1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фото натпревар - Тема: Палми

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Papillon.Papi, 30 мај 2015.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.697
  Пол:
  Женски
  1. Правила:

  1. Фотографиите да бидат ваши лични дела

  2. Учесникот смее да се пријави САМО СО ЕДНА ФОТОГРАФИЈА

  3. Пријавувањето трае до 3от ден од поставувањето на темата

  4. До следната недела се изгласува победник

  5. Победникот одлучува за нова тема

  6. Не се добива награда, натпреваров е само за забава

  7. Не е пожелно темите да се повторуваат.

  8. Фотографиите може да бидат со ефекти/шминкани во фотошоп

  9. Не е битно дали фотографијата е извадена со телефон, идиотче, полу профи или профи фотоапарат

  10. Доколку има преголем број на пријавени учесници со слики, а место во анкетата нема доволно за сите, ќе се направи селекција и ќе учествуваат во анкетата за гласање само фотографиите со над 20 (или повеќе) лајка.

  1. Животни
  2. Живот
  3. Дожд
  4. Архитектурата на мојот град
  5. Небото над нас
  6. Што јадеме во лето
  7. Верски објекти
  8. Луѓе
  9. Дрвја
  10. Луди бои
  11. Музика
  12. Љубов
  13. Рефлексија
  14. Свеќа
  15. Цвеќиња
  16. Есен
  17. Црно-бела фотографија
  18. Чадори
  19. Есенска храна
  20. Книги
  21. Сино (река, езеро, море)
  22. Детство
  23. Сенки
  24. Црвена боја
  25. Планини
  26. Кафе
  27. Среќа
  28. Новогодишна еуфорија
  29. Мулти колор
  30. Зима
  31. Утро
  32. Сијалички
  33. Патување
  34. Пролет
  35. Макро
  36. Вода
  37. Со ефект
  38. Винтиџ ефекти
  39. Скопје
  40. Предмет
  41. Пролет
  42. Сонце
  43. Велигден
  44. Перспектива
  45. Од мојот прозорец
  46. Козметика
  47. Раце
  48. Камен
  49. Мачки
  50. Лист хартија
  51. Птици
  52. Мост
  53. Винтиџ
  54. Сладолед
  55. Ноќ
  56. Есен
  57. Пијалоци
  58. Антиквитети
  59. Модни додатоци
  60. Есенски плодови
  61. Минимализам
  62. Играчки
  63. Храна
  64. Плетени работи
  65. Шолја чај
  66. Домашен комфорт
  67. Дел од празничниот амбиент
  68. Снег
  69. Зимска ноќ
  70. Улична фотографија
  71. Овошје
  72. Ентериер
  73. Уметничко претставување на дел од тело
  74. Ноќна фотографија
  75. Пејзаж
  76. Животен стил
  77. Контраст
  78. Асиметрија
  79. Виножито
  80. Велигденски јајца
  81. Око
  82. Пастелни бои
  83. Меланхолични вибрации
  84. Предмет од сентиментална вредност
  85. Алкохолни пијалаци
  86. Зајдисонце
  87. Школки
  88. Чоколадо
  89. Рачна изработка
  90. Бродови, јахти, кајчиња
  91. Летна атмосфера
  92. Туристи
  93. Графити
  94. Градски пејзаж
  95. Ваше омилено место за релаксација/одмор
  96. Сувенири
  97. Патека
  98. Стара архитектура
  99. Летно модно парче
  100. Вашата чаша
  101. Што има во нашата чанта
  102. Рандом инспирација
  103. Концерт/свирка
  104. Движење
  105. Шаренило со бои
  106. Скулптури
  107. Панорама
  108. Халоуин
  109. Есенски лисја
  110. Точки
  111. Часовници
  112. Бела боја
  113. Видиковец
  114. Новогодишна елка
  115. Клучеви
  116. Новогодишни украси
  117. Новогодишна атмосфера
  118. Оган
  119. Водопади
  120. Книга што моментално ја читам
  121. Кокичиња
  122. Национални знамиња
  123. Автомобили
  124. Мотори
  125. Животни
  126. Моето слободно време
  127. Снежни фотографии
  128. Маски
  129. Патокази и знаци
  130. Шминки
  131. Ентериер
  132. Технологија
  133. Уметност
  134. Плодови на пролетта
  135. Street art
  136. Забавни паркови
  137. Летала
  138. Upside down
  139. Транспортни средства
  140. Кругови
  141. HDR фотографија
  142. Duotone
  143. Тунел/и
  144. Инсекти
  145. Палми
  146. Селска идила
  147. Брод, чамец, пловило
  148. Македонија
  149. Крзнени пријателчиња
  150. Верски објекти
  151. Цвеќиња
  152. Боите на есента
  153. Сезонско овошје
  154. Утро
  155. Есенски бои
  156. Влезна врата
  157. Модерна технологија
  158. Балкан
  159. Декември
  160. Портокалова боја
  161. Парови
  162. Среќа е...
  163. Новогодишна атмосфера
  164. Мојата омилена фотографија
  165. Мојот работен ден
  166. Моето среќно место
  167. Десерти
  168. Дестинации
  169. Омилена шолја
  170. Европа
  171. Нешта што го одбележаа овој месец
  172. Март
  173. Пролет
  174. Зелена боја
  175. Сончев ден
  176. Надеж
  177. Розова боја
  178. Болка
  179. Дома
  180. Природните убавини на Македонија
  181. Мојот совршен почеток на денот
  182. Црно - бела фотографија
  183. Ритам
  184. Ограда
  185. Текстура
  186. Геометриска перспектива
  187. Фокус
  188. Вода
  189. Лубеница
  190. Одмор
  191. Бело
  192. Месечина
  193. Линија
  194. Фонтана
  195. Шарено
  196. Облаци
  197. Птичја перспектива
  198. Спомени
  199. Жолта боја
  200. Букви
  201. Срце
  202. Градиент
  203. Аквариум
  204. Неонки светла
  205. Во далечината
  206. Капка вода
  207. Продукт/и
  208. Текстил
  209. Ноември
  210. Ретро
  211. Наука
  212. Предновогодишна атмосфера
  213. Работно катче
  214. Новогодишни сијалички
  215. Празнична атмосфера
  216. Снежен пејзаж
  217. Дрворед
  218. Одбивање (рефлексија)
  219. Вазна со цвеќе
  220. Носталгија
  221. Валентајн
  222. Мали слатки мачиња
  223. Пролетни фотографии
  224. Во движење
  225. #СедиСиДома
  226. Поглед од прозорец
  227. Домашна романтична атмосфера
  228. Прослави
  229. Викенд во карантин
  230. Мрачен пејзаж
  231. Слики со натписи
  232. Вештини во уредување
  233. Облаци во боја
  234. Апчиња и лекови
  235. Зрно/зрна
  236. Охридско езеро
  237. Дел од нешто
  238. Мирис
  239. Ноќно небо
  240. Насмевка
  241. Лето во Македонија
  242. Диви животни
  243. Река
  244. Патека
  245. Накит
  246. Половина од нешто
  247. Парк
  248. Полетување/слетување
  249. Септември
  250. Фотографии од екскурзии
  251. Фауна на Европа
  252. Плажа
  253. Мојата најдобра фотографија
  254. Есенска топла прегратка
  255. Хиге
  256. DIY изработки
  257. Приказна преку фотографија
  258. Скали
  259. Старомодно
  260. Празничен декор
  261. Подароци
  262. Композиција од зимски предмети
  263. Новогодишни елки од предмети
  264. Dark academia aesthetic
  265. Cottagecore
  266. Изненадување
  267. Гранки со снег
  268. Релаксација
  269. Врамена слика без рамка
  270. Зимска идила
  271. Магла
  272. Силуети
  273. Топлина
  274. The rule of thirds
  275. Адреналин
  276. Moody
  277. Пролетни цвеќиња
  278. Night lights
  279. Food decorations
  280. Куќи
  281. Темна улица
  282. Момент кој би сакале повторно да го доживеете, преку фотографија
  283. Омилена книга која вреди секој да ја прочита
  284. Музика
  285. Мирис на летото
  286. Јуни
  287. Боите на зајдисонцето
  288. Моето милениче
  289. Неон ефекти
  290. Коктели
  291. Јули
  292. Поглед од авион или кола за време на патување
  293. Визуелизација на ентериерот
  294. Балкански плажи
  295. Хоризонт
  296. Љубов
  297. Зоолошка градина
  298. Моето секојдневие
  299. Хоби преку слика
  300. Зраци
  301. Фотографија + музика
  302. Cozy атмосфера
  303. Ваша најдобра фотографија
  304. Врнежлив октомври
  305. Кафе со поглед
  306. Фотографија со фокус на детаљ
  307. Почеток
  308. Креативност
  309. Есенски лисја
  310. Балони
  311. Улична уметност
  312. Декемвриска текстура
  313. Собни растенија
  314. Празнични слатки
  315. Новогодишна еуфорија
  316. Бадникова/Божиќна еуфорија
  317. Снежни фотографии
  318. Колоритни фотографии
  319. Color splash ефект
  320. Хотелска соба
  321. Минималистичка фотографија
  322. Светлечки реклами
  323. Омилена активност во текот на денот
  324. Мир
  325. Canidae
  326. Шума
  327. Низ прозорец
  328. Жабја перспектива
  329. Пролетта низ објектив
  330. Guilty pleasure
  331. Flat lay photography
  332. Носталгија
  333. Април
  334. Велигден
  335. Знак
  336. Јагоди
  337. Природа на Македонија
  338. Сладолед
  339. Плажа
  340. Згради
  341. Познати места
  342. Микро фотографија
  343. Мост
  344. Водни животни
  345. Летно освежување
  346. Летна вечер
  347. Сообраќај
  348. Флора на Македонија
  349. Луѓе
  350. Излог
  351. Мраз
  352. Фото-колаж
  353. Вашата омилена фотографија од летниот одмор
  354. Песок
  355. Роденден
  356. Слика што ви предизвикува среќа
  357. Архитектура
  358. Сенки/силуети
  359. Привезоци
  360. Autumn vibes
  361. Црно-бела фотографија
  362. Државни симболи
  363. Октомври
  364. Подароци и букети
  365. Есенски пијалоци
  366. Есенски зраци
  367. Жици
  368. Топлина
  369. Сина боја
  370. Creepy stuff
  371. Дедо мраз
  372. Новогодишна магија
  373. Christmas gift
  374. Црвено
  375. Ноќен живот
  376. Јануарска атмосфера
  377. Шлаг
  378. Романтика
  379. Каледиоскоп
  380. Градина
  381. Лебед
  382. Винтиџ ефекти
  383. Улични забавувачи
  384. Сенка
  385. Друштвени игри
  386. Печатени медиуми
  387. Бонбониера
  388. Камења
  389. Уметничка слика
  390. Најубаво место кое сте го посетиле
  391. Дланка
  392. Велигденско јајце
  393. Детство
  394. Среќа
  395. Диви цвеќиња
  396. Капки дожд
  397. Цркви
  398. Свадбени декорации
  399. Скриени убавини низ вашиот објектив
  400. Слика од последната дестинација
  401. Бранови
  402. Стара чаршија
  403. Кактуси
  404. Летно освежување
  405. Слика што ви предизвикува среќа
  406. Летно разладување
  407. Природни убавини низ цела Македонија
  408. Небото над нас
  409. Зелена боја
  410. Мрачен пејзаж
  411. На пат
  412. Омилена книга
  413. Знаменитости
  414. Сувенири
  415. Место кое сакам да го посетам повторно
  416. Архитектура која ми остави впечаток
  417. Ноќни фотографии
  418. Шаренило во природата
  419. Кафе
  420. Боите на есента
  421. Хоби
  422. Мачки
  423. Женственост
  424. Дожд
  425. Рурална средина
  426. Пајажина
  427. Вашата омилена фотографија
  428. Овојше
  429. Зимско утро
  430. Новогодишно венче
  431. Зајдисонце
  432. Градски светла
  433. Поглед од тераса
  434. Бродови, јахти, чамци, кајчиња
  434. Спомен-момент
  435. Љубов
  436. Концертна фотографија
  436. Чаша вино
  437. Цветови
  438. Зеленило
  439. Прошетка
  440. 8 Март
  441. Инсекти
  442. Фотографија на облека
  443. Будење
  444. Ресторанско јадење
  445. Стар град
   
  Последна измена од модератор: 3 април 2024
  На daylight, GRIN, angelche16 и 10 други им се допаѓа ова.
 2. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  60.818
  Јас немам многу слики од животни, можеби во сите албуми ако се најдеа неколку, оваа е сликана 2007 година, на поминување низ едно селце, има една посебна приказна која стои позади фотографијата, затоа ми е останала во албумот:)
  Само додадов еден ефект во Пикаса, друго ништо.

  Знам дека на форумов има предобри "уметнички души" кои ќе извадат одлични фотографии, ама еве оваа од мене, чисто колку да го скршам мразот :)

  O_398_Dag_Klenje.jpg
   
  На Ahoy, poi, dragoneelz и 60 други им се допаѓа ова.
 3. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  13.218
  Пол:
  Женски
  IMGP0085.JPG
   
  На ELIDavor, xxxm, vitamina и 23 други им се допаѓа ова.
 4. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Еве нешто,да не сум без ич :D
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0453.JPG
   DSC_0453.JPG
   Големина на фајлот:
   185,2 KB
   Прегледи:
   183
  На vitamina, crazylady, tessie и 23 други им се допаѓа ова.
 5. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  31.433
  Пол:
  Женски
  Сонце мое најсакано. :)

  11165855_981391098540214_4217346_n.jpg
   
  На Ahoy, spacegirl92, plavooka lavica и 24 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  Еве ме и мене со нешто далеку од професионално, и повторно од телефон сликано :lol: Во ваши лични фотографии го имам ставено душичево, и многу драга ми е сликава :sun:

  [​IMG]
   
  На GirlLove, vitamina, LittlePinky и 29 други им се допаѓа ова.
 7. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.697
  Пол:
  Женски
  11227225_1570463073219042_1709461169_o.jpg
  Сликана со дигитален напреден фотоапарат, нема ефекти, средувана е во фотошоп.
   
  На poi, Wahnsinn, vitamina и 40 други им се допаѓа ова.
 8. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  51.358
  Пол:
  Женски
  image.jpg
  Чудно животно на плажа :D
   
  На sonja29, Wahnsinn, vitamina и 32 други им се допаѓа ова.
 9. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.307
  Пол:
  Женски
  Се мислам цело попладне дали да ставам нешто слатко, какви што би биле тигарчиња од зоолошка, или нешто во своја природна средина, ама не многу слатко, како што би бил пајак. Мислам дека поентата на темава повеќе ќе се долови со втората варијанта, па затоа ви го претставувам мојот неканет гостин, фатен на дело како виси на тенка, речиси невидлива нишка што сам си ја сплел. Не е личен, ама бидејќи е акробат, си заслужи да го ставам тука. :drunk:
  Без ефекти, со идиотчестиот дигитален што го имам.

  [​IMG]
   
  На Wahnsinn, vitamina, Hipster и 36 други им се допаѓа ова.
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.886
  Допаѓања:
  4.891
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека не пречи мојата рака :)

  Photo35653.jpg
   
  На poi, Dust, sonja29 и 36 други им се допаѓа ова.
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.003
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda, sonja29, Wahnsinn и 41 други им се допаѓа ова.
 12. Femin4e.mk

  Femin4e.mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2014
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Имав неколку убави слики од животни и едвај се одлучив, еве го мојот избор:))
   

  Прикачени фајлови:

  • mecka.jpg
   mecka.jpg
   Големина на фајлот:
   526,1 KB
   Прегледи:
   130
  На sonja29, vitamina, LittlePinky и 22 други им се допаѓа ова.
 13. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.267
  IMG_0694.JPG
   
  На Евроазија, poi, dragoneelz и 60 други им се допаѓа ова.
 14. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  34.225
  Пол:
  Женски
  10013877_10204522625521435_1500818714_n.jpg
   
  На Dust, ♡BuBaLe♡, vitamina и 26 други им се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.633
  Допаѓања:
  172.198
  Пол:
  Женски
  Сликава е сликана во зоолошката градина во паркот Максимир во Загреб.
  Сликана е со обичен Сони апарат, без никакви ефекти ниту некаква доработка во Фотошоп.
  Инаку птицава во живо кога ја видов мислев дека е порцелански украс бидејќи е мазна (на допир) и делува како некој фарбан ѕид или украс. :D
  btw, сликава морав да ја ставам во помал формат, затоа што користам мобилен нет и оригиналната од 5,1МБ пробувам цел саат да ја закачам ама не сака :whew:

  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda, ♡BuBaLe♡, vitamina и 26 други им се допаѓа ова.
 16. molikaMk

  molikaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  2.439
  Некоја морска птица, незнам што е точно, а сликано е во преубавото градче Волендам во Холандија DSC03631.JPG
   
  На sonja29, vitamina, LittlePinky и 21 други им се допаѓа ова.
 17. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.895
  [​IMG]

  Edit
  А порно слики може ли? :D
  [​IMG]
   
  Последна измена: 1 јуни 2015
  На cresa-jagoda, Anacid, CoCoGiiiRL и 27 други им се допаѓа ова.
 18. littlevampire

  littlevampire Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2015
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  О бебче мало:l:Ја средив сликава околу да биде такво матно на photoscape:inlove:
  tumblr_np67pyh6ee1trnlvjo1_1280.jpg
   
  На cresa-jagoda, vitamina, samovila.red. и 23 други им се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.780
  Допаѓања:
  157.114
  Пол:
  Женски
  upload_2015-6-1_20-10-30.png
   
  На cresa-jagoda, vitamina, IronLady и 16 други им се допаѓа ова.
 20. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  99.050
  Пол:
  Женски
  215012_261355017210927_5562125_n.jpg
   
  На cresa-jagoda, Dust, vitamina и 16 други им се допаѓа ова.