Физичка делба

Дискусија во 'Правни совети' започната од zivkicazivkova, 9 октомври 2012.

 1. zivkicazivkova

  zivkicazivkova Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Почитувани !..Би сакала да ми дадете правен совет во врска со моето следно прашање. Станува збор за физичка делба на објектот(куќа), на две реални целини. Едниот од учесниците во физичката делба има плац к.п.1633/1 поврзан со, парцелата и објектот к.п.1664/2 кои се предмет на делбата . Дали може да му се даде излез преку таа парцела к.п.1663/1 (која е во негова сопственост), односно дали може судот во постапката да донесе таква одлука со цел да се оформат два самостојни влеза на објектот....Ви благодарам !
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Судот ќе донесе одлука врз основа на ДУП и елаборат од геометри.
   
 3. informacija

  informacija Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Сум сосопственик на куќа во Скопје со мојата сестра, наследена од моите родители по
  1/2(на објект во кој што двете живееме) на имотен лист.
  Досега имавме некоја привремена поделба на просториите во објектот, од кој што некои
  ги користиме и двете страни и да нагласам користиме ист влез само
  имаме посебни купатила и кујни(ние адаптиравме дел од куката за кујна
  и купатило).
  Ова беше како привремено решение , но од тогаш поминаа 15 години а
  другата страна нема интерес да направи било какви остапки(бидејки
  владее поголема површина- целиот објект е околу 90м2).
  Што треба да се направи и со кои документи да се изврши физичка делба
  на објектот.
  Ме интересира процедурата и дали треба ангажирање на адвокат?
  Поздрав,Сузана
   
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.030
  Допаѓања:
  54.049
  Пол:
  Женски
  физичка делба

  Консултирај се со приватна геодетска фирма, они прават физичка делба на недвижен имот, т.е. куќа или градежно земјиште. Исто мислам и дека нотар ќе треба да биде вклучен, консултирај се со нотар и Геодет ;)
   
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  физичка делба

  Не нотар, адвокат и тоа адвокат што се занимава со граѓанско право, е сега они мислам дека во постапката секако ангажираат некое стручно лице(не знам кое е тука стручно лице) иаку и они имаат доста знаење во овие работи.

  Од документи ти треба имотен лист кој е доказ дека сте сосопственици, и со тоа се прави делбата, за други документи адвокатот ќе ти каже, навистина не сакам да те излажам.
   
 6. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  За физичка делба на куќата ви е потребен геодетски елаборат со кој куќата ќе биде поделена на онолку физички делови колку сосоптвеници има односно на два во конкретниот случај и секако објектот мора да има два различни влезови инаку не ќе може да се запише во катастар како посебна физичка целина деловите од делбата, потоа имотен лист во оригинал и предлог за физичка делба до судот или до нотар, доколку физичката делба е спогодбена, доколку не е тогаш судот односно нотарот ја врши делбата согласно вашите сопственички идеални делови кои ви припаѓаат, а доколку предложат странките може и со продажба на предметот на делбата.