1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    ве молам девојки која од вас знае нешто во врска со ова да ми кази...значи жената е моја блиска личност...сега и е време за породување,,краен термин и кажаа дека е 03.04.2012,,но последно кога беше на ехо вчера и кажаа дека водата и се намалува.по 2 дена да оди пак на ехо,и ако е уште поднамалена да оди на царски рез уште истиот ден...ве молам ако знаете нешто повејќе,,,од искуство...итн,,каже те ми,,,
     
    На Tina** и Samra123 им се допаѓа ова.
  2. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    царски рез

    Јас сум породена со царски,значи царски рез се прави доколку породувањето до Х причини не може да се изврши по природен пат,може да биде со СПИНАЛНА анестезија која се става во долниот дел на половината и жената не чувствува никаква болка во текот на операцијата,цело време е свесна и откако ке го извадат бебето одма може да си го види(најубавото чувство на светот) и со ЦЕЛОСНА анестезија(успивање)
    Негативната страна на царскиот рез е што после него се останува во болница 5 дена,може да се јави вртоглавица од анестезијата,сепак рана е БОЛИ,и најтешкото...првото станување после операцијата :(
    Ако те интересира нешто поконкретно слободно прашај ;) ...ова е прво што ми падна на памет
     
  3. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    фала ти многу..ама изгледа овие лекарите и врска немаат,,матичниот така и кажа..а кога отиде во приватна болница на ехо преглед,,и кажаа дека таа вода енормална до породување,и најверојатно се ке биде како што треба,,па ако го послушаше тој гинеколог (матичниот)веќе една недела ќе беше породена со царски рез...приватникот и кажа подобро да си почека нормално,нормална ебременоста,па нема потреба од царски,,,,па сега се очекува да се породи нормално,ама ќе видиме како ќе биде,,уште сме во неизвесност...фала ти многу
     
  4. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    А да ве прашам,останува ли лузна по царскиот пораѓај?
     
  5. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    се помина супер,,се породи нормално...многу сум срекна за неа...значи некогаш лекарите можат да претераат,,,не требаше ни царски ни ништо..........јупиииииии....хехе
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Само тенка бела линија која одвај и да се познава. Барем кај мене е така, еве година после породувањето :)
     
  7. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Ти благодарам за одговорот,може ли да ми кажеш во која болница?разбрав дека има и врска со кои матерјали и кој те порага,шие..итн.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Се породив во ГАК, а за врски, па немав нешто особено, освен што си го одбрав докторот што ме породуваше. Не сум знаела дека и за тоа како и со што ќе те шијат треба да имаш врски...
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42

    мислам дека не ја разбра неодлучна како што треба хехе..таа вели дека од тоа дали ќе се познава има врска со тоа со што те шијат,како....а не да се фатат врски за царски
     
    На Neodlucna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Toa zavisi od bolnicata vo koja se poragjas so kakva oprema raspolaga.Vo nekoi bolnici rezot go pravat vertikalno do papok i so konci a vo nekoi pravat laparoskopski (so lepenje ima samo dva stranicni konci koi sami pagjaat i ne e potrebno vadenje od doktor).Se nadevam ubavo objasniv.Mene me interesira vo pomalive gradovo kakov rez pravat ako ima nekoja od drug grad neka napise!
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас бев шиена со 6-7 конци. И сега ми се познава само ептееен тенка линија.
     
  12. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Blond vertikalen rez(do papok)ili horizontalen(bikini)?
     
  13. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Хоризонтален :)
     
  14. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Аnnath блазе си ти,јас сум пред година ипол правена царски па еве уште ми е црвена раната...носам гаќи над неа и ако ми се спуштат врз неа ми станува модра ;(
    Кажи ми и ставаше ли ти некоја крема или било што за да не ти биде црвена?? позз
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ништо не ставав, во болница ме мачкаа секој ден со Betadine, а кога ме пуштија дома, ми рекоа да не се мачкам со ништо од типот на масла и креми против лузни, ниту пак со оние лосиони што вообичаено ги користам за телото. Ме чешаше некое време на почетокот, ама веќе не. И забележав дека ми е скратена, краевите веќе и не се познаваат, само на средината е така поизразена. Можеби има врска како те шијат, и колку се стручни. Јас бев ендодермално шиена, немав конци.
     
    На SunnyBunny2016 и Eli23 им се допаѓа ова.
  16. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    тоа значи дека имаш само конци само на краевите? Исто и кај мене лепена ми е и имам само 2 конци кои самите паднаа :) а овоа што ми помодрува? да не трба да отидам до лекар да кажам...се загрижив :?:
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Па не знам, мене ми помодруваше на почетокот, на краевите кај што беа конците, ама сега нема ништо. Оди види што ќе ти каже лекарот, не е на одмет.
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Анат, јас сум породена со царски рез, имав лепенка. Ме интересира кога одприлика почна да ти бледее линијата од резот? Кај мене е тенка линијата но резот е сеуште розевкаст. Има скоро 8 месеци од породувањето.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Некаде после 6-7 месец почна да ми станува побледо. Сега уште повеќе ми се намали, само малку како подебелка лузна имам на средината во линија на папокот, а останатото е само тенка, едвај видлива црта.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    женички знае ли некоја од вас која е најдобра анестезија за време на царски рез јас ке сум царски па да знам каква да побарам?и ако знае некој како подетално се одвива царскиот рез дали мора да добиеш породилни болки или не нз како што ама да ми објасни оти врска си немам :D

    ИДНИ мамички ај кажете ми која е подобра анестезија за царски јас ке бидам со царски па за 10 дена треба да идам да се договорам за терминот кога ке дојде бебушлакус на овој свет :D
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017