1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксатор за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од tulip, 9 мај 2010.

  1. tulip

    tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Би сакала да дознаам нешто повеќе за фиксатор за шминка, како се користи, каде можам да најдам, кој е добар и која е цената?

    Поздрав.
     
  2. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Пробај го оној од Авон magic fiks служи како послога за пудра :)
     
  3. tulip

    tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Vo red.Blagodaram.No jas sum slusnala za fiksator vo sprej i sakam da go probam :)
     
  4. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Има спреј од Sephora, само незнам кај нас каде се наоѓа и дали го има по парфимериите.
     

    Прикачени фајлови:

  5. tulip

    tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Bas na ova mislev! :) Fiksator kako sprej ...... Mi odgovara :)))
    No kade bi mozela da najdam ?????????????????????
     
  6. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Тој на Авон всушност е primer, подолго се задржува пудрата со него, има primer и за очи. А ако прашуваш за сперј фиксатор,јас го имам пробано на на Arteco, го има и кај нас, добар е, доста малечко пакување е, мало спрејче, мислам дека околу 250 ден. во Unique. Има и за очи (primer) исто од фирмата Arteco, тој го немам пробано.Има и за усни.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. tulip

    tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Blagodaram Krisi!!!
    Uste odma ke pobaram vo Unique :)
    Bas na takov sprej fixator mislev, a i cenata mi odgovara.
    Kako go upotrebuvas? i od prilika kolku saati trae?
    Kolku sto te razbrav sprejot e za celo lice, i se stava na kompletno nasminkano lice??
    Ne bi sakala posebno za oci ili za usni..... da bideme poprakticni - so edno prskanje da se dobie dolgotrajnost na sminkata. ;)
    pozdrav :)
     
  8. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Се нанесува на целосно нашминкано лице, си пишува од која оддалеченост се прска и многу е подолготрајна шминката.Имаше мирис на портокал малку. Мене со него ме прскаа кога се шминкав за една свадба, меѓутоа го купував за едни пријатели од Србија па затоа знам дека го имаше таму, во Unique. Мене шминката ми траеше цел ден и цела вечер. Јас го купив во Куманово во Unique, но го чекав неколку дена да го донесат од Скопје, така да провери таму. А за цената, не ме држи за збор ама мислам дека беше толку, не сум баш сигурна :?:
     
  9. marija1985

    marija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    jas imam na elite
    go ima vo site parfimerii,stavam i prekuden za na rabota zaso mora da sum nasminkana :rofl:
    i ne e skap 270den
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    И јас го имам тој од елит, турски е ама неможам да кажам дека е многу долготраен. Не ми трае повеќе од 2 часа. Девојки, дајте кажете некој поефикасен, исто да се распрскува како спреј, а да не е многу скап ;) .
    Ќе ви бидам многу благодарна :wasntme:
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.725
    јас ја користам оваа пудра и самата е со виксатор ..двете течности се мешаат една со друга и така се нанесуваат на лицето
     

    Прикачени фајлови:

  12. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    ЈАс да ви кажам, со лак за коса некои на нашминканото прскаат од ептен далеку, и не мрда шминката. Јас се немам напрскано, оти имам проблем со очите многу ми се воспалуваат постојано, ама еве да споделам, ако немате во моментот фиксатор, дека и тоа може да послужи. Дали е штетно или не и тоа не знам, само имам видено и слушнато дека го користат.
     
  13. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Да јас ставам лак за коса,ама не користам често,само кога сум на пример на свадба и треба цел ден да бидам со шминка во добра состојба,а не да ми се размачкува и супер стои.И за матурата имав ставено,не ми мрдна шминката
     
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.725
    супер идеја ова со лакот за коса но дали после може лесно да се измие ? :worried:
     
  15. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Да нема проблем со миењето никаков не се сеќирај,како што си чистиш шминка така продолжи си.Само немој од мн блиску да шприцаш.
     
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Лесно се мие, имам спомнато на некоја од темите дека имам ставано и навистина ја фиксира шминката- ама сепак не го користете многу често бидејќи тоа не му е примарна намена ;)
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    За Нова Година половина час пред излегување, ем се најдов во тесно ем експериментирав.Кој ѓавол ме натера.Едвај се нашминкав а да испадне како што сакав, ќе си лепев вештачки трепки.Е сега дали до алергија или нешто друго окото почна да ми солзи.Лом се направив а имав ставено 3 тона маскара.Го избришав окото и одново го нашминкав.Задњи потег беше фиксаторот.Оној на мама, скапо го плати,во вид на спреј е.Во брзање бев и не прочитав упатство , на колкаво растојание и каде поточно да го прскам, па фино лепо како дезедоранс го напрскав на суратот.Шминката ми се стопи почнав да плачам како луда очите ми се вцрвија и се на се изгледав хистерично како епилептичар на сред напад.Страшно лутеше.Па не нема уште еднаш да пробам нешто такво, макар и по цена цела вечер да го посетувам тоалетот и да ја поправам шминката :D
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    А лакот не се лепи полсе, оти на косава кога ставам ако се допрам ко лепливо ми е? Да не фаќам после прашинка од пат на него :?: :rofl: За ко ќе ми треба ептен да искористам, во ПП барав еднаш, нема, има еден од Гош, уствари подлога е, демек за потрајна шминка, ама не е фиксатор :?:
     
  19. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    НЕ се лепи,само немој сега да претераш со прскање :lol: и прскај од подалеку да не осеќаш како мокро на лицето па да се размачкаш,инаку супер држи озбилно
     
  20. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^Случајно прскајќи на моиве немирни кркмиња сум прснала на челото, ама тогаш лепливо така стои и плус грубичко, ко коричка, ама добро тоа од поблиску ако е :lol: А ќе пробам така на воздух, од околу да прснам малце, да видам дали може :)
    А да прашам, зошто во парфимерииве повеќето велат дека фиксаторите не ги носат повеќе, дека не можат да најдат по набавниве дуќани, има во СК или овде лажат? Јас на неколку пати побарав, ми рекоа само кај професионален шминкер да барам, а среќавав порано, многу девојки ми имаа кажано дека имаат дома, и не беа толку скапи :?: