1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксатор за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од tulip, 9 мај 2010.

 1. tulip

  tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Би сакала да дознаам нешто повеќе за фиксатор за шминка, како се користи, каде можам да најдам, кој е добар и која е цената?

  Поздрав.
   
 2. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Пробај го оној од Авон magic fiks служи како послога за пудра :)
   
 3. tulip

  tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Vo red.Blagodaram.No jas sum slusnala za fiksator vo sprej i sakam da go probam :)
   
 4. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Има спреј од Sephora, само незнам кај нас каде се наоѓа и дали го има по парфимериите.
   

  Прикачени фајлови:

 5. tulip

  tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Bas na ova mislev! :) Fiksator kako sprej ...... Mi odgovara :)))
  No kade bi mozela da najdam ?????????????????????
   
 6. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Тој на Авон всушност е primer, подолго се задржува пудрата со него, има primer и за очи. А ако прашуваш за сперј фиксатор,јас го имам пробано на на Arteco, го има и кај нас, добар е, доста малечко пакување е, мало спрејче, мислам дека околу 250 ден. во Unique. Има и за очи (primer) исто од фирмата Arteco, тој го немам пробано.Има и за усни.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 7. tulip

  tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Blagodaram Krisi!!!
  Uste odma ke pobaram vo Unique :)
  Bas na takov sprej fixator mislev, a i cenata mi odgovara.
  Kako go upotrebuvas? i od prilika kolku saati trae?
  Kolku sto te razbrav sprejot e za celo lice, i se stava na kompletno nasminkano lice??
  Ne bi sakala posebno za oci ili za usni..... da bideme poprakticni - so edno prskanje da se dobie dolgotrajnost na sminkata. ;)
  pozdrav :)
   
 8. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Се нанесува на целосно нашминкано лице, си пишува од која оддалеченост се прска и многу е подолготрајна шминката.Имаше мирис на портокал малку. Мене со него ме прскаа кога се шминкав за една свадба, меѓутоа го купував за едни пријатели од Србија па затоа знам дека го имаше таму, во Unique. Мене шминката ми траеше цел ден и цела вечер. Јас го купив во Куманово во Unique, но го чекав неколку дена да го донесат од Скопје, така да провери таму. А за цената, не ме држи за збор ама мислам дека беше толку, не сум баш сигурна :?:
   
 9. marija1985

  marija1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  jas imam na elite
  go ima vo site parfimerii,stavam i prekuden za na rabota zaso mora da sum nasminkana :rofl:
  i ne e skap 270den
   
 10. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  И јас го имам тој од елит, турски е ама неможам да кажам дека е многу долготраен. Не ми трае повеќе од 2 часа. Девојки, дајте кажете некој поефикасен, исто да се распрскува како спреј, а да не е многу скап ;) .
  Ќе ви бидам многу благодарна :wasntme:
   
 11. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.904
  Допаѓања:
  5.346
  јас ја користам оваа пудра и самата е со виксатор ..двете течности се мешаат една со друга и така се нанесуваат на лицето
   

  Прикачени фајлови:

 12. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  ЈАс да ви кажам, со лак за коса некои на нашминканото прскаат од ептен далеку, и не мрда шминката. Јас се немам напрскано, оти имам проблем со очите многу ми се воспалуваат постојано, ама еве да споделам, ако немате во моментот фиксатор, дека и тоа може да послужи. Дали е штетно или не и тоа не знам, само имам видено и слушнато дека го користат.
   
 13. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.718
  Допаѓања:
  17.542
  Пол:
  Женски
  Да јас ставам лак за коса,ама не користам често,само кога сум на пример на свадба и треба цел ден да бидам со шминка во добра состојба,а не да ми се размачкува и супер стои.И за матурата имав ставено,не ми мрдна шминката
   
 14. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.904
  Допаѓања:
  5.346
  супер идеја ова со лакот за коса но дали после може лесно да се измие ? :worried:
   
 15. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.718
  Допаѓања:
  17.542
  Пол:
  Женски
  Да нема проблем со миењето никаков не се сеќирај,како што си чистиш шминка така продолжи си.Само немој од мн блиску да шприцаш.
   
 16. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Лесно се мие, имам спомнато на некоја од темите дека имам ставано и навистина ја фиксира шминката- ама сепак не го користете многу често бидејќи тоа не му е примарна намена ;)
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.084
  Пол:
  Женски
  За Нова Година половина час пред излегување, ем се најдов во тесно ем експериментирав.Кој ѓавол ме натера.Едвај се нашминкав а да испадне како што сакав, ќе си лепев вештачки трепки.Е сега дали до алергија или нешто друго окото почна да ми солзи.Лом се направив а имав ставено 3 тона маскара.Го избришав окото и одново го нашминкав.Задњи потег беше фиксаторот.Оној на мама, скапо го плати,во вид на спреј е.Во брзање бев и не прочитав упатство , на колкаво растојание и каде поточно да го прскам, па фино лепо како дезедоранс го напрскав на суратот.Шминката ми се стопи почнав да плачам како луда очите ми се вцрвија и се на се изгледав хистерично како епилептичар на сред напад.Страшно лутеше.Па не нема уште еднаш да пробам нешто такво, макар и по цена цела вечер да го посетувам тоалетот и да ја поправам шминката :D
   
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  А лакот не се лепи полсе, оти на косава кога ставам ако се допрам ко лепливо ми е? Да не фаќам после прашинка од пат на него :?: :rofl: За ко ќе ми треба ептен да искористам, во ПП барав еднаш, нема, има еден од Гош, уствари подлога е, демек за потрајна шминка, ама не е фиксатор :?:
   
 19. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.718
  Допаѓања:
  17.542
  Пол:
  Женски
  НЕ се лепи,само немој сега да претераш со прскање :lol: и прскај од подалеку да не осеќаш како мокро на лицето па да се размачкаш,инаку супер држи озбилно
   
 20. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ^^^Случајно прскајќи на моиве немирни кркмиња сум прснала на челото, ама тогаш лепливо така стои и плус грубичко, ко коричка, ама добро тоа од поблиску ако е :lol: А ќе пробам така на воздух, од околу да прснам малце, да видам дали може :)
  А да прашам, зошто во парфимерииве повеќето велат дека фиксаторите не ги носат повеќе, дека не можат да најдат по набавниве дуќани, има во СК или овде лажат? Јас на неколку пати побарав, ми рекоа само кај професионален шминкер да барам, а среќавав порано, многу девојки ми имаа кажано дека имаат дома, и не беа толку скапи :?: