Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царинење на артикли купени од страство online

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lina2031, 11 јули 2015.

 1. Lina2031

  Lina2031 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Драги феминки ми треба мала помош околу следново ..
  Сакам да порачам производ од еден сајт од Америка, производот со нивиот shipping до кај нас би ме чинел 14 000ден е сега, дали некој можеби знае колку се доплаќа за царина и данок во државава во случај кога порачуваш производ од странство и како оди процедурата.
  Прошарав низ форумов и не најдов ваква тема па доколку некој порачувал и знае ќе ми бие од големо значење да го сподели своето мислење и искуство :)
   
 2. Lina2031

  Lina2031 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Уште еднаш да замолам за мислење.Доколку некој знае нешто нека сподели.. Однапред се заблагодарувам
   
 3. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.787
  Пол:
  Машки
  Секако дека се плаќа. Јас сега нарачав саат од интернет и ми наплатија вака:
  на вкупната цена заедно со shipping му додадоа 5% царина
  и после на тоа 18% ддв.

  Ми дојде околу 6000 вкупно упм.

  По пошта ми стигна писмо со кое ми кажаа дека пратката стигнала во царина во Скопје и дека треба да им доставам доказ за тоа колку вреди. Им пратив по имејл тоа и после неколку дена ми дојде ново писмо во кое ми кажуваат дека треба да одам во поштата во мојот град за да си ја подигнам. Таму им ја платив уплатницата и ми ја дадоа пратката.

  Во суштина тоа е тоа.
   
  На Lina2031 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lina2031

  Lina2031 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам на инфо. :) И мене бајаги ќе ме кошта па ќе подразмислам за порачување ..