1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LivingGlam, 17 декември 2010.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Дали херпес на усните во текот на бременоста е некаква опасност?
    На една моја познаничка и’ се појави и докторот ја уплашил. И’ рекол дека можно е бебенцето да има проблем со срцето :o .
    Барав на интернет, но ми излегуваат резултати само за генитален херпес.
    Знае ли некој нешто повеќе?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Како за информација, herpes simplex спаѓа во групата на т.н torch инфекции - инфекции ризични во бременоста (TOxoplasmosis, Rubeola, Cytomegalovirus, Herpes simplex = TORCH) - кои може да доведат до несакан последици, па дури и до смрт на плодот.

    Е сега, веројатноста да му се случи нешто на плодот на твојата другарка е незамислива, бидејќи само гениталниот херпес има некаква улога, и тоа ако жената го има при породувањето - значи ако има лезии во моментот на спонтаното породување, и притоа може новороденчето да се зарази. Ако не се лекува соодветно, остава последици. А херпесот на устата не ми се верува дека може да предизвика срцеви проблеми кај фетусот. Според некоја логика, ако не се работи за системска инфекција, тогаш нема причина за грижа.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    мене ми излезе херпес на устата.. и тоа јас сама си го предизвикав... имав мала точка црнка на устата ја скапав и после ми се појави херпесот кој ме натера да чепкам :@ и сега штетно ли е леле ќе пукнам ајде ве молам пишете дали некоја имала херпес во бременоста :worried:

    ..........................
    само шо се јавив на гинеколог и ми рече дека нема врска ако имаш херпес на уста ќе се пренесе на бебето фала богууу мислам херпесот на уста е надворешен уф се ослободив од оваааа мисла :dance:
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  4. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    И јас имам херпес ама ни на крај ум дека мозе да му настети на плодот.Мене ми се појави од настинка спиење со клима уклучена.
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    и јас знам дека не е страшно ама една ми кажа у паника ме стави а толку и ми треба менре значи не е страшно :)
     
  6. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Пред една недела ми излезе херпес на устата (всушност,често си ги имам) а денеска имав силно чешење под устата (на брадата) и сега гледам дека се три-четири полни меурчиња... Херпес и таму :worried: Му штети ли херпесот на бебушот? :doh: Смеам ли да користам херпесан гел? Има ли некој друг слично искуство за време на бременсот и како го излекувал херпесот!
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    не штети на устата мачкај се со хидроциклин јас со тоа се мачкам кога имам херпес др немам користено ама и твоето може да ти помогне
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    И мене ми се појави, и еве веќе се повлекува...ама навистина не ни кренав паника.
     
  9. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Па и треба да си спокојна, не е ништо страшно...и јас непотребно кренав паника :tmi:
    Еве и сега ме краси уште еден херпес на устата :* , ама не му ја мислам многу, ќе помине!
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Оф , малку ми олесна со постовите.
    Од време на време знаеше да ми излезе херпес на усната, во претходна бременост воопшто не ми излезе, ама еве во ова ми се појави. Вчера мислев дека некоја бубуличка болна е, ама денес гледам што е всушност. Многу ме боли и нервира. Ама тоа најмалку важно е, ќе помине, туку да не е проблем за плодот се исплашив :worried:
    Прочитав на нет дека би било поопасно ако сега по прв пат го пројавувам вирусот, ама како секундарна инфекција дека не било страшно. Дај Боже, баш испаничив :(
     
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.276
    Веке ти е испаднат мачкај ациклови,херпесан,или јас мачкам крем од невен павловичева
    Додуша што и да ставаш 5-7дена ке си го имаш Е сега во иднина пиј си вит ц од 1000мг секојдневно и нема да имаш херпеси менепо 2-3пати во месцот ми испаѓаа додека заздрави еве го пак сега да не еза подрек нема
     
  12. Galicka

    Galicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Мене ми излезе херпес на мешето. Замислете. Никогаш во живот не сум имала херпес никаде на телото, сега ми излезе на мешето, во 7ми месец од бременоста. Си бев на доктор, цел испаничена и ми даде ацикловир. Убаво ќе си се миете, ке си се мачкате со ацикловир и ке си пиете по 1000 мг Ц витамин и се ке биде во ред. Не му штети на бебето, мене тоа најмногу ме исплаши. Инаку на доста трудници им се јавувало херпесче на мешето, така да немојте да се плашите.
     
  13. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    а некој природен лек, некаде прочитав дека и сода бикербона било ефикасно?
     
  14. sneshko

    sneshko Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Девојки во носот ми се појвија мн бели плуски ситни читав на интернет има слика дека таков е херпесот во нос.Дали некоја од вас е имала ваков проблем и дали може да наштети на бебчето
     
  15. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Мене херпес ми излезе на уста? Опасно е?
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Не, не е опасен.
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Natasha555

    Natasha555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Девојки мене ми се направи херпес на задниот дел т.е. кај колкот. Бремена сум 19та недела, а гинекологот ми рече дека при пороѓај истиот ќе се изврши со царски рез. Дали е толку опасен и пренослив со оглед на то што имам уште време до пороѓај?