1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хиперманган

Дискусија во 'Бебе' започната од bluberry, 18 јули 2013.

 1. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  337
  Здраво мамички,
  сакав да ве прашам дали користите хиперманган при бањањето на бебето?Сметате ли дека треба да се користи?Дали вашите мајки го користеле?
  Значи пишете ваше мислење во врска со користењето на хиперманганот.Поздрав
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Хиперманганот (калиум перманганат) е дезинфициенс и се користи за одмивање само ако има потреба, на пример при изразен пеленски осип, бактериски осип на телото и слично. Кај здраво бебе без проблеми не се користи воопшто.
   
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  A за воздрасни? Мене гинекологот ми го препорача, барем еднаш неделно да се премивам со него, зашто од геловине па и од оние бебешките за интимна хигиена некогаш чувствувам непријатен сврбеш.
  Го користам ама не често, еднаш во 2 недели ама пак си играм играчки со геловине некогаш по грешка, во брзање...

  Знам со чај од камилица е најдобро, ама со хиперманган ми е послесно и побрзо.
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Може да го користиш за одмивање на интима, но не секојдневно, само по потреба. Продолжи си така. Камилицата не дезинфицира како хиперманганот, само помага кога има иритација. Јас така го користам ако имам мака. Инаку не.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  Annath во вторник сме на контрола за овие ко божем врукици ама изгледа неке да е тоа постојано стојат не ги снемува, и се погадни стануваат. Во аптека ми препорачаа течна пудра ама тоа нели е за сипаници ?
  И си мислев да ја истуширам со хиперманган ?? или сепак да чекам да видам во вторник што ќе ми кажат. Уствари знам дека ќе ме пратат на кожно ама мислев пред да одам со ова да пробам. Твое мислење ?
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Ако си ги мачкала со павловиќева, сигурно дека ќе се влошат. Пробај туширај ја малата само со чиста вода, помалку облекувај ја, не ставај ништо на исипаните места, ќе се повлече само. Ако и покрај тоа се влоши, можеби станува збор за бактериска инфекција, па тогаш е пожелно да се користи хиперманган во туширањето, за дезинфекција. Само внимавајте на растворот, не го правете многу концентриран, за бебиња треба да биде розеникав.
   
 7. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.326
  Допаѓања:
  46.034
  Пол:
  Женски
  Јас го користам како средство за дезинфекција ама не многу често.Мајка ми пред една недела ми ги мачкаше стапалата со хиперманган пошто имав некоја како алергија(најверојатно од едно маче улично што ми се копешкаше околу нозе). Многу ми помогна али после тоа бојата вадење со полиција. 2 дена нозете црни,дечко ми ме зезаше дека сум како сељанче од нива што дошло. :(
   
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.940
  Пол:
  Женски
  Јас го имам користено и здрава, не многу често, но повремено ДА. Сега гледам и снаа ми го користи за внука ми еднаш на две недели. Многу корисна работа.
   
 9. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  Ја мачкав со павловичева само на газето, на тие врукиците или што и да се не сум им ставала ништо освен еднаш бебешка пудра. Почнав по 2-3 пати на ден да ја туширам и фала богу почнаа да се повлекуваат. Сепак пак ќе ја однесам на контрола за да бидам сигурна. Ти благодарам.
   
 10. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.322
  Допаѓања:
  246.411
  Пол:
  Женски
  Уф сега ме ставивте во мисла, јас на малата до кај 8-9 месеци и ставав по неколку зрнца во кадата на секое бањање. Проблем не сме имале со кожата до сега.
  Се надевам не сум погрешила многу. :(
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  15.981
  Допаѓања:
  89.104
  Пол:
  Женски
  Малата на сестра ми во секоја вода на почетокот и стававме по сосем малку хипермарган, да му дојде боја како црвена расолница, розе всушност. Јас знам дека е добро за дезинфекција, се разбира да не се претерува.
   
  На ♡BuBaLe♡ и tessie им се допаѓа ова.
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  105.600
  Пол:
  Женски
  Кога се породив со ќерка ми, породувањето беше во соседниот град бидејќи во нашиот се реновираше болницата, па таму беше хаос, гужва,нехигиена, негрижа од страна на вработените, јас со царски, прво дете, препуштена сама на себе, во крвави чаршафи..... како и да е, тоа резултираше со кожен осип на ќерка ми, така не отпуштија и рекоа барајте чаре на педијатар, 4 дена бебе јас со резот.... и одма лежевме на детско, не нзаеа што и е, па ја лечеа со најјаки антибиотици со инфузии во главчето, плачам ко ќе ми дојат сликите од тоа. Ипо два дена голгота мм конечно донесе еден кожен лекар, тој рече одма земајте си го детето пд овде, дома со хиперманган капење и за два дена и помина. Од тогаш често ги капевме двете со хиперманган, ради дезинфекција, секако без претерување.
   
  На Sara.C и galapce им се допаѓа ова.
 13. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Ние ставаме на крај во водата кога ја плавиме и немаме сега никави брунчиња.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sara.C

  Sara.C Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2017
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Моето малечко има 4 дена уште во втората ден почнаа да му се појавува црвен осип прво во пределот кај памперсот сега и кај ноџињата и стомачето а сега веќе сме дома ..што ми препорачувате за малечкото може да користам хиперманган или и друго нешто?
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Мало е за тоа, хиперманганот ја суши кожата. Прво видете од што е осипот, да не е од пелени или влажни марамици. Педијатар ќе ти препорача нешто ако има потреба.
   
  На Sara.C му/ѝ се допаѓа ова.
 16. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  985
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, јас користам хиперманган ми го препорача доктор, ама после употреба многу ме чеша дали премногу ставам од него или ... незнам, ваше мислење ?
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Многу ја суши кожата внимавај. Многу малку се става, водата во која е растворен за плакнење треба да биде светло розова. Дезинфициенс е, и не е за секојдневна употреба.
   
  На peperutche21 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  7.241
  Пол:
  Женски
  @thelittle17 читајќи те во итно за бебиња ми текна на ова, па имало и тема.
  Мене мојата стара матична ми го препорача и за пеленска а и за мене за постпородилно за раната (епизитомија). Само што за бебето немав потреба ама еве ставале други. Или прашај аптека /матичен дали може.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.662
  Пол:
  Женски
  Го миев 3 дена, немаше ефект, а ми рекоа да не претерувам зошто може да направи проблем и да ја исуши кожата. Не знам веќе, се нервирам многу дека му е вака..
   
 20. Leksikon

  Leksikon Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  490
  Со правилно растворен да не е јак нема да има проблем. Се разбира дека ако има потреба од дезинфекција местото...јас сега те прочитав. Ама не сфатив кај е исфрлано бебето? Инаку хиперманганот се раствара не по мерка да речан зошто зависи колку вода имаш. Бојата на растворот треба да биде бледо розева-накај прозирна. Многу нежно розе боја значи.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.