Форумџика на годината 2020

Хулахопки и сандали. Да или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gerberce, 20 јануари 2011.

 1. Gerberce

  Gerberce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  53
  Ме интересира што мислите за оваа комбинација. Дали ја одобрувате и дали сте носеле хулахопки со сандали?
  Јас ја практикувам доста често, знам дека е faux pas според многумина, но ете гледам дека во поново време дури и на модните писти е се почеста.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На angelche16 и marina.baby им се допаѓа ова.
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Сандала е летна обувка. Ако ми е ладно носам салонка или балетанка.
  Хулахопки носам ако ми е ладно, значи зимско парче е.
  А зимско и летно не се меша.
  Автоматски дефинитивно НЕ.
  Или сандала и гола нога или хулахопка и салонка!
   
  На ♡BuBaLe♡, cresa-jagoda, LittlePinky и 11 други им се допаѓа ова.
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Кога е лето не носам хулухопки но сега зимата е ладно а и мислам дека добро стојат со сандали а и со штикли да се носи :D
   
  На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. solzuska

  solzuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  134
  не ретко имам носено сандала со хулахопка (тенка), и ниту малку не ми лошо изгледа :)
   
  На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Колку и да е модерно или тренди мене сандала со хулахопка не ми иде.
  Хулахопки со салонки или евентуално со оние само со отворен прст, под услов хулахопките да бидат напред без раб и да не се кај прстите во два слоја (се надевам добро објаснив).
  Сандали на боса нога, што подразбира и екстремно негувано стапало и лакирани ноктиња.
   
  На cresa-jagoda, LittlePinky, ocila и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  3.955
  Пол:
  Женски
  Хулахопки и сандали. Не
  Никако
  има тенки хулахопхи кои завршуваат кај зглобот и стапалото е слободно. Ова ептен ако мора да се носат хулахопки
  Освен тоа на отворена сандала ако се носат хулахопки ногата се лизга и како на јајца да се гази
  За хулахопки има салонки, затворени чевли, но сандали не!!
   
 7. Gerberce

  Gerberce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  53
  Па добро, знам дека повеќето се против ова. Али, сега скоро бев на една свадба, јас носев хулахопки и сандали (скоро секогаш на свадби така идам). Секогаш гледам да бидат кожа боја или као сунчани хулахопки, али ако баш сакам да носам црни тогаш обавезно црни сандалки. Но на свадбава бев далеку од единствена. Имаше доста девојки и жени кои беа така облечени. Дури имаше една храбра девојка што носеше сребрени сандали со црни хулахопки и да ви кажам право многу слатко изгледаше и привлекуваше многу внимание кон себе...
   
 8. Gerberce

  Gerberce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  53
  Хулахопки без раб (ако мислиш на шавот од шиењето кај прстите) не постојат. Сите се шиени таму. Постојат едни многу ретки најлонки кои кај нас никогаш ги немало и шиењето е фактички испод прстињата али ипак го има. Али ако збориш за појачувањето кај прстињата, тогаш... ако немаш хулахопки без појачување, лесно можеш да си го подгазиш појачувањето и да не се гледа :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  :D
  Не се ретки ги има во секоја чорапара :)

  И јас не сакам на свадби кога ќе видам тенки хулахопки и сандали.Сандалата е за лето. Не е за зима, па да ги носиш на зимски свадби. За зимски свадби е салонка! Иако е топло во ресторанот сепак не иде да искочиш и да зашлапаш снег со сандала :?:

  А ова е новата мода хулахопка дебела и сандала. Џабе и тоа не ми се свиѓа.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Иако јас сум за прекршување на модните правила, ама сепак не го прекршувам она поделба на зимска и летна чевла. А сандалата е летна. Таа не оди со зимска хулахопка!

  Или ова |(
  [​IMG]
   
  На faye му/ѝ се допаѓа ова.
 10. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Не не не не никако :worried: :worried: Изгледа многу кич и невкусно.. :worried:
   
 11. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  688
  НЕ!

  Ништо нема поодвратно од тоа да видам некоја девојка/жена облечена во сандали со хулахопки...

  Луѓе, не чини, едноставно не е убаво!
   
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Нема шанси мешање сандали и хулахопки.
  Една јавна личност од мојот роден град постојано летно време носеше сандали и хулахопки ( и тоа во боја ) и ми делуваше како грдата Лети :D штета ниту еднаш не ми текнало да ја сликам :D
  [​IMG]
  [​IMG]
  едит: сандала и гола нога, салонки/чизми без голи нозе .
   
 13. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.537
  Имам носено комбинација од црни високи сандали и црни дебели хулахопки.

  Инаку најчесто претпочитам или сандала на гола нога, или салонка со хулахопка. Има и рима. :D
   
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.174
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум носела сандали во комбинација со хулахопки,од причина што мене ми изгледа неубаво.Подобро сандали на гола нога,отколку со хулахопки :) според мене :)
   
 15. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Имам носено хулахопки само на салонки напред со отворен прст, ама на летни сандали хулахопки-не, и не стои убаво според мене, а и не верувам дека во зима би носела сандали, па да морам хулахопки да облакам, а преку лето нема потреба од нив.
   
 16. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  Лошо многу лошо, ако ти е ладно стависи чевли и онака има многу свечани па оди кај со сакаш, ама сандали НЕ НЕ НЕ :puke:
   
 17. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.670
  Допаѓања:
  9.755
  Пол:
  Женски
  Ако генеразлизирам ќе кажам дефинитивно НЕ!
  Одвратно ми е кога ќе видам девојка во сред зима, со отворена штикла и проѕирна хулахопка. Делува многу невкусно. Се знае по дифолт во зима се носат затворени чевли.

  Е сега сум видела и исклучоци кои многу добро знаат ова да го носат.
  Ја имам забележано Палермо како носи, ама толку умшено што нема шанси да ја декларирам како модна утка.
  [​IMG]
  [​IMG]

  И тука на пример не ми делува лошо:
  [​IMG]
  [​IMG]

  Е сега има и уште една дилема тука. Чорапи и сандали!!
  На модните писти ми изгледа баш шик, ама јас не би се осмелила да носам.
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Не, јас не би носела. Ми изгледа смешно, невкусно.
  Навистина во последно време оваа комбинација е се почеста на модните писти, меѓутоа мене лично не ми се допаѓа. Во краен случај може да облечам, ама сандалчиња затворени напред, никако отворени. :)
   
 19. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.055
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓа и никогаш не ми облекла...
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  114.183
  Не знам како да убедам многу жени у мојава околина дека не оди!Ми е гајле ако се специјални без раб и здебелување напред кај прстите,изгледа ко да имаат меѓу прстињата кожички како жабите што имаат за полесно пливање.Ниту оние компир-ципелици не би се осмелила да ги носам со вакви хулахопки...бљак.
   
  На CameliaMiller и LilMissBossy им се допаѓа ова.