1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хомосексуалност

Дискусија во 'Врски' започната од Boyfromtown, 27 март 2010.

  1. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Токму тие се најголемите манијаци. Иронично, ама така е.
     
    На Stressed Out, GrimTheReaper и Mantub им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.575
    Допаѓања:
    155.672
    Пол:
    Женски
    Некогаш ме интересира шо мислат дека е хомофоб. :D Као не ми смета некој да ми кажи дека е побогу зошто би, знам на шо сум, знам колку далеку можи да комуницираме. Ама од овие "јас не сум..." и после ко ќе испадни да се ... Бо кое разочарување.
     
    На smooch, GrimTheReaper, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Не сум хомофоб, ама...
    Си!
     
    На Amellie13, GrimTheReaper, GirlRose и 7 други им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.938
    @magnolija09

    вечерва ќе склепам дете со дечко ми
    утре ќе му раскинам и нема да му кажам дека сум трудна
    ќе си фатам девојка и ќе ја викнам со мене да живее

    кој ќе ми забрани?
     
    На GrimTheReaper и mode-kristina им се допаѓа ова.
  5. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    pa nikoj toa e tvoe dete nema sigurno da go posvois sopstvnoto dete?
     
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.938
    Ама девојка ми мама ќе ја вика.
    И мене мама ќе ме вика :inlove:
     
    На Astra30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    neka vika tvoe e
    bitno tugoto ke vika i mama i tato :l:
     
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.687
    Пол:
    Женски
    А може "туѓото" ќе вика и мамо и мамо или тато и тато. Како му се погоди среќата (fingers)
     
    На GrimTheReaper и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  9. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    nema bar kaj nas (za posvojuvanje mislam)
    ima mnogu hetero parovi koi bi posvoile dete (rece demek toa struka ti e) znaes deka site baraat novorodence ili bebe ,koi bi go rastele i toa dete samo za niv bi znaelo i ke gi vika mamo i tato .. nikoj ne posvojuva veke porasnati deca koi znaat deka ne im se tie roditali i nikogas nema da im recat mama i tato , tie deca veke zboruvavme kade se zgrizuvaatt ,vsusnot se ova veke go zboruvavme i izbrisaa komentarite , neznam koja ti e celta sto pak pocnuvas istoto
    ete dve zeni lesno bi mozle da imaat no za maski par tesko .. surogat majka kaj nas e dozvoleno samo za bracen par maz i zena
    a bebe da im bide dozvoleno da posvojat sepak nema
    neznam sto si zapnala
     
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.938
    За разлика од тебе, имам екшуал искуство со домови.
    И за разлика од тебе знам дека и самохран родител сосема добро може да одгледа и воспита дете.
    Исто така, за разлика од тебе, знам дека на секое човечко суштество му е потребен свој дом и свое семејство, а не привремено сместување.

    Всушност, за разлика од тебе, знам дека работите се менуваат на подобро, и за хомосексуалните луѓе и за децата БЕЗ родители (не се туѓи деца, немаат родители, на државата се). Па така, на твоја огромна жалост, а моја огромна среќа, во нашиот животен век знам дека ќе видиме среќно венчани хомосексуални парови со среќно посвоени дечиња :l:
     
    На Astra30, smooch, Lella и 7 други им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.938
    Каква е таа реална, ама научна не е?
    :rofl:

    леле бисеру, сериозно, абе дај размислете пред да кликнете испрати мајко му стара :rofl:

    Моето мислење е небитно, ама барем е аргументирано.
    Твоето е како да ти кажам ама, глупо до пичке материне и назад.

    Ме изнасмеа пустата :rofl:
     
    На GrimTheReaper, 1209, GirlRose и 3 други им се допаѓа ова.
  12. LadyMau

    LadyMau Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    136
    со оглед на прашањето околу деца за хомосексуални парови.
    не мора посвојување, можат да направат комбинација, имено пар мажи хомосексуалци да се здружи со пар жени хомосексуалки, да донираат сперма и да се оплодат жените со вбризгување сперма односно бесконтактно (или ако сакате да се каже без копулација) и да се договорат едното дете да оди кај едниот другото кај другиот и проблемот е решен.

    што велите за ова?
     
  13. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.736
    Допаѓања:
    24.488
    А како ќе се договорат кој кое дете ќе земе? :?:
    Луѓе бе, за живи човечки суштества збориме, не за лубеници на пазар.
     
    На Biljarkata, Bezimenka90, raww и 8 други им се допаѓа ова.
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    @magnolija09
    Не можам да одам контра на твоето мислење, затоа што тоа е твое. Можеш, но не сакаш да го смениш, затоа што тоа се твои гледишта. Иако воопшто не се согласувам со тебе и сметам дека нема ништо лошо во посвојување на деца од исто полови родители. На дете му треба љубов, топол оброк и дом, ништо повеќе од тоа. Детето не го интересира дали има мама и тато или тато и тато или мама и мама. Се додека расте во здрава средина, немам ништо против. Може да се случи малтретирање и кај хетеросексуалци и кај хомосексуалци. Единствено е лошо, што тоа дете ќе се соочува со предрасуди во општеството, поради мислења како твоите. Детето не е криво, што е посвоено од хомосексуален пар, детето сака да има само семејство. Но, поради вакви размислувања, може да му се предизвикаат тешки трауми. Тебе дете не ти зеле, не ти воспитувале, туку е дете кое нема родители.
    Него и друго сакав, навистина е тешко човек да те чита, стави кирилица на мобилниот, се губам целосно во твоите постови. И да сака човек сериозно да те сфати, не може да те разбере што сакаш да кажеш. А може и ADD имам па не можам после првата реченица да те дочитам.
     
    На raww, Stressed Out, mode-kristina и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.687
    Пол:
    Женски
    Обично функционираат како разведени родители. Со договор колку време кај кого ќе биде. И од примерите што ги знам кај нас, претежно паровите живеат блиску едни до други за да биде полесно за детето
     
    На Bezimenka90, Estranged и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.938
    Ова што го напишала, веќе го прават, се снаоѓаат луѓето.

    Ама нема потреба да се снаоѓаат, постојат луѓе што имаат желба за деца, постојат деца што имаат потреба од дом.
     
    На Bezimenka90 и Estranged им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Од тоа корист само мажите имаат и пак е искорустување на матката.
    Куп лезбејски парови гледаат дете заедно од донаторска сперма. Во Македонија е дозволено жена сама да отиде на ин витро, без маж.
     
    На CameliaMiller и Estranged им се допаѓа ова.
  18. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    jas nemam nisto protiv da bilo koj ide kontra moe mislenje (ne mora da znaci deka moeto mislenje e apsolutno tocno a ni tugoto isto).
    inaku i koga pisav prvpat jas toa i go rekov, tie deca se veke dovolno traumatizirani ne im e potrebno uste i od okolinata i dekatreba pred se da e misli za deteto a ne po da se zadovolat prvo potrebite zs nekoj si homosksualen par sakal dete pa da ne se cuvstvuvaat "otfrleni" iako ne negiram protiv sum posvojuvanje deca od takov par
    od laptop pisuvam i ne mozam kirilica da instaliram , za ovoj laptop edvaj osnovnite drajveri toj sto preinstalira uspea da gi simne (da plakam za drajveri nemam namera) i mi rece nisto da ne cepkam sto ne se razbiram ,.. da idam da mi instalira i kirilica vo ovoj period stvarno ito nemam namera,neka me baniraat
    jas zavrsiv tuka .. ke si najdam nov forum
    sekoe dobro
     
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.184
    Пол:
    Женски
    Јас запознав многу хомосексуални парови и делев куќа со брачен пар. Едниот има деца од предходниот брак, мали и пола од годината се кај него децата, што значи голем дел од воспитувањето е и во нивната хомосексуална заедница. Еднаш имав шанса да седам со нив во двор кога беа на гости, имаа седенка, децата културни, послушни, опсипани со љубов и од двајцата сопружници исто како да беа родени деца и на двата партнери не само на едниот. Според мене нема разлика дали се биолошки или посвоени, кога едно дете расте во фамилија каде што има почит, љубов и разбирање најверојатно ќе порасне во исто таква личност и нема да му пречи што има двајца родители од ист пол. За повозрасни деца кои се посвоени не гледам како би им било полошо во куќа каде што ќе имаат родители од ист пол кои решиле да посвојат дете, а не бебе и да го опсипат со љубов, топлина и сигурна иднина, веројатно се благодарни што не се веќе во системот, што не одат од дом во дом, од една згрижувачка фамилија во друга и што знаат дека ќе имаат иднина, образование и се друго и откако ќе наполнат 18, што не е толку сигурно ако излезат од дом како сираци полнолетни.

    За хомофобија, расизам и слични појави никогаш не сум имала толеранција и никој не треба да има. Не смееме да дозволиме на вакви особи да имаат мислење, секое искажување кое ограничува нечие право на слобода, избор, живот, фамилија, љубов треба да биде сосечено или зачувано во себе. За вакви животни појави нема место за дискусија, за одлучување за нечиј туѓ живот, за ораничување на нечиј живот нема место за дискусија, не е правилно и крај. Вие колку сакајте имајте мислење, немате право да го изразите и со тоа да одлучите за некој туѓ живот.
     
    На Astra30, smooch, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
  20. LadyMau

    LadyMau Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    136
    лотарија