1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хиџаб

Дискусија во 'Мода и стил' започната од RIRIFENTY, 27 октомври 2013.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Хиџраб-Hijab

    Добро да се вратиме на темата...
    Еднаш така сакав да се облечам со марама на главата не дека сум муслиманка туку како додаток на косата зошто ми беше мрсна но мајками го сфати тоа здраво за готово. Во Америка луѓето носат шамии/марама како сакате за да ја заштитат косата од сонцето и од ветерот. Ние сме години наназад па така да тешко дека ќе имаме подруг сфаќања. Да сум во Америка ќе си ставам без размислување, но за жал не сме ние Американци.
     
  2. RIRIFENTY

    RIRIFENTY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Хиџраб-Hijab
     

    Прикачени фајлови:

  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.696
    Пол:
    Женски
    Хиџраб-Hijab

    .
     

    Прикачени фајлови:

    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RIRIFENTY

    RIRIFENTY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Хиџраб-Hijab
     

    Прикачени фајлови:

  5. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Хиџраб-Hijab

    Не ми се допаѓа воопшто. Никогаш не би носела нешто такво.
     
  6. Aryana

    Aryana Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    70
    Знам јас дека така пишува, ама ми е нелогично да ја покрива косата за да не биде впечатлива и да не предизвикува, а на пример да носи јака шминка на која тоа и е целта - да направи некого забележлив.
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Е па мора да компензираат некако, јебига. :rofl:
    Се шалам само. :lol:
    Инаку јас ова не би го носела, па и најмодерно во свет да е. Против моите убедувања е.
    Башка имам прекрасна боја на коса. А не се шминкам. Така да...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.949
    Допаѓања:
    20.783
    Се надевам дека не навредувам никого со ова прашање само ме интересира зошто некои муслиманки носат хиџаб, а некои не? Дали тоа значи дека не си ја почитуваат верата или нешто друго?
     
  9. RIRIFENTY

    RIRIFENTY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    како што кажав која сака носи која не сака не носи.. види има жени кои не носат хиџаб има жени кои носат хиџаб и има жени кои се носат цели во црно дури и лицето покриено но тие се ретки.. секако дека во нашата вера треба да се носи хиџаб но не е само тоа џабе ти е хиџаб и дури цела во црно да се завиеш ако си лоша личност ако правиш лоши работи.. најважно е да си добра личност да правиш добри дела да имаш чисто срце.. а хиџабот секој го носи како сака..некој смета дека не е исламски да се шминка и не се шминка, но некој не сака да се шминка не затоа што мисли дека не е исламски туку нема желба за шминкање.. а некоии жени повеке младите сакаат да се шминкаат секако како и секоја жена што сака да биде убава и да се чувствува како жена да се чуствува убаво.. ии во исламски книги пишува дека секоја жена муслиманка треба да става црн молив за очи.. а како кажувате вие не треба ова не треба она секако дека ние знаеме што пишува што треба да се прави што не треба но никој не е најголем верник и никој не треба да се искажува како најголем верник секој еден човек греши било муслиман православен или др.. затоа ниту ние од нашата вера ниту вие од вашата вера не можете да стоите строго до сите правила затоа не е убаво да се навредува никого секој има свој избор.
     

    Прикачени фајлови:

    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.696
    Пол:
    Женски
    Вака значи жената ако сака може да стави марама, ако не носи тоа не ја прави неверник.

    Сите стручни лице кои имаат докторирано на факултети на исламски науки велат дека тоа е избор на жената и дека во ова модерно време воопшто не е неопходно да се носи.
    Инаку членкава над мене има право, дозволена е шминка, незнам сигурно сте сретнувале арапска шминка (мислам стил) мене тоа многу убаво ми изгледа и украси на жената се дозволени како на пример што има една слика на марамата има нешто украсно незнам како се вика тоа (значи ако веќе жената носи хиџаб), а за накит да не збориме :) .

    Пишав и погоре верник неможе да те направи марамата, облеката, шминкање- нешминкање- битно е дали веруваш во Господ, дали имаш чиста душа, дали го сакаш Господ, дали се молиш, дали ги прекршуваш заповедите.
    Како и да е мене хиџабот многу убаво ми изгледа ама и не на секого :D
    Пример мене ич не ми стои :D

    Јас сакам да ги прашам христијанките тука, кога одев на часови за возење, инструкторот беше македонец и баш муабет фативме за хиџаб.
    Он ми рече дека по правило и македонките треба да носат и дека на времето носеле (и ми кажуваше приказна како дедо му, кога отишол да ја види девојката, била покриена целата, а он требал да реши дали ќе ја земе :D ).
    Навистина ли е тоа така или он погрешно ме информирал?
     
    На RIRIFENTY и tessie им се допаѓа ова.
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Знаеш дека 500год сме биле под турско ропство?!?! Ете затоа, дедо му сигурно е од некоја си 1900

    Сигурно шминката не им е забранета според куран и затоа смеат да се шминкаат (ваљда :?: )
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Затоа што косата ја краси жената, а според нивните убедувања на овој начин мажите ќе бидат помалку привечени од жените, и на тој начин ќе има помалку неверства.
    Ова ми е од разговор со пријателки мароканки. Исто ми имаат кажано дека било идивидуално, но постоеле уште многу конзервативни семејства каде што ќерките биле присилувани да го носат.
     
  13. RIRIFENTY

    RIRIFENTY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.696
    Пол:
    Женски
    Ц-незнаев :D

    Јас прашувам дали по религија ви е така, зошто он така ми објасни.

    Инаку пишав погоре не е забранета шминката :)
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не е така по религија - христијанство
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Хиџабот е задолжителен дел од гардеробата на секоја муслиманска жена која е доследна на исламот.
    По хиџабот се познава која е доследна на исламската вера, значи таа се клања 5 пати во денот, држи рамазански пост, без хиџабот според куранот да се вршаат овие работи е грев.
    Правилно според куранот е од кога ќе почне девојче да се клања и да пости треба да почне и да носи хиџаб.

    Инаку се сложувам дека е малку глупаво да носиш хиџаб а шминката да е толку драматична, тоа ти е исто како јас да си ја покријам косата со марама кога влегувам во црква а да носам минич, едноставно не оди.
     
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.696
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=OHGlbN-BBMc
    Кого го интересира дел од причината зошто жените носат хиџаб, човеков ја објаснува.
    Јас лично човеков со голем мерак го слушам и ги почитувам неговите зборови.

    bittersweet- Грешка си и тоа голема.

    Марамата НЕ ја покажува доследноста. Тоа е сосема друга приказна.

    Има други фактори многу побитни кои ја покажуваат доследноста и тие ги пишав погоре и ги додавам само клањањето на сите пет намази, постењето на рамазан.

    За постење рамазан (значи општо за празникот рамазан) не ти е потребна марама, додека за клањање мораш да ја има, како и на погреб и кога се влегува во џамија.

    Жена која клања, пости, не пие, не изневерува и тн...итекако е доследна.
    А жена која носи марама и не ги прави овие работи ич не е доследна.

    Секако дека според исламот многу е убаво жена да носи хиџаб, ама има и многу други работи кои треба да се прават освен завиткување во марама.
     

    Прикачени фајлови:

  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    е веке кога спомена украси, шминка и накит, може да додадете по некоја таква слика ( сепак си е поврзано со темава) на пр тие што носат хиџаб како се шминкаат, каков накит имаат итн. Јас многу го сакам арапскиот стил на шминка.
    За делот што ти кажал инструкторот ( не е тема но сепак ке ти одговорам, се надевам нема да биде многу офтопик). Христијанките треба да носат марами на глава, НО САМО оние кои му служат на бога ( калуѓерките), а тоа што порано носеле марами и тука, тоа е традиција наметната од османлиите, нели ским си такав си , Да додадам кај нас ( во библијата пишува дека косата е најубав дар и дека така е пориена женската глава :*
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.696
    Пол:
    Женски
    И јас многу ја сакам арапската шминка иако имаат и некои претерани комбинации на бои :D
     

    Прикачени фајлови:

    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Никогаш не ми било пречка местото каде што се наоѓам за да се облечам онака како што сакам.

    Хиџаб не е исто со марама. Хиџаб е дел од муслимансото верување, а не моден детал како што нагласи дека се користи во Америка. Се користи за покривање на косата и вратот.

    Хиџаб е едно, марама е нешто сосема друго.
    Малку ќе дадам поразлична димензија на темава и пример за тоа како се носи марама на коса.

    [​IMG]
    [​IMG]

    На оваа слика косата на девојката не е целосно покриена. Речиси е ист начинот на врзување но не значи дека е хиџаб.
    [​IMG]

    Некој од претходно имаше прашано како се вика „чудото“ на главата на машките. Се вика „турбан“. :D
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.