1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Физичка делба на објект

Дискусија во 'Правни совети' започната од informacija, 21 август 2014.

 1. informacija

  informacija Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Сум во дилема за некои работи околу физичката делба.
  Наследник сум со сетрами на 1/2 од куќа во која што двете живееме.
  Имавме некоја привремена поделба на просториите(тогаш ние адаптиравме дел за кујна и купатило) ,а дел ги користиме заеднички
  - имаме само еден влез во куќата(има само приземје), со тоа и заеднички ходник
  - за излез на тараса поминуваме низ нивна(старата) кујна и машина за алишта во купатило што е од нашите родители
  - заеднички користиме подрум.
  Нашево привремено решение е веќе 15 год, а другата страна непокажува никаков интерес за решавање на ситуацијава( имаат поголема површина на користење).
  Земјиштето под зграда и дворното место е во процедура за приватизација.
  Бидејќи стварно не може да се договориме, решена сум да почнам судска постапка.
  Ме интересира дали може да ја подели куќата- судот( да се извади нов влез и се што е потребно) без сопственост на земјиштето.
  И ако може појаснување на процедурата на суд .