Хормонална терапија за раст

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од inimini, 10 јануари 2012.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  Дали знаете за хормонална терапија за раст.
   
 2. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  Чудно никој ништо не напишал на темава прашувајте, кажете ваши мислења
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.181
  Веројатно прашањево се однесува за дете, односно за раст во висина во однос на возраста? во тој случај прво треба да се направат испитувања на клиниката за педијатрија во скопје, оддел ендокринологија.
  Прво треба да се исклучи конституционално низок раст, како и ред други причини за низок раст пред да се премине кон терапија со хормони.
  Јас толку знам :)
   
 4. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  нов одговор нови мислења
   
 5. Royal

  Royal Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  4
  Вака ,како што ти кажаа погоре прво треба испитуванје на детска клиника на ендокринологија.потоа се дава терапија .ама два три дена траат испитуванјата ,барем со нашиот случај така беше.
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.738
  да на детска клиника се вршат испитувањата-ги врши др. Мирјана Кочова-најдобра е , заедно со др. Гучев
  кога бев во пубертет-12-13, почнав да ги примам тие инекции(како пенкала се) оние за дијабетичари и на времето беа огин скапи, ама што е најважно ми помогнаа, и пораснав 30-34 цм. Благодарение на нив имам сега нормална висина164 цм :) што е нормална висина за една девојка

  п.с.
  од време на време се врши ренген на дланките(во мегу просторот во коските се гледа дали имаш шанса да пораснеш или не.
  со срека :*
   
 7. nnikola01

  nnikola01 Нов член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас сум машко и висок сум 177 цм. Дали може на 18 години да се примаат тие инекции?
   
 8. mamaorhidea

  mamaorhidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  @srcekrsacka ако може да те замолам за инфо за докторкава околу стручноста, пристапот и сл. наидов на твојот пост барајќи мислење за докторката пошто имаме закажано консултација кај неа.