1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царинење на артикли купени од страство online

Дискусија во 'Канта' започната од Lina2031, 11 јули 2015.

  1. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Драги феминки ми треба мала помош околу следново ..
    Сакам да порачам производ од еден сајт од Америка, производот со нивиот shipping до кај нас би ме чинел 14 000ден е сега, дали некој можеби знае колку се доплаќа за царина и данок во државава во случај кога порачуваш производ од странство и како оди процедурата.
    Прошарав низ форумов и не најдов ваква тема па доколку некој порачувал и знае ќе ми бие од големо значење да го сподели своето мислење и искуство :)
     
  2. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Уште еднаш да замолам за мислење.Доколку некој знае нешто нека сподели.. Однапред се заблагодарувам
     
  3. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Секако дека се плаќа. Јас сега нарачав саат од интернет и ми наплатија вака:
    на вкупната цена заедно со shipping му додадоа 5% царина
    и после на тоа 18% ддв.

    Ми дојде околу 6000 вкупно упм.

    По пошта ми стигна писмо со кое ми кажаа дека пратката стигнала во царина во Скопје и дека треба да им доставам доказ за тоа колку вреди. Им пратив по имејл тоа и после неколку дена ми дојде ново писмо во кое ми кажуваат дека треба да одам во поштата во мојот град за да си ја подигнам. Таму им ја платив уплатницата и ми ја дадоа пратката.

    Во суштина тоа е тоа.
     
    На Lina2031 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на инфо. :) И мене бајаги ќе ме кошта па ќе подразмислам за порачување ..