1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од LivingGlam, 17 декември 2010.

 1. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Дали херпес на усните во текот на бременоста е некаква опасност?
  На една моја познаничка и’ се појави и докторот ја уплашил. И’ рекол дека можно е бебенцето да има проблем со срцето :o .
  Барав на интернет, но ми излегуваат резултати само за генитален херпес.
  Знае ли некој нешто повеќе?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.660
  Допаѓања:
  196.334
  Пол:
  Женски
  Како за информација, herpes simplex спаѓа во групата на т.н torch инфекции - инфекции ризични во бременоста (TOxoplasmosis, Rubeola, Cytomegalovirus, Herpes simplex = TORCH) - кои може да доведат до несакан последици, па дури и до смрт на плодот.

  Е сега, веројатноста да му се случи нешто на плодот на твојата другарка е незамислива, бидејќи само гениталниот херпес има некаква улога, и тоа ако жената го има при породувањето - значи ако има лезии во моментот на спонтаното породување, и притоа може новороденчето да се зарази. Ако не се лекува соодветно, остава последици. А херпесот на устата не ми се верува дека може да предизвика срцеви проблеми кај фетусот. Според некоја логика, ако не се работи за системска инфекција, тогаш нема причина за грижа.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  мене ми излезе херпес на устата.. и тоа јас сама си го предизвикав... имав мала точка црнка на устата ја скапав и после ми се појави херпесот кој ме натера да чепкам :@ и сега штетно ли е леле ќе пукнам ајде ве молам пишете дали некоја имала херпес во бременоста :worried:

  ..........................
  само шо се јавив на гинеколог и ми рече дека нема врска ако имаш херпес на уста ќе се пренесе на бебето фала богууу мислам херпесот на уста е надворешен уф се ослободив од оваааа мисла :dance:
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 4. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  И јас имам херпес ама ни на крај ум дека мозе да му настети на плодот.Мене ми се појави од настинка спиење со клима уклучена.
   
 5. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  и јас знам дека не е страшно ама една ми кажа у паника ме стави а толку и ми треба менре значи не е страшно :)
   
 6. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.313
  Пред една недела ми излезе херпес на устата (всушност,често си ги имам) а денеска имав силно чешење под устата (на брадата) и сега гледам дека се три-четири полни меурчиња... Херпес и таму :worried: Му штети ли херпесот на бебушот? :doh: Смеам ли да користам херпесан гел? Има ли некој друг слично искуство за време на бременсот и како го излекувал херпесот!
   
 7. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  не штети на устата мачкај се со хидроциклин јас со тоа се мачкам кога имам херпес др немам користено ама и твоето може да ти помогне
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  И мене ми се појави, и еве веќе се повлекува...ама навистина не ни кренав паника.
   
 9. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.313
  Па и треба да си спокојна, не е ништо страшно...и јас непотребно кренав паника :tmi:
  Еве и сега ме краси уште еден херпес на устата :* , ама не му ја мислам многу, ќе помине!
   
 10. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.372
  Допаѓања:
  60.412
  Оф , малку ми олесна со постовите.
  Од време на време знаеше да ми излезе херпес на усната, во претходна бременост воопшто не ми излезе, ама еве во ова ми се појави. Вчера мислев дека некоја бубуличка болна е, ама денес гледам што е всушност. Многу ме боли и нервира. Ама тоа најмалку важно е, ќе помине, туку да не е проблем за плодот се исплашив :worried:
  Прочитав на нет дека би било поопасно ако сега по прв пат го пројавувам вирусот, ама како секундарна инфекција дека не било страшно. Дај Боже, баш испаничив :(
   
 11. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  12.962
  Допаѓања:
  142.668
  Веке ти е испаднат мачкај ациклови,херпесан,или јас мачкам крем од невен павловичева
  Додуша што и да ставаш 5-7дена ке си го имаш Е сега во иднина пиј си вит ц од 1000мг секојдневно и нема да имаш херпеси менепо 2-3пати во месцот ми испаѓаа додека заздрави еве го пак сега да не еза подрек нема
   
 12. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Мене ми излезе херпес на мешето. Замислете. Никогаш во живот не сум имала херпес никаде на телото, сега ми излезе на мешето, во 7ми месец од бременоста. Си бев на доктор, цел испаничена и ми даде ацикловир. Убаво ќе си се миете, ке си се мачкате со ацикловир и ке си пиете по 1000 мг Ц витамин и се ке биде во ред. Не му штети на бебето, мене тоа најмногу ме исплаши. Инаку на доста трудници им се јавувало херпесче на мешето, така да немојте да се плашите.
   
 13. Fani80

  Fani80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2016
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  а некој природен лек, некаде прочитав дека и сода бикербона било ефикасно?
   
 14. sneshko

  sneshko Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2017
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Девојки во носот ми се појвија мн бели плуски ситни читав на интернет има слика дека таков е херпесот во нос.Дали некоја од вас е имала ваков проблем и дали може да наштети на бебчето
   
 15. Skorpija25

  Skorpija25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 мај 2017
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  20.881
  Пол:
  Женски
  Мене херпес ми излезе на уста? Опасно е?
   
 16. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.434
  Допаѓања:
  144.009
  Не, не е опасен.
   
  На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Natasha555

  Natasha555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Девојки мене ми се направи херпес на задниот дел т.е. кај колкот. Бремена сум 19та недела, а гинекологот ми рече дека при пороѓај истиот ќе се изврши со царски рез. Дали е толку опасен и пренослив со оглед на то што имам уште време до пороѓај?