Хипстери

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Theodora, 30 ноември 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.563
  Првите хипстери се јавуваат во 40-тите год. на 20-тиот век и слушале џез и блуз, често биле на наркотици и имале голема склоност и кон хомосексуалност, настојувајќи да го заборават статусот и општествените прилики и често биле изложени на потсмев.

  Денешните хипстери се наводно група која презира се‘ што е мејнстрим. Тоа е суб-култура на урбаната средна класа (иако има хипстери и од високата класа), слушаат најчесто indie rock и гледаат независни филмови, носат винтиџ облека и хипстерска цвиќера (очила) а ка Вуди Ален, има доста кои се вегани и ги застапуватаат правата на LGBT, феминистичките и останати левичарско ориентирани ставови :lol: , го читаат Едгар Алан По и биографијата за Че Гевара, некои се занимаваат и со лично творење, искажуваат револт кон големите корпорации и конформизмот итн. итн.

  Не велам дека меѓу нив и нема вистински интелектуалци, ама мислам дека има и такви кои со дрес кодот би сакале да се прикажат себеси во вакво светло, па тука запаѓаат и во сопствени непомирливи противречности - иако се против големите корпорации радо ги ползуваат последните технолошки крикови на истите, сакаат да градат посебен и уникатен стил кој е израз на индивидуална естетика и оригиналност, а од друга страна се униформирани насекаде низ светот - изгледаат исто, се облекуваат исто значи плукаат по конформизмот надвор од себе, а всушност и самите се конформисти.

  Според мене хипстерите се нова димензија на урбан снобизам и нема потреба ако некој е интелектуалец и во било кој поглед посебен, да ја бара својата идентификација и потврда во ваква група, мене ме потсеќа на анегдотата на времето кажувале дека некоја се шетала со Капиталот од Маркс под мишка да ја потенцира својата ученост :lol: , во крајна сметка не знам може јас сум too old & unique for this :emo: .

  Вашите ставови околу хипстерите ги поддржувате, ги игнорирате и сте тотално рамнодушни кон нив или па ве нервираат?
   
  На LivingGlam, calliope, Gluvcee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  687
  Не. Не,не не. Каква контрадикција,мразат се што е мејнстрим а никако не разбираат колку се уствари они мејнстрим у задње време. Огромен број од денешните хипстери слушат дабстеп,гледаат со потсмев на другите и се као:Bitch please,i was breathing before it was cool. Еден нормален стил и начин на живеење да воведеа нормалниве генерации бар... Емовци,хипстери...
   
 3. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.362
  Допаѓања:
  15.947
  Пол:
  Женски
  Хипстеризам - уште една субкултура која полека го губи значењето поради дебилана која решила да се прави кул изигравајќи хипстери.
  Овие денешни ванаби хипстерчиња всушност и самите не се свесни дека хипстеризмот станува мејнстрим токму поради тоа што тие едни од други за прв пат слушнале за поимот и решиле да изиграваат такво нешто. Веќе зад секој агол мора да наиде човек на некое чудо во тесни фармерчиња со кошулче, одврзани патики, н`рди очила и бушава коса. Не баце, тоа ни те прави хипстер, ниту личиш на таков, педерче повеќе би ти одговарало.
  Старите хипстери ако слушале џез и алтернативен рок, ти го клатиш на лејди кака, а најтешката дрога што си ја земал е дијазепамче.
  Се отепува дома барајќи стари работи од родителите, за да се слика во/со нив и после другиве као демек ке паднат на задник од што е тој/таа олд скул. Независни филмови? Дреме дома со пакетче паломи на Твајлајт, а после го гледаш како мрчи за истиот дека бил мејнстрим и преглуп?? :D
  Хах, искрено, најмалку 10 такви познавам.
  Ако веќе зборуваме за мрчење, јас нон стоп мрчам против се` тупаво што е презастапено на денешно време (вклучувајки ги и овие „хипстери“), па ни на крај памет не сум помислила: Еј чек бе, браво за мене, па јас сум ти била фаца, стварно јак хипстер мамето. |(
  Мислењето кај денешниве е демек ке ги прогласат за посебни и ке им се восхитуваат ако се делат од турбо рајата. Искрено мака ми е што копирањето стана толку застапено, што овие наши генерации се делат на ванаби турбофолк кичерај, ванаби хипстери и тук-таму фор д сејк оф Гад, по некој залутан Мохиканец кој случајно останал нормален.

  И за на крај посликовито.

  Хипстери.
  [​IMG]

  Дебили.
  [​IMG]

  Make a difference.


  пи.ес. Знам, се косам сама себе со аватаров. Ама ме мрзи да менувам, убава ми е џемцката. :D
   
  На Sara123, PlaviOrkestar и Ducky им се допаѓа ова.
 4. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.778
  Хипстеризмот парадоксално стана мејнстрим денес.

  Во се. Епа нек се угоде.

  Ама веројатно не сте ни чуле за тоа така да :D

  Се зезам, ова од вицот де нели....You probably haven't heard about it....како хипстерот ја започнува секоја реченица :D

  Евентуално - претходно - nerd, денес - хипстер.

  Абе еден куп знам за нив, мојот најдобар другар љуби да ги ремети, ама ептен :)
   
 5. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.570
  Глупости во боја.
   
  На faye и Offspring им се допаѓа ова.
 6. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Баш убаво, стигнале 5-те минути и на ''забеганите'' дечки у школо и сега наместо чудак он ти има титула Хипстер :D
  Познавав такви типови уште пред да слушнам за изразов, и ги почитував многу, седев во нивно друштво, слушав како страствено зборат за музички групи, стилови, филмови, личности или било што за што јас поима немав ама важно ги слушав, интересни ми се, паметни, неконвенционални, едноставно поинакви...иако понекогаш напорни но тогаш ми биле ок. Сега не знам дали би имала нерви за такво нешто :D И знам дека тие што јас ги дружев не следеа група, не се истакнуваа претерано и нападно, туку едноставно природно си беа чудаци во душа :D А глумење лудило не почитувам.
   
  На LittlePinky, Sara123 и PlaviOrkestar им се допаѓа ова.
 7. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  663
  Шо бе?
  Ја сум била хипстер и пред да знам дека постои термин за таква состојба на мозокот...

  Леле, пилешки мозоци и лупање од ѕидови...
   
 8. Ragazzina

  Ragazzina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  56
  Исто. Јас не сум сакала да бидам иста како другите.
  Работава е "I was hipster before it was cool." :^)
  Или само nerd..

  Од секогаш во животов мој, ја сум била некој поблаг вид на бубалица, да се рече. Не слушав иста музика, не се облекував исто ко сите и мразев да следам мода. А тогаш не ни знаев што е тоа хипстерство. :!:

  Денешните такозвани хипстери ми се многу шугави некако, се трескаат ептен од земја. Тоа наочарите па колку станаа мејнстрим уствари. Уанаби хипстери - НЕ! |(
  А луѓе коишто уште од порано биле хипстери без да знаат и кои навистина се разликуваат - ДА, ми се допаѓаат! (иако се доста ретки :| )
   
 9. Georgina.S

  Georgina.S Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Hipsteri.. isfrustrirana grupa na lugje koja saka na opshtestvoto da mu pretstavi edna slika za sebe deka NE SE ZAMARA, a vsushnost, premnogu se zamara. Se forsiraat da bidat shto e mozhno po razlichni i posebni. Pa site sme nie posebni i razlichni ustvari... A na kraj kraeva shto ako si poseben? |( Nishto. Sproden niv, da si razlichen e neshto wow, ako nosish skinata marama (koja sam si ja skinal-za da bidesh cool sekako) sigurno ke ti se divat.. ako se izbrichish, a si zhensko sigurno si mnogu luda i otkachena, :clap: itn... Se buntuvaat na se shto e trend, a se zalagaat za ideali koi ne im se jasni ni na niv samite. Se odnesuvaat i zboruvaat na nekoj si poseben nachin samo za da se izdvojat i utre da mozhat da kazhat deka se nesfateni od opshtestvoto... ;( siroti... i mene me rastazhuvaat ponekogash... Shala na strana.. zhalosno e shto megju niv ima odlichni lichnosti, a ovoj niven nachin na zhivot totalno gi separira i unishtuva... Se nadevam deka ke go sfatat toa shto e mozhno pobrzo i ke se popravat na vreme...
   
 10. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  358
  Дали спаѓа во хисптер следнава личност, која на фб става статуси од овој тип
  Или твита со вакви постови:
   
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.904
  Тоа е атеншн курва.
   
  На MarchelineAmaru и Ducky им се допаѓа ова.
 12. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  358
  Можеби не толку атеншн курва, ама дефинитивно исфрустрирана личност...
  АУ за неа можам и роман да напишам, само сакав и ваше мислење дали е хипстер...
   
 13. Lyanna

  Lyanna Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  17
  Хипстерите (како што е напишано пред мене) се суб-култура која нажалост сите ја гледаат во лошо светло. Хипстерите и хипиците се различни, аман луѓе разрганичете ги тие поими. Хипиците се јавуваат во Америка после големата депресија, а заразно се шират при крајот на 60тите години (најмногу во времето на војната во Виетнам - протестираат против неа). Хипстерите се друга суб-култура која, иако на многу начини слична, не е иста.

  Хипстерите се најчесто во раните 20ти, можда 30ти години, кои се фокусираат на независно и критично размислување, прогресивни политички движења, алтернативна музика, уметност и книги. Иако најмногу е начин на размуслување, често се поврзува и со мода (луѓе, не секој со наочари и капа е хипстер. Разграничувајте!). Поимот за убавина не вклучува набилдани машки или женски со 300кила шминка.

  МЕЃУТОА! И тоа се исфорсира и одеднаш секој втор е хипстер, без идеали а со наочари/капа. Тоа што денес кај нас сметаат хипстери нема НИКАКВА ВРСКА со тоа што е оригиналната хипстер култура.
   
  На DzingrlakaDzikica и Sara123 им се допаѓа ова.
 14. Buubica

  Buubica Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  245
  Атеншн курва?????? да не е тоа малце превише од твоја страна?? Пошто девојчето го знам и искрено кој и што да мисли за нејзе негово право си е, не сум некој нејзин фан, ама па да ја влечете по форуми и да ја нарекувате КУРВА е најмалце речено СРАМОТА!!!! Демократија е да, и секој да си искаже свое мислење и тоа да ама не вреѓајте колку само да се напише нешто па посебно уште ако немаш појма која е девојката!!!! ( а верувам дека немаш пошто да ја знаеш исто така ќе знаеш дека со курва нема апсолутно никаква врска!!!)
   
 15. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  466
  терминот 'атеншн курва' е метафоричен израз, нема исто значење и не е пандан на самиот поим курва.

  Иначе кога веќе влегов во темава и кога веќе се измеша муабетов, настрана девојчево кое не го познавам и не можам да зборувам за неа, стриктно на темата, многу од денешните самопрогласени 'хипстери' всушност и се атеншн курви.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 123.Maki-first

  123.Maki-first Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Не се само хипстерите такви, и панкерите се, и рокерите, сите што пробуваат да се издвојат со музика. Инаку јас сум хипстерка и во Македонија дали 5 хипстери познавам, посебно во Скопјево. Тие вие што ги гледате како хипстери, не се хипстери :) Ако дење ги гледате така облечени, навечер тие се на рок журка облечени како панкери, преку ден висат на кафиња или по продавници, не мешајте ги таквите со хипстери. Јас не можам да одам по рок журки зашто таму ми се чудат ако сум облечена хипи, сите таму се во црно, па до панкерски.
  За тоа дека викаат дека не се замараат со ништо, баш прав хипстер се замара со светот, збори за светот, сака се да биде убаво, се надева дека ќе е убаво, филозофира за тоа, љубовта ја става на прво место, а овие само викаат дека не се замараат и два реда од книга немаат прочитано. Многу е лесно да кажеш дека не се замараш.
  Ако дуваат, не значи дека се хипстери, значи дека имаат пари. Денешниот хипстер ужива во алкохолот и затоа пие по 2л, а не за да се испијанчи па да се фура колку повраќал, ја цени марихуаната и нејзината вредност и лековитост, слуша реге музика, ги носи боите од семафорот, односно од знамето, е тоа е промената од поранешните хипстери до денешните, што е додаден раста стилот.
  Да беа тие хипстери што се праат дека се, ќе се дружеа правите хипстери со нив. Јас попрво би си седела со мајка ми којашто отсекогаш била хипстер и нејзините другарки отколку со таквите, сфаќам и тие си се во период на промени, затоа на момент си мислат ете хипстери се, но ако се облечат така и ако речат дека се хипстери, не значи дека се. Зошто и вие ги нарекувате хипстери кога глеате дека не се? Си има и хипстери и рокери и панкери и емовци, но 90% од светов се некои коишто си замислуваат дека се нешто.
  За да си хипстер, не треба да бидеш old school во стилот на облекување, треба да размислуваш така (настрана она Посебен сум и другине глупости) (fingers)
   
 17. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.988
  Тoa ти штo oбјaснувaш се хипици, a не хипстери.

  Хипстери се луѓе штo немaaт сo штo дa се истaкнaт вo живoтoт, пa сo силa мрaзaт се штo е мејнстрим, oднoснo пoпулaрнo и прифaтенo oд тoлпaтa. Тoa се изрaзувa и нa нивниoт стил, се oблекувaaт пoрaзличнo, oбичнo мaшките се брaдести, сo пунџичкa, нa женските се сo некoјa чуднa фризурa oбoенa вo сите бoи и нoрмaлнo нoсaт цвикери.
  Ирoничнo, вaквиoт стил стaнa мејнстрим. Нa хипстерите и дa им се свиѓa некoј блoкбaстер, или некoјa книгa штo е бестселер, немa шaнси дa признaaт, бидејќи oни сaкaaт дa бидaт пoсебни бидејќи тaкa се чувствувaaт пoдoбри oд другите.
  Вo сите нaс имa пo еден мaл хипстер, дaли aкo нејќеме дa купиме некoa пaрче oблекa штo ни е убaвo, нo сите гo нoсaт, дaли aкo не нервирa некoјa песнa oд oмилениoт бенд бидејќи сите им јa знaaт сaмo тaa, или пaк ни е скурченo oд некoј филм бидејќи пo две гoдини сеуште се збoрувa зa негo (Frozen!!!)
  Денескa нa некoј нaчин е и мaлце мoдернo дa бидеш хипстер, мoдернo е целo време дa бидеш сaркaстичен и дa јa исмејувaш ,,прoстaтa рaјa'', бидејќи нели ти си мнoгу пoпaметен и пoдoбaр oд нив. :)
   
  Последна измена: 30 август 2015
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.868
  Допаѓања:
  125.470
  Пол:
  Женски
  Хејтање, хејтање, хејтање :)
  Искрено не ми сметаат ни хипстери, ни рокери, ни панкери, ни рокери, ни тур--турбофолкери. Ништо. Сите сме еднакви и сериозно ако сака некој да се шизнува на еден тип на музика и да се облекува во одреден стил БЕЗРАЗЛИКА дали копира или не - негово право.
  Јас лично слушам инди рок, рок, хард рок, и се шо спаѓа во метал. ТО не значи дека мене не смеј да ми се допадни поп песна или нешто електронско, техно.
  Искрено мислам дека сите треба да си бидат она шо се, да не си ставаат етикети тоа сум туку да бидат тоа што сакаат во животот.
   
 19. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  456
  Пол:
  Женски
  искрено се согласувам со тебе ashling глупости во боја
   
 20. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.092
  Допаѓања:
  16.095
  Сакаш да кажеш дека панкерите,рокерите и металците (меѓу кои и самата се ставам во оваа група) се едни необразувани суштества кои немаат врска од животот,а хипстерите (во твојот случај се хипици ама нема веза) вие сте најобразованите суштества на планетата?Дај молим те.