1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флоренс + Д Машин (Florence + The Machine)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од NightAir, 1 октомври 2011.

 1. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  491
  Дали ја слушате оваа група, или овој тип на музика? Јас мислам дека имаа таков квалитет и треба да се наоѓаат меѓу Топ 10 изведувачи овие години.Од мене до сите поздрав со најновата песна :)
  http://www.youtube.com/watch?v=am6rArVPip8&ob=av2e
   
  На Marchesa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  На vaga95 и Marchesa им се допаѓа ова.
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Многу ја почитувам и фино што ја воскресна песната која многу ја сакав на времето...оригиналот е сепак за мене, оригинал :)

  http://www.youtube.com/watch?v=H1wvtGOBV-g

  Како и да е Флоренс е магична, инспиративна, музиката која ја прави со бендот телепортира. Навистина. Барем мене. Атмосферична е.

  Самата Флоренс е несекојдневна, но дури понекогаш ме потсетува на Roisin Murphy а и самата не знам зошто. Веројатно и двете се толку уникатни и посебни што си ги поистоветувам.
  Иако можеби стилски а и музички многу повеќе и се доближува на Feist.

  Во последно време многу си ја слушам The Dog Days Are Over и имам чуство дека трчам низ ливада преполна со цвеќиња кога чекорам слушајќи ја песнава. Со други зборови, сонувам на јаве а тоа за мене е секогаш добар знак, бидејќи таквата музика која може ова со мене да го направи е за мене автоматски - добра.

  Во глобала нејзините песни се стандардно добри. Ми се допаѓаат. Многу и тоа :)
  Од најновиот албум сум ја слушнала само What the Water Gave Me и мене лично ми е преубава. Некако ми вришти дека се што прави цурава е со душа а токму тоа за мене е чиста уметност во музиката. Точка, потпис, печат, катанец.

  А за гласот нема потреба да коментирам - преубав!
   
  На VoodooGirl, poison.ivy, tinkerbelll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  Искрена да сум, не ја познавам доволно добро.
  Ја слушнав само кога гостуваа во Госип Грл и ми остави пријатен впечаток, но не доволно за да дадам целосен коментар.

  Како и да е, ова ми се допаѓа премногу
  http://www.youtube.com/watch?v=2EIeUlvHAiM&ob=av2e

  Ќе ги слушнам и другите песни и ќе пишам целосен впечаток...
   
 5. Insanity

  Insanity Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  59
  Ги обожаваамм и еве сега се нервирам неможам сите песни да ги најдам од новиот албум кој денес излезе.Засега пронајдените се одлични :D
  CEREMONIALS :inlove:
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Се запознав со групава пред 2 години со Kiss with a Fist ... Па се заљубив во Drumming Song... a уште повеќе во You've Got The Love и Cosmic Love... :inlove: Феноменален стил, музика, текстови.. И сега најново вљубување во What the Water Gave Me!

  eве една убава, не сте ја спомнале

  http://www.youtube.com/watch?v=JZweDwbJ_Ic
   
  На Insanity му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Ааааа групава има преубави песни,преубава музика,преубави текстови.Иако некогаш знае да звучи и малку меланхолично јас ја обожавам.Поразлична ми е а и девојката има прекрасен глас,баш ми се Unique.
  Оваа ми е омилена http://www.youtube.com/watch?v=V_eOmvM-4zc&ob=av2e
  Ќе ги издвојам и You've Got The Love,What the Water Gave Me,The Dog Days Are Over ама сепак моја омилена ми е Heavy In Your Arms.
   
 8. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
  Ја обожавам Флоренс. Само што го преслушав Ceremonials, и пред тоа си ја сакав јас, ама сега... Невидено нешто... Речиси нема песна што не ми се свиѓа... Сепак, еве ја омилената :)
  http://www.youtube.com/watch?v=M1otiuQT ... re=related
   
  На Sara123 и Insanity им се допаѓа ова.
 9. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
 10. simon4etooo

  simon4etooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  186
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Конечно нешто што ветува!
  Пријатно бев изненадена од девојчево. Кога се појавија бев скептик и си мислев дека се како и многу други новопечени изведувачи па додека моите фејсбук пријатели отупуваа со нивните песни, јас не сакав ни да ги слушнам. Пред месец дена прв пат пуштив на ЈуТјуб (љубопитството ме надвладеа) и до оној момент кога го затворив пребарувачот веќе бев заљубена во нејзиниот глас.
  Оваа ја слушнав прва и таа беше таа што најмногу впечаток ми остави:
  http://www.youtube.com/watch?v=R2Ujua6a82c
  :o :l:
  Даваат надеж дека TRUE pop is not dead!
  http://www.youtube.com/watch?v=GohXlv7bulM&feature=fvsr
   
  На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85
  значи ете си ја барав и си ја најдов омилената, моето секојдневие, се што прави е толку хармонично и со душа и љубов. прекрасни песни, енергични ...
  едноставно се што секојдневно кога ја слушам си викам е да не станат многу познати, затоа што неможам да видам кога некој/а си што веза нема од музика, слушал нискокласни песни и "пејачи/ки" сеа ми објавува и слуша песни од нив по основ што ја слушнал два пати на антена 5 :puke: !!
   
 13. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.768
  Прекрасна е. Ја љубам. Толку енергична, весела, мрачна, ексцентрична...толку многу од се. И си се држи до себе, до својот стил. И ја сакам фризурата...и тие нозете до бескрај долги :D И обожавам да ја гледам како пее, зашто целосно се внесува, и добиваш комплетна визуелна и аудио слика на совршенство.
  Еве едно клипче од неа, како пее песничка од Ен Вог, навистина ужива во музиката
  www.youtube.com/watch?v=0znzht7R_Ac
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. PinkpankaceM

  PinkpankaceM Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
 15. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Станав зависна од песниви на Florence + The Machine.
  Флоренс мене ме наежува, прекрасен ми е најзиниот глас.
  Несекојдневни се во секој секој случај, посебни. Дефинитивно не е музика за сечиј вкус.
  Ми се допаѓа таа некоја нежност што извира од нивните песни, имаш некој убаво напишано телепортира во времето многу пред овој шунт од музика што владее денес.
  Сите песни ми се допаѓаат, нема некоја да не ми оставила впечаток..
  Посебно омилена во последниов месец ми е Breath Of Life
  http://www.youtube.com/watch?v=ROtBbOcdFxo
  http://www.youtube.com/watch?v=OcUlQCot ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=ycrhIpd4ZWU
  http://www.youtube.com/watch?v=DXHB_wgX ... re=related
   
 16. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.903
  Ја имав слушнато само Dog days are over и баш ми се допадна, па таа година кога излезе на некој начин бев опседната со песната. Ама кога решив да слушнам и други нејзини песни едноставно не можев да и го издржам гласот. Има некако специфичен глас и на моменти почна да ме нервира и да ми пречи. Така што остана само на една песна. Можеби некој ден ќе и дадам уште една шанса, не знам. Во секој случај откако стана популарна донесе свежина, бидејќи сите во тој период беа некои смотани изведувачи со глупи песни, но за жал тие секогаш ќе останат послушани и поценети од вистинските изведувачи и вистинската музика.
   
 17. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
  Сестра ми е виновникот поради кој ја засакав оваа група. :)
   
 18. white.angel

  white.angel Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
 19. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  4.868
  Пол:
  Женски
  Пред да е слушнам како пее. Мислев дека е некоја од типот на тие биберчињата.Ама воопшто не било така.
  Девојкава има фантастичен \ магичен глас.Многу ми се допаѓа како пее.Ми се допаѓаат песните.


  http://www.youtube.com/watch?v=zMBTvuUlm98 која емоција е имат... ;(

  http://www.youtube.com/watch?v=ROtBbOcd ... ure=relmfu
   
 20. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Прва песна која ја слушнав од нив беше You've Got the Love и беше доволно добра за да продолжам да ги слушам и понатаму. Ми се чини дека нема нивна песна која не ми се допаѓа.
  Флоренс има специфичен глас, енергична е и пее со толку многу емоции.

  Оваа песна ми се чини дека никогаш нема да ми досади...
  http://www.youtube.com/watch?v=WbN0nX61rIs