1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Формата на водата (The shape of water) [2017]

Дискусија во 'Филмови' започната од mazikeen, 11 март 2018.

 1. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
  5a603620751cf.image.jpg
  Жанр: Авантура, Драма, Фантазија

  Времетраење
  : 2ч

  Елса е нема жена која работи како чистачка во лабораторија, во 1962г. во Балтимор. Нејзиниот живот засекогаш се менува кога ќе го открие тајниот експеримент во лабораторијата - мистериозно суштество од Јужна Америка. Формирајќи една цврста врска со новиот пријател, Елса набрзо открива за неговата судбина, која лежи во рацете на биолог и владин агент.

  Филмот е на мексиканскиот режисер Гилермо дел Торо. Доби 13 номинации за наградата “Оскар”, од кои освои за:
  - најдобар филм на годината
  - најдобар режисер
  - најдобар original score
  - најдобар production design

  Во главните улоги се: Sally Hawkins, Doug Jones, Michael Shannon, Octavia Spencer, Michael Stuhlbarg & Richard Jenkins.


  Го имате ли гледано? Ваши импресии, коментари?
   
  На blonde_supergirl, Sweetlove_0312, boomsleng и 3 други им се допаѓа ова.
 2. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  3.056
  Пол:
  Женски
  Мене лично ми се допадна.
  И да немаше добиено награди или воопшто да немаше Oscar buzz, секако ќе ми се допаднеше.

  Приказната: dreamy, unusual, lovely.

  Глумата: одлична.

  Талент е кога некој без зборови успева да пренесе цел еден спектар на чувства и емоции.

  Sally Hawkins покажа извонредна изведба.
  41f603395ad56794925e1ad19a69bed627765fee_hq.gif
  eecf6f67dcdbcdb73874819da83cf629728c46d5_hq.gif

  Прочитав некои теории за ликот на Sally дека всушност и таа самата e water creature. Лузните на вратот биле знак.
  It's all for debate, i guess.
  Се изначитав мислења од хејтери или онакви на кои им оставил лош впечаток, because Hollywood is pushing а zoophilia agenda(facepalm)

  Филмот не прикажува "sex with a fish" затоа што тој не е риба. Суштеството е human-like amphibian кое се смета за божество.

  It's a fantasy love story.
  b9ca4a197ace635c753863b0d8ddf07515f14458_hq.gif
  & Love is Love :)
   
  На mazikeen, Victorian, lovestonedd и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.486
  Допаѓања:
  39.331
  И јас помислив дека лузните имаат некаква врска со суштествово.
  Патем, и мене ми се допадна филмот. Сите оскаровски филмови ми имаат некој посебен шмек. Може е до мене што така ги доживувам. Веќе напишав рецензија, супер е филмот, само некои моменти со докториве ми беа непотребни, но сепак од друга страна, ептен ќе беше повеќе фантазија целиот филм. Вака има некоја добра комбинација од реалност и имагинарен свет.
   
  На mazikeen, blonde_supergirl, Sweetlove_0312 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  18.665
  Пол:
  Женски
  Следен Оскаровец да се сними со човеколики мајмуни и женска со мимики што воспоставува љубoв со мајмунот. Бинг има веќе Кинг Конг само и Џесика Лејн да се вљубеше во него. Џаст џокинг. Не ми се допадна филмот. Не сакам вакви лигави фантазии.
   
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  162.199
  Пол:
  Женски
  Оф леле, зарем навистина има луѓе што тоа го извлекле од филмов? :| Па ако гледаме така, и со Убавицата и ѕверот и Малечката сирена како деца ни „промовирале зоофилија“ (facepalm) Изгледа родителите уште од мали не им ја развиле имагинацијата, and they must be real fun at parties as well... :D

  Поентата е што имагинарново суштество единствено ја разбира нејзе, една нема девојка која е осамена и повлечена поради неможноста да зборува - и единствено во неговата необичност таа се пронаоѓа себеси со својот недостаток и несовршеност. Затоа The Shape of Water е баш бајка за возрасни, и иако го има тој кхм дел „за возрасни“ - приказната е сосема чиста и невина... Ако има некоја општествена порака зад истата - тоа би било инклузијата, прифаќањето на сите луѓе такви какви што се со сите свои недостатоци.
  Многу heartwarming филмче, уникатно уметничко ремек-дело. Музиката на Alexandre Desplat e шлаг на тортата :inlove:  [​IMG] :l:

  Мејзи, браво за темата! :sun:
   
  Последна измена: 12 март 2018
  На Victorian, lovestonedd, blonde_supergirl и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  25.519
  Пол:
  Женски
  Го гледав неодамна и имам само позитивни критики. Ми се допадна многу.
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  1.069
  Допаѓања:
  10.326
  Пол:
  Женски
  Да, го имам гледано. Интересен е, ама и малку чуден ми беше на одредени сцени, на пример кај делот каде што има односи со тоа суштество, невозможно ми беше такво нешто, ама е убав пример за тоа дека љубовта никој неможе да ја уништи.
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 8. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  21.920
  Пол:
  Женски
  Од кај да го симнам филмов да го гледам?
  На замунда го нема а го имаше тргнат да не е ?
   
 9. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  25.519
  Пол:
  Женски
  На k.frosina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. antonelala

  antonelala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  4.134
  Филмов е супер, само што е копија на други филмови кои пто за жал иако се снимени пред овој не добиле значење
   
 11. Me_Beatrix

  Me_Beatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2017
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Мене и не ми се допадна, го пуштив и исклучив по 15 минути.
  Многумина го фалат затоа го пуштив, незнам дали некој се согласува но немам позитивна критика, некако одвратен ми беше :|.