Хипстерски стил

Дискусија во 'Мода и стил' започната од SuperGirl24, 5 јуни 2012.

 1. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.952
  Допаѓања:
  30.235
  Пол:
  Женски
  Самиот наслов кажува,а во последно време и е многу актуелен.Што мислите за овој стил и како ви се допага.Мене лично интересен ми е иако неможам целосно да го дефинирам.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Champs.Elysees

  Champs.Elysees Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  117
  Во скоро време дознав за името на стилот , иако одамна бев вљубена во некои парчиња во хипстерски стил.Стилот е прекрасен и бара храброст ,а во мојот град доколку би се облекла вака сите би ме гледале ко да сум дошла од марс ( смајли што се крсти ) ..
  Актуелен стана преку тоа кампањата на H&М Fashion against AIDS. Инаку стилот е многу познат низ светот но за жал кај нас е мал бројот на луѓе кои се носат вака. :(

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Хипстеризмов не го разбирам како тип на моден тред, повеќе ми изгледа како тип на размислување. :?: Може и јас сум грешка. Еве како ми изгледа од моја гледна точка денешниот хипстер кои сите сме го сретнале.
  "Деца" што го пропуштиле периодот на хипиците, децата на цвеќињата, копнеат по таа мода па еве ја вратија повторно како светски моден тренд главно претставен преку еден пар наочари кои секој што ги носи автоматски е кул, живее по негови правила, не се грижи за мислењето на другите и конечно излезе од "подземјето" каде што се криел задни 50тина години. Автоматски кул персона екстремно интелигентна која несака да се експонира ('cuz he know it before it was cool).[​IMG]
  Би дошло нешто како тогашните хипици само со некоја паричка повеќе. Зашто реално повеќето таа "старинска" облека ја купуваат од добро снабдени бутици по посолена цена. Машки примерок на модерен хипик носи тесни панталони, карирани кошули, маички со кул натписи или по некој срцепараќи цитат, старки, бибер фризура и најчесто е небричен. Женските пак изгледаат изгледаат мошне симпатично, секако со исклучоци, вратен е во мода цветниот дезен, се преферира изглед на "ученичка", пожелни се високи чорапи или надколенки, и секако панталони со висок струк :!: Најважно е да имаш најмалце три парчиња на тебе кои не одговараат :!:
  Да не мрчам многу не дека ми смета начинот на облекување, секој може да си тера свој стил, ама 90% од тие денес што се облакаат вака всушност одат во сосема спротивен правец од значењето што го има, а секако се прокламираат како хипстери.
  Носи што сакаш, слушај музика каква сакаш, однесувај се како сакаш - ама затоа што сакаш! а не затоа што е кул ;)
   
  На Sara123, kate21 и Trendafilka им се допаѓа ова.
 4. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.480
 5. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Јас лично немам ваков стил,но немам ништо против.Има луѓе кои се облекуваат вака-и знаат да ги носат парчињата.ПОнекогаш знае и интересно да изгледа.. :)
   
 6. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.659
  Допаѓања:
  4.082
  Јас лично сметам дека хипстерите немаат никаква врска со хипиците од седумдесетите години. Тоа било повеќе начин на размислување отколку начин на облекување иако и облеката била важна, нели.
  Читав некаде на нетов дека хипстерите уствари произлегле од популарните хипици од минатиот век, иако јас мислам дека сега немаат некои допирни точки, него се т.н кул деца што ставиле наочари на нив и ајде сега се хипици, хипстери или ватева..

  А јас стилов не ни знаев дека е хипстерски :^) ,повеќе го сметав за винтиџ мешан со рок елементи, што му даваат така по-edgy изглед. Мене тој 'хипстерски' стил каков што го знам јас ми е сличен во некои работи со бохо стилот, се облекуваат слободно, носат долги бели фустанчиња, цветни фустани, познатите наочарчиња, траки за коса, лесни сандалчиња, знам кај бохо интересни ми беа оние плетенчињата. :) Не сум до толку добра во деталите околу бохо стилот, зашто јас не го преферирам и не се носам така ама ова што е претставено на сликиве ако е воопшто хипстер стил мене ми се допаѓа и тоа многу, обожавам вака да се облекувам, имам сега купено неколку парчиња, што ми се винтиџ-рок така нешто, што потсетуваат на осумдесетите кога се правилно комбинирани. :)

  Гледам дека се присутни и tribal елементи, тие ми се хитче во последно време, многу ги сакам, е тие да, на маичка ми се поопуштена варијанта и ме потсетуваат на хипи, бохо..
  Можеби сум грешка за одредени информации, незнам, прочепкав на нет и пишува дека хипстерите потекнуваат од хипиците, но всушност повеќето се тинејџери кој ги трошат парите на мама и тато за да купат кул парчиња со винтиџ изглед за да бидат поразлични од другите деца, слушаат бендови за кои никој друг не слушнал, воа ноа.. Нешто слично како што кажа и EmGreen.

  И повторно ќе кажам, стилов страшно ме потсетува на некои парчиња што јас ги носам и ги сакам, и дефинитивно знам дека некои од овие се многу повеќе винтиџ и рок отколку хипстерски, ама како и да е . :)
   
 7. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Јас живеам во мал град и кај мене има еден дечко што си го практикува стилов. Си почна полека-полека и сега си го има дефинирано до крај. И баш му стои. Алал да му е на храброста. :)
  Многу ме нервира бидејќи сите го гледаат како да е паднат од на Марс. |( Дечкото е супер, отсекогаш бил таков различен и не се вклопувал во средината бидејќи го има цел свет свртено, кај не е биден.
  Претпоставувам дека конечно се пронајде себеси во овој стил.

  Мене стилот ми се допаѓа, ама не ми стои некако. :lol: Имам некои парчиња дома што се хипстерски, ама онака нормално ги комбинирам, според мојот стил. :D
   
 8. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.111
  Допаѓања:
  8.850
  Пол:
  Женски
  Го сакам овој стил, луда сум по него. Сакам вака да се облекувам, ама премногу сум мала. За некоја година-две и јас ќе се издвојувам од другите. Не е ништо страшно да си уникатен и поразличен од другите. И не ми е гајле што ќе кажат другите за мене, нешто од типот: Видете ја каква е, луда, ваква-таква, што ми се допаѓа тоа ќе носам. 8) Јас им се восхитувам на луѓето со ваквиот стил, толку ми се симпатични, типски, креативни и убави. Браво за храброста! Иако нашиот град е мал, па ретки се ваквите.
  [​IMG]
  [​IMG]-
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.