Храна богата со протеини - Рецепти

Дискусија во 'Рецепти' започната од Umbrella22, 12 септември 2016.

 1. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.897
  Пол:
  Женски
  Ја пребарав цела тема ама не најдов слична, ако има дајте линк а оваа под клуч :)

  Последните резултати од крвта покажаа дека имам ниски вредности на протеин, одбив да лежам во болница и сега се трудам да внесувам храна што по богата со протеини.
  Освен варени јајца и јогурт што ги јадам за доручек друго незнам.

  Знам отприлика која храна е богата ама немам појма како да ја комбинирам па ми требаат рецепти.
  Не ми е тешко да зготвам, проблемот е што незнам што (facepalm)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.824
  Допаѓања:
  195.156
  Пол:
  Женски
  Пилешки гради, пилешки копан.
  Риба. Туна, лосос, камбала, харинга.
  Моцарела.
  Свински бут.
  Говетско.
  Грашок.
  Ореви, бадеми кикирики, семки од сончеглед и тиква.
  Јас грашок и свеж јадам така си го грицкам.
  Имаш многу пред се вкусни оброци и потруди се ова сето наместо да ги пржиш ти го вари или го печи. Се надевам дека ќе знаеш да комбинираш во сеојдневие се ова секојдевно консумираме.

  Едит:изгуглај најдобри информации ќе најдеш што ти лежи на тебе.
   
  На Salome и Umbrella22 им се допаѓа ова.
 3. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.116
  Пол:
  Женски
  Meso,najdobro e pileskoto
  Crnoto meso e bogato so proteini no e polno so masti pa se preporacuva da se izbegnuva dokolku se ima problemi so holesterolot.
  Najdobro e vareno ili peceno a ne przeno.
  Soja,soino mleko.
  Leblebija,jatkasti plodovi
  Mleko,jogurt,kajmak,sirenje,jajca (belka)
  Morski plodovi,riba.
  Avokado,karfiol,brokula,grav,grasok,urma
  Kajsija,mandarini,banana,borovnica,smokva,jabolka.
  Kokos.


  Od ovie namirnici mozes da kombiniras recepti.
  Sin mi obozava grav i tuna.
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.257
  Пол:
  Женски
  Мешунки...грав, леќа... јаткасти плодови, месо, риба...:nod:

  Од риба..ќофтиња. Посакувам да јадев риба:D а и кујзнае,можда ќе пројадам.:D
  Фиш фингерс од ослич пример...други риби јас поима немам, оти и не јадам.:sweat: Ти..печи. Плус екстра рецепт за компирчиња ,сварени,па со зачини ги ставаш да се печат..и јас така ги правам.:mm:
   
  На Salome и Umbrella22 им се допаѓа ова.
 5. ^angel^

  ^angel^ Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.262
  Пол:
  Женски
  Киноа толку е богата со протеини што заменува и месо.
   
  На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.621
  Пол:
  Женски
  Грав, леќа, грашок, зрнести плодови, млечни производи(урда, павлака, јогурт, сирење...), месо(пилешко, мисиркино, телешко како поздрава варијанта), јајца, риба, авокадо...
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.