1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Формата на водата (The shape of water) [2017]

Дискусија во 'Филмови' започната од mazikeen, 11 март 2018.

  1. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    5a603620751cf.image.jpg
    Жанр: Авантура, Драма, Фантазија

    Времетраење
    : 2ч

    Елса е нема жена која работи како чистачка во лабораторија, во 1962г. во Балтимор. Нејзиниот живот засекогаш се менува кога ќе го открие тајниот експеримент во лабораторијата - мистериозно суштество од Јужна Америка. Формирајќи една цврста врска со новиот пријател, Елса набрзо открива за неговата судбина, која лежи во рацете на биолог и владин агент.

    Филмот е на мексиканскиот режисер Гилермо дел Торо. Доби 13 номинации за наградата “Оскар”, од кои освои за:
    - најдобар филм на годината
    - најдобар режисер
    - најдобар original score
    - најдобар production design

    Во главните улоги се: Sally Hawkins, Doug Jones, Michael Shannon, Octavia Spencer, Michael Stuhlbarg & Richard Jenkins.


    Го имате ли гледано? Ваши импресии, коментари?
     
    На blonde_supergirl, Sweetlove_0312, boomsleng и 3 други им се допаѓа ова.
  2. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Мене лично ми се допадна.
    И да немаше добиено награди или воопшто да немаше Oscar buzz, секако ќе ми се допаднеше.

    Приказната: dreamy, unusual, lovely.

    Глумата: одлична.

    Талент е кога некој без зборови успева да пренесе цел еден спектар на чувства и емоции.

    Sally Hawkins покажа извонредна изведба.
    41f603395ad56794925e1ad19a69bed627765fee_hq.gif
    eecf6f67dcdbcdb73874819da83cf629728c46d5_hq.gif

    Прочитав некои теории за ликот на Sally дека всушност и таа самата e water creature. Лузните на вратот биле знак.
    It's all for debate, i guess.
    Се изначитав мислења од хејтери или онакви на кои им оставил лош впечаток, because Hollywood is pushing а zoophilia agenda(facepalm)

    Филмот не прикажува "sex with a fish" затоа што тој не е риба. Суштеството е human-like amphibian кое се смета за божество.

    It's a fantasy love story.
    b9ca4a197ace635c753863b0d8ddf07515f14458_hq.gif
    & Love is Love :)
     
    На mazikeen, Victorian, lovestonedd и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    И јас помислив дека лузните имаат некаква врска со суштествово.
    Патем, и мене ми се допадна филмот. Сите оскаровски филмови ми имаат некој посебен шмек. Може е до мене што така ги доживувам. Веќе напишав рецензија, супер е филмот, само некои моменти со докториве ми беа непотребни, но сепак од друга страна, ептен ќе беше повеќе фантазија целиот филм. Вака има некоја добра комбинација од реалност и имагинарен свет.
     
    На mazikeen, blonde_supergirl, Sweetlove_0312 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Следен Оскаровец да се сними со човеколики мајмуни и женска со мимики што воспоставува љубoв со мајмунот. Бинг има веќе Кинг Конг само и Џесика Лејн да се вљубеше во него. Џаст џокинг. Не ми се допадна филмот. Не сакам вакви лигави фантазии.
     
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Оф леле, зарем навистина има луѓе што тоа го извлекле од филмов? :| Па ако гледаме така, и со Убавицата и ѕверот и Малечката сирена како деца ни „промовирале зоофилија“ (facepalm) Изгледа родителите уште од мали не им ја развиле имагинацијата, and they must be real fun at parties as well... :D

    Поентата е што имагинарново суштество единствено ја разбира нејзе, една нема девојка која е осамена и повлечена поради неможноста да зборува - и единствено во неговата необичност таа се пронаоѓа себеси со својот недостаток и несовршеност. Затоа The Shape of Water е баш бајка за возрасни, и иако го има тој кхм дел „за возрасни“ - приказната е сосема чиста и невина... Ако има некоја општествена порака зад истата - тоа би било инклузијата, прифаќањето на сите луѓе такви какви што се со сите свои недостатоци.
    Многу heartwarming филмче, уникатно уметничко ремек-дело. Музиката на Alexandre Desplat e шлаг на тортата :inlove:



    [​IMG] :l:

    Мејзи, браво за темата! :sun:
     
    Последна измена: 12 март 2018
    На Victorian, lovestonedd, blonde_supergirl и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Го гледав неодамна и имам само позитивни критики. Ми се допадна многу.
     
    На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.747
    Пол:
    Женски
    Да, го имам гледано. Интересен е, ама и малку чуден ми беше на одредени сцени, на пример кај делот каде што има односи со тоа суштество, невозможно ми беше такво нешто, ама е убав пример за тоа дека љубовта никој неможе да ја уништи.
     
    На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.113
    Пол:
    Женски
    Од кај да го симнам филмов да го гледам?
    На замунда го нема а го имаше тргнат да не е ?
     
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    На k.frosina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    4.620
    Филмов е супер, само што е копија на други филмови кои пто за жал иако се снимени пред овој не добиле значење
     
  11. Me_Beatrix

    Me_Beatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мене и не ми се допадна, го пуштив и исклучив по 15 минути.
    Многумина го фалат затоа го пуштив, незнам дали некој се согласува но немам позитивна критика, некако одвратен ми беше :|.