1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филмoви штo сaкaте дa дoбијaт прoдoлжение или прерaбoткa

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Joi, 17 септември 2017.

 1. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.995
  Вo денешнaтa ерa нa прерaбoтки и прoдoлженијa, кoј филм сметaте декa требa дa јa прoдoлжи свoјaтa прикaзнa, или дa јa пoдoбри и прерaбoти зa нoвa публикa?

  Јaс сaкaм дa нaпрaвaт филм Mathilda: The Professional, вoзрaснa Нaтaли Пoртмaн кaкo сaмoхрaнa мaјкa нa двaнaесет гoдишнo дете кoе и гo дoзнaвa зaнaетoт и нoрмaлнo гo учи и негo дa се тепa и зaеднo oдaт нa мисии.
  Insade out, aмa Riley е вo пубертет.
  The Nice Guys, истaтa екипa решaвaјќи нoвa мистеријa.

  Oд прерaбoтки, The little mermaid, aмa пoмрaчен, кaкo oригинaлнaтa прикaзнa.

  Темaвa јa укрaдoв oд редит. :$
   
  На sweet-cherry, Bender Rodriguez, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
 2. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.026
  Допаѓања:
  26.518
  Хари Потер.Да ни го прикажат Хари како татко.Може и како професор :wasntme:
   
  На MonMon, S.J.Parker, sweet-cherry и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.777
  Пол:
  Машки
  Дефинитивно Highlander.

  Филм кој има доста оригинална и интересна приказна, но за жал не е без свои недостатоци, кои од денешен аспект го прават да биде, пааа... помалце од добар. :D

  Здрвената глума на Кристијан Ламберт, специјалните ефекти од '80-ите кои денес изгледаат смешно, тромавата кореографија на акционите сцени... Let's just say that it didn't age so well. Овој факт, во комбинација со 3-4 ужасни продолженија го прави филмов (не се дрзнувам да го наречам серијал) да биде одличен материјал за reboot.

  Затоа што и покрај сите ствари што ги набројав, Highlander за мене е филм кој има многу нешта кои му одат во прилог - сценариото, оригиналноста на приказната, Кристофер Ламберт и Шон Конери, саундтракот од Квин... О да. :rock:

  За мене, тоа уствари би требало да биде суштината на reboot-ите - да најдеш лош (или просечен) филм со добра идеја и повторно да го снимиш, ама како добар филм со добра идеја. Reboot-ирањето на добри филмови и култни класици ми е бесмислено.  There can be only one! 8)
   
  На Joi, Црна Ружа и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 4. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.607
  Пол:
  Женски
  Sex and the City-фали оној дел каде што Кери покажува како го одржува и доразвива бракот, па евентуално тинејџ здружување на децата на оние кои ги имаат-баба Саманта како им раскажува за својата младост;).
   
  На elimkd, Joi, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Labyrinth (David Bowie, Jennifer Connely) - reboot.
  Legend (Tom Cruise, Mia Sara) - reboot. Но нема шанси да биде подобар од оригиналот, по мое мислење има прекрасен саундтрак (мојот омилен всушност), добро сценарио, Миа Сара и Тим Кјури се совршени во улогата. Визуелно е фантазија.
  Conan, the barbаrian (Арнолд Шварценегер), само нека го сменат делот со змијата, всушност би требало тогаш цел филм.
  Dark Shadows (soup opera)- адаптација, овојпат добра нека биде. Се согласувам за Хајлендер, иако и оригиналот многу ми се свиѓа...
  Тhe Addams Family - reboot.
  Ladyhawke (Rutger Hauer, Michelle Pfeiffer) reboot
  Excalibur (1981) reboot, но тешко дека ќе го надмине оригиналот. Овие ми дојдоа први на памет, ќе допишам и други.
   
  На Joi и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 6. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Clash of the Titans (1981) толку ми е драг овој филм. Reboot-oт не беше успешен, а незнам и воопшто дали би бил добро преработен и од друг режисер и други актери. Едноставно, филмот е толку уникатен, со специфични ефекти, визуелно преубав. Можеби продолжение некое?
   
  На sweet-cherry и Joi им се допаѓа ова.
 7. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Гремлинс исто. :) Reboot, hell yeah!
   
  На sweet-cherry, BlackAndWhiteSwan и theunforgiven им се допаѓа ова.
 8. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.104
  Friday the 13th ! :)
   
  На SummerGirl, BlackAndWhiteSwan, IvanaJenner и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
 10. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
 11. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  3.227
  Пол:
  Женски
  Колку што сакам толку и не сакам да прават преработка на филмови. Знам дека нешто ќе зезнат и знам дека оригиналот не може да биде надминат. Во вакви случаи се сложувам со изреката оld but gold.
  Го обожавам филмот "Gremlins" па баш ме интересира како би изгледал негов римејк. Филмов ме фасцинираше и како мало дете не посакував за милениче куче или маче туку посакував могвај како Гизмо, cause he's freakin' adorable.
  giphy.gif
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.509
  Допаѓања:
  28.509
  Пол:
  Женски
  Thumbs up за The nice guys, и јас би сакала продолжение со истата екипа. Каков филм :rofl:

  Би сакала и продолжение од Interstellar, мада не верувам дека пак би се достигнал тој врв, but who knows, Christopher Nolan is a mastermind.

  Reboot би сакала да видам на Donnie Darko, мада не верувам дека би излегло подобро од оригиналот.
   
  На Mishela, Joi и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 13. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.725
  Допаѓања:
  31.967
  Пол:
  Женски
  Некои толку очекувани продолжувања на филмови, ме разочарале. А на некои филмови што сум сакала преработки, продолжување немало.
  Пример Maze Runner, првите два дела ми беа ок, ама третиот воопшто не ми се допадна. Цел филм беше како да го спасат пријателот.
  А би сакала продолжение на филмот The Philosophers (2013) , баш ми беше интересен филмот.
   
 14. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.636
  Допаѓања:
  18.931
  Пол:
  Женски
  Семејството Адамс (Adam's family )
  Сакам втор дел (продолжение) :lol:
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.547
  Допаѓања:
  31.563
  Пол:
  Женски
  Friday the 13th, Scream и Жикина династија.
   
 16. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.395
  Пол:
  Женски
  Трите мускетари и Грофот Монте Кристо да доживеат преработки, (може да ги направат и серии), ама да бидат повеќе според книгите.
  Step up да добијат ново продолжение, бидејќи кореорафиите им се преубави.
   
 17. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  7.433
  Пол:
  Женски
  1. Addams Family
  2. Sex and the City
  3. Limitless
   
 18. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.706
  Допаѓања:
  9.173
  Пол:
  Женски
  Johnny Handsome
  Тажна приказна. Потребен е римејк со повисок буџет кој ќе допре и до други генерации.
   
 19. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.845
  Допаѓања:
  47.938
  Пол:
  Женски
  Генерално ниту еден, со исклучоци на Кум и Кога јагнињата ќе стивнат трилологиите, сите делови се маестрални исто како и првиот дел, ниту еден друг продолжеток не ми оставил впечаток а и ги избегнувам за гледање, така да тие што сум ги гледала и ми оставиле впечаток ниту еден не би сакала да гледам продолжение