1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фолна киселина и нејзината улога во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од TinkaKlinka, 8 март 2017.

 1. TinkaKlinka

  TinkaKlinka Нов член

  Се зачлени на:
  8 март 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  3
  Здраво Феминки :) Сметам дека фолната киленина е особена корисна во бременоста и заслужува посебна тема. Од она што знам и имам прочитано, фолната киселена игра голема улога во бременоста и во планирање на истата, намалува ризик од деформации на невралната туба, помага во создавање на нови клетки и ткиво кај мајката и фетусот и други бенефиции.

  Моментално снаа ми е во прво тромесечије на бременост (јеј ќе станам тетка! :party:) и зборевме 9 докторите и препорачаа да почне со фолна киселина, но искрено не знам за која да се одлучи. Препораките од докторите обично се влијаени од фармациите со кои имаат договор, па затоа би сакал да прашам девојки и жени со вистинско искуство.

  Девојки, кое е вашето искуство со фолна киселина, која ја користите или сте ја користеле и што препорачале вие?
   
  На MissSimona, Miss.Sweet и Tridva им се допаѓа ова.
 2. Tridva

  Tridva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  27
  Фолната киселина е и тоа како битна - но, внимавај да биде во АКТИВНА форма. Битна е за подготовка на телото за бременост , но и за правилен раст и развој на фетусот во бременоста. Ова е нешто што не го знаев ни јас додека не ми го посочија во една друга тема на форумов. Јас од почеток пијам Prenatas (слободно кажи и на снаа ти да го го побара), кој го препорачуваат како додаток за сите оние кои планираат да останат бремени, за бремени жени и за доилки. Содржи активна фолна киселина, железо и сите останати витамини и минерали кои ти се потребни. И тоа само во една капсула која се пие секој ден. Најбитното - нема никаков непријатен (метален) вкус како што имаат слични други производи и не предизвикува мачнина.

  https://mk.wikipedia.org/wiki/Фолна_киселина
   
  На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Енна..

  Енна.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  jas ja piev od pocetok do 12ta nedela,potoa zemav Premama i ja prekinav :^) do kraj li treba da pieme?
   
 4. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  998
  Допаѓања:
  4.515
  Јас како што знам, задолжителна е до 12-та недела, а потоа - препорачлива :)
  Тие што не земале на почетокот на бременоста, треба да почнат да земаат што поскоро.
  Сепак, верувам дека повеќето од нас вас пијат додатоци од типот на Prenatas - што значи дека во однос на внесот на фолна киселина добро сте покриени :)
   
 5. Pinky97

  Pinky97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  447
  Пол:
  Женски
  Јас пијам Фемибион 2. Две апчиња се едно е Омега 3 а друготo е фолна киселина збогатена со витамини. Многу сум задоволна ги пијам уште од почетокот и крвта ми е супер и имаат се што е потребно за мајката и бебето. :)
   
 6. Irina-Iki

  Irina-Iki Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Prenatas se odlicen izvor na aktivna folna kiselina I se ostinato shto ti e potrebno za bezgrizna bremenost!
   
  На Tridva и mariz им се допаѓа ова.
 7. Fit Girl

  Fit Girl Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Има една тема на форумов на која можеш да читнеш за Витамини и минерали во бременоста. Повели линкче -> https://forum.femina.mk/threads/Витамини-и-минерали-во-бременоста.26909/#post-3283531

  Бидејќи во претходниве мислења се споменува PrenataS, јас ќе се придружам кон добрите препораки за производов. Моја драга личност го користеше и го фали :)
   
  На Ljubica87 и Tridva им се допаѓа ова.
 8. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  6.477
  Допаѓања:
  31.595
  Пол:
  Женски
  Жени, фолна к-на до кога пиевте? Јас сум скоро 14 нед. пред 10 дена престанав да пијам.
   
 9. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.820
  Допаѓања:
  33.143
  Пол:
  Женски
  Фемибион 2 што ги пијам јас содржат фолна, а се пијат до крај. Меѓутоа мислам дека прво тромесечие е најбитно да се пие. Во секој случај консултирај си се со докторот што те води.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mari-Ja

  Mari-Ja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2016
  Пораки:
  1.518
  Допаѓања:
  15.086
  Пол:
  Женски
  Zosto prestana? Folna se pie cela bremenost ili posebno ili ja imas vo vitaminite za trudnici koi se pijat se dodeka dois.
   
  На Lavica2602, forumce и Emana им се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.871
  Допаѓања:
  68.740
  Пол:
  Женски
  Јас во првата бременост пиев до крај... :) Така матичната ми кажуваше и си пиев..
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mg13

  mg13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  59
  Здраво девојкиии. Јас сум 5та недела и 3 дена и имам прашање за фолната киселина. Сите ми викаат да пијам и гледам низ форумов дека доста трудници ја конзумираат. Се консултирав со мојот гинеколог и ми рече дека нема потреба да пијам дека таа обично се пие пред да забремениш и до 6та недела и витамините да ги конзумирам преку исхрана не со таблети. Искуство некој со ова?
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 13. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.746
  Пол:
  Женски
  tvojot ginekolog da ja skine diplomata , folnata i ostanatite prenatalni vitamini se pijat vo bremenost osobeno vo prvite 12 nedeli koga trae organogenezata se mnogu bitni osobeno folnata.
   
  На Pinky97, Seduction, sofi2107 и 8 други им се допаѓа ова.
 14. podravka

  podravka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  5.495
  Пол:
  Женски
  Obavezno da ja pies..
   
  На Luna91, stevemila и mg13 им се допаѓа ова.
 15. mg13

  mg13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  59
  Vi blagodaram devojki, a koja bi mi ja preporacale koja e najdobra? Malu sum lost in space taka da help me :D:D:D

  Btw bev do apteka i mi ja preporacaja Tifol folnata kiselina i si ja zedov taa. I mi rece mozes da ja pies do 3 mesec
   
  Последна измена од модератор: 1 април 2017
  На iki26 и stevemila им се допаѓа ова.
 16. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.515
  Пол:
  Женски
  Kakov dr e toj ziti mene.Folnata e najbitna vo razvivanje na fetusot.Pogotovo vo prvite tti meseci.A vitamini neli pies?Priemr femibion ili nesto drugo?Jas pijam femibion od pozitiven test.Plus metilirana folna radi mutiran gen
   
 17. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  6.477
  Допаѓања:
  31.595
  Пол:
  Женски
  Првите три месеци е задолжителна фолната киселина, спречува дефекти на невралната туба, не го знае тоа твојот доктор? Срамота, какви се гинеколози постојат.
   
  На Luna91 и stevemila им се допаѓа ова.
 18. mg13

  mg13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  59
  Za vitamini ko go prashav mi rece ke gi crpis od ishrana. Od denes ke pocnam so folnava posle ruchekot
   
 19. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.515
  Пол:
  Женски
  Ovoj dr izgleda od 15vek taka mi izgleda.
   
 20. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.744
  Допаѓања:
  215.640
  Пол:
  Женски
  Фолната киселина е одлична за пред бременост и првото тримесечие. Игра важна улога кај ембрионот и мајката.
  После трети месец се пие други витамини, микс на витамини иако и тие создржат фолна обавезно.
  Нема потреба од додадок таблети фолна потоа.
   
  На mssuniquee и gjoker4e им се допаѓа ова.