1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигарите и родителите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SouthParkFan, 16 август 2014.

  1. SouthParkFan

    SouthParkFan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    24
    Како изреагираа вашите родители кога дознаа дека пушите?
    Дали вие одлучивте да им кажете или па сепак тие некако дознаа?
    Дали откако дознаа тоа влијаеше во понатомошното пушење т.е престанавте да пушите?

    Ајде девојки споделете искуства за тоа како/дали/каде.. ве имат фатено и акко сте се чувствувале :lol: , а и може да пишете ако ве имат фатеон роднини или слично, не е стрикно само за родителите

    Еве јас да кажам нешто за мој другар
    Значи славевме полуматурска и он си купи цела кутија и планирајки да си ја испуши за таа вечер, значи цело време кога бевме надвор си држеше цигара у раката, и сега женските кога се сликаа надвор него го има во позадина на 2-3 слики како држи цигара во рака :rofl: и татко му ги видел тие слики, но тој работи во странство и му испратил Рамка запакувана и некакво писмо незнам што пишувало во писмото, а сигурно е и имало тепање од мајка му
    и сега дечкото го е страв да види цигара а не пак да запали :lol:
     
    На Crna Dama и Arthur им се допаѓа ова.
  2. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Цигарите и Родителите

    Ова со другар ти последното ми личеше на потсмевање. Подобро сега да го истепаат и да се откаже отколку утре-другден самиот да се кае и да неможе да ги откаже. Ретко кој се откажал. Татко ми се обудуваше неколку пати ама џабе таа навика е веќе со годините. Ќе сфати и другар ти дека тоа било за негово добро, цигарите се штетни сите знаеме колку.
     
  3. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Цигарите и Родителите

    Сто пати ме фатија. :lol: Ми наоѓаа упаљачи под перници, цигари во дворот и секако не беа мои туку на Симона, Ивана, Марија бла бла. :D Секоја вечер мирисав на цигари. Еден ден ги седнав и му кажав, јас пушам цигари. Толку беше. Мајка ми ми рече само „Јас ќе ти купувам цигари“. Таа и ден денес вели подобро 5 цигари со неа да ги испушам отколку цела пакета надвор. И така јас и мамичка заедно си пиеме кафе и си пушиме цигари уште од моите 14 години. :inlove: :inlove: :inlove:

    А и секако ќотек не е решение за да се откажат цигарите. :fubar:
     
    На Maaaaaaaaar1, Crna Dama, Twinkles и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Цигарите и Родителите

    Епа вака, не гледам зашто некој би ме тепал ако дознае дека пушам?! :^) .. иако доста време се криев и пушев скришно, али лани ми скурчи и и кажав на мајка ми дека пушам, а жената ништо не рече.. и шо да ми рече и шо да ми праи, божем ја бог знае шо праам?! :o
    И ден денес пушиме заедно со мами и тако то! :D
    Ни ме уби, ни па ме натепа или незнам што, не гледам зашто стварно :P
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Цигарите и Родителите

    Брат ми долго се криеше ама го фатија после. :D Татко ми не изреагира нешто посебно, мајка ми малку се испаничи на почеток, ама поголеми проблеми никогаш немал.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Во денешно време цигарите се најмал порок,така да не би реагирала бурно ако дознаам дека моето дете пуши цигари.Ама има време за тоа мали сме сега 3ипол години :)

    П.с Мојава во нејзини 3ипол години соленките го јаде како цигари,стапче од лижавче одма го претвора во цигара,стапче од сладолед значи се што личи на цигара :)
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SouthParkFan

    SouthParkFan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    24
    ха па ти си среклија 14 год и заедно пушат :D
    моите да дознаат аууф ни ја незнам што ке биде затоа што они не пушат ни не се пушиле никогаш
     
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Татко ми еден ден се врати порано од работа и ме фати со цирага во уста и следуваше голема и долга лекција, но не ми навалуваше да ги оставам ( бидејки тогаш веке пушев 2 год), а мајка ми кога дозна ми рече ако уште еден чаршав ми изгориш или ги фрлаш од прозор пикавците ке те претепам и одите да ми купи кутија цигари. И ден денес ми држи лекции за цигарите, ама свесна е дека одлуката ке е само моја.
    Не сум имала некој сериозен проблем за пушењето цигари, најверојатно затоа што многу мои врсници ( комшии и школски) пушеа трева, па мајка ми еднаш сама рече дека подобро цигари (кои еден ден може да ги оставам) отколку на мара да се навлечам хахахахах Родители бе, што се нема да си помислат.
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Моите не ме ни знаат дека пушев , сега чат пат ќе си запалам некоја ама нема шанси да ме видат дека нели не живеам со нив , а пропушев на 17 год во средно и така се додека завршиме и после немав друштво па престанав. И така да никогаш не ме ни открија, мајка ми можеби ќе ме опоменуваше дека не е здраво да се пуши ама татко ми ептен бурно би реагирал
     
  10. SouthParkFan

    SouthParkFan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    24
    слабо нешто темата, се надевав дека кеи ма повеке заинтересираност
     
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Е нема пушачи, за тоа нема заинтересираност. Туку дај и ние да ги откажеме и да ја затвориме темава и сите ке бидеме посрекни, а планетата и човештвото благодарни.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chicaboom3

    chicaboom3 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    мене мајка ми за матурската дома кај мене пред да излезиме ме фати како ја гасам цигарата, а димот не од уста од уши ми излезе :D не дека од страв туку не ја очекував да ми влезе во соба и рече само дека во здрава нога трн си бодам и толку па денес пред нејзе пушам :)
    и сега уште едно за пред спиење :rofl:
     
    На Crna Dama и Arthur им се допаѓа ова.
  13. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    моите родители дознаа лично од мене морав да им кажам зошто комшивката ке ме кажеше и само ми рекоа сине ти ке си ги трошиш парите ти ке немаш
     
  14. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Не пушам пред моите. Мајка ми знае, но не пушам пред неа. А пред татко ми мислам дека никогаш нема ни да запалам. Многу е против цигарите и некако ми е срам да ме види со цигара.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас пак, имам отпор кон цигари, можеби затоа што потекнувам од мајка страствен пушач.
    Сум пробала во средно и не ми се допадна воопшто, ништо посебно, не знам како постојат луѓе кои последните пари ги фрлаат на отровот (имаше деца што бараа на заем од соученици и крадеа храна од продавница за да им стигне за цигари (facepalm), кога ги фатија беше интересно).
     
    На cresa-jagoda, zokystanoevsky и ELIDavor им се допаѓа ова.
  16. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    @sjdgo не знам како постојат луѓе кои последните пари ги фрлаат на отровот.

    Нема ни да знаеш бидеќи не си пушач, тука сме на различна фрекфенција а на ова прашање ќе добиеш одговор само ако почниш да пушиш цигари.
     
    На GrevMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Јас никогаш не пропушив од пусти страв да не си ги упропастам забите или да имам лош здив.
     
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Страстен.
     
  19. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    На N.2106 и Momichka им се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Штета што не се успеа, повторно се пуши во ресторани и други угостителски локали, со тоа што демек се пуши само во одреден дел од локалот, а всушност без да биде физички преграден просторот, терасите се споени со наводно затворениот дел од локалот и сл., така што чадот се разнесува на секаде. Страшно!
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.