1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотоапарати

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anamariia.x3, 14 август 2011.

 1. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  855
  Доколку има веќе ваква тема,или не е потребна слободно избришете ја

  Тука ќе дискутираме за фотоапаратите и се поврзано со нив.
  Јас во моментов имам Nikon coolpix S4000 и сум задоволна,но во блиска иднина планирам да си купам Nikon D3100 :)
  Вие како стоите со апаратите?Дали фотографирањето е ваше хоби..? :)
   
  На Lostedlove му/ѝ се допаѓа ова.
 2. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Да,обожавам да фотографирам,тоа ме исполнува..Инаку имам Nikon S200 и еден поубав Canon со поголем објектив
  се извинувам но не ми текнува на моделот како се викаше :?:
  :)

  Како и да е,имам правено фотосесии и со подобри фотоапарати..Едноставно ги обожавам.. :D :*
   
 3. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Моментално имам SONY DCS T900i но го убедувам тато да ми купи Canon EOS 550d па се до Canon EOS 5D Mark II (неможам да се одлучам кој модел но и треба да идам да видам како се движат цените) :D
   
 4. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  855
  Немој да го купуваш Canon 550 d прво затоа што е многу скап т.е. е 48.000 денари а тој е професионален за оние што професионално работат со фотографирање..а за овој вториов првпат слушам,мислам дека го нема во Македонија.
  Јас ти препорачувам Nikon d3100 бидејќи е супер камера,има 14,2 мегапиксели,објектив 18-55mm , 3.0 инчен LCD екран, Full HD Вдиео запис, 3 слики во секунда итн. :)
   
 5. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Леле како 48.000? ;(
  Кај да видам цени на Canon апарати знаеш? Иначе тој вториот е изгор... :swear:
  Неќам Nikon незнам зашто.. али ако се прескапи Canon ќе зимам некој Nikon нема друго чаре :)
   
 6. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  855
  Како сакаш..и јас прво го посакував Canon 550d,но кога ја видов цената ми се крена косата :D
  Јас од тука ги гледам цените http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1 , исти се и со цените во било кои др продавници,можда некаде има мала разлика али тоа не е ништо :)
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bieber-Fever

  Bieber-Fever Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Јас имам Kанон и сум многу задоволна. искрено не знам колку пари е бидејки ми го дадоја поклон :)
   
 8. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.572
  Луѓе dslr апарати се, нормално да се скапи oд 500 евра, па нагоре. Од најефтините само Canon EOS 1000D е така подобар и многу популарен меѓу младите денес.
  Инаку pixplus се една од подобрите фирми да ги наречам со добар сервис.
  Сепак ако купувате фотоапарат, пазите од која продавница го купувате.
   
 9. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да фотографирам, во почетна фаза на фотографирањето сум :P

  Имавме еден Канон (незнам каков точно беше), околу 6 години беше, и потоа ни падна.

  Пред околу еден месец отидовме да купуваме нов и зедовме на Канон.
  Добар е засега. Ама натаму мора некој со објектив да се купи. :!:

  Инаку гледавме и други, ама пак се одлучивме за Канон, и претходниот ни се погоди, па затоа.
   
 10. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Минатата недела си купив Никон апаратче со 5 оптички зум и задоволна сум...Прави убави сликички...
  Е сега во кутијата со апаратот имаше три ЦД -а ; едното од нив беше за да инсталираш на компјутерот Никон софтвер за да можеш да ги вадиш сликите...И јас вака како најголем баксуз на светот сеуште не сум ја инсталирала програмата зашто не е нешто у ред со ДВД ромот (уствари компјутерот ниедно ЦД не чита), а јас ова до сега не сум го приметила зашто само УСБ користев...
  Го чекам братучед ми да се врати утре од одмор и да дојде да види што е проблемот, зашто преку него го земав компјутерот и како знае да го направи...Платив и ДВД во кнфигурацијата, а не функционира... |(

  Одвај чекам сликичките да си вадам на компјутер.. :(
   
 11. Cookiemonster

  Cookiemonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  70
  Јас имам дигитален Сонѕ сајбер шот не знам кој модел тошно и професионален Canon EOS 30D а сакам да си куопам Nikon 1000D :)
   
 12. WinnieThePooh

  WinnieThePooh Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  201
  Имам Sony S310 :?:
  мислам така беше
  и презадоволна сум! :D
   
 13. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Јас сакам да фотографирам ама немам камера па пробувам со телефон :D
  Сакав да купам фотоапарат ама незнаев кој :?:
   
 14. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.975
  Пол:
  Женски
  ЈАс сакам да си купам,здравје понатаму, Canon 550 пошто обожавам да сликам, а засега имам апаратче HP CB350, малце ми е чуден,ама врши работа,и исто така ја користам многу камерата на мојот мобилен Sony Ericsson K800, предобра е и има многу опции :inlove: Е ќе ми треба и надворешна меморија за компјутерот :D BTW еве ги бугарските цени,маааалце се поефтини...
  http://www.technomarket.bg/browse/109
   
 15. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  775
  имав од FUJIFILM камера 10megapixel и ич не бев задоволна..
  сега имам SONY DSC-W380 камера со 14 megapixel, ја добив на поклон од братучед ми за роденден.. ептен убави слики прави.. инаку немам некој талент за професионални фотографии но сепак сакам да правам убави фотки :)
   
 16. nicol

  nicol Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  139
  Сакам да купам апарат водоотпорен знаете ли колку пари се?
   
 17. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.438
  Пол:
  Женски
  Има едно моделче на Canon D10 интересно е на изглед и мислам дека цената се движи околу 14.000 ден. ама не сум сигурна дали некаде кај нас го има во продажба, но доколку сакаш може да се нарача во овластените продавници за Canon . Се чека околу 10-15 дена. Инаку со моето долгогодишно искуство во продажбата на фотоапарати можам слободно да кажам дека Canon се број 1 во фотоапарати. Кое моделче да го одберете нема да згрешите (но и Nikon исто така се добри).
  Се зависи од вашите намени и потреби.
  Имате широк спектар на компактни, дигитални фотоапарати Canon : IXUS и PowerShot кои се наменети за секојдневни 'непрофесионални' фотографии но сепак со одличен квалитет кој верувам дека би ги задоволиле вашите потреби.А и цените се доста реални.Имате од 5.000 ден. па нагоре.
  А најсестран систем за дигитални SLR во светот е системот EOS- докажано од професионалци во своето поле на работа. Нивните цени обично се движат од 40.000 ден па нагоре.
   
 18. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  386
  Девојки денес суредувајќи најдов дигитален апарат што потполно го имав заборавено зошто не го имам користено. Сестра ми пред 2-3 години го најде на аеродром и ми го даде. Апаратот е Revue DC 4400
  [​IMG]
  и немам ни картичка, ни батерии, ни полнач за батерии ни USB за него :?: . Ме интересира дали некоја имала или знае некои податоци за апаратот.. дали се исплаќа да купам тоа што фали?
   
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.188
  Допаѓања:
  86.255
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Јас имам Sony DSC S2100 :)
   
 20. Isidora-Veles

  Isidora-Veles Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  124
  Јас користам Sony DSC W520 и сум презадоволна :)
  [​IMG]