска постапка.
  Ме интересира дали може да ја подели куќата- судот( да се извади нов влез и се што е потребно) без сопственост на земјиштето.
  И ако може појаснување на процедурата на суд .