babylove кашички

Цитрон диета

Дискусија во 'Диети' започната од ludoto19, 18 јуни 2010.

 1. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.196
  Принципи на диетата со цитрон:

  • 8 чаши (од по 250 мл.) вода дневно (неопходно).
  • Јадете додека не чувствувате полн стомак при секој оброк.
  • Морате да го внесете барем минимумот пропишан за секој оброк. Не пропуштајте да внесете било што од пропишаното со диетата- овие комбинации на храна се креирани за согорување на мастите, така што изоставувањето на било кој дел од комбинацијата ќе доведе диетата да нема ефект.
  • Цитронот (свеж или во вид на сок) е клучен дел на диетата- делува како катализатор кој го започнува процесот на согорување на мастите во телото. Немојте да ја зголемите или намалите количината на цитрон или сок пропишана со диетата.
  • Ограничете го внесот на кафе на еден филџан со оброк- кафето може да влијае врз балансот на инсулинот и да го отежни процесот на согорување на мастите.
  • Не смеете да јадете помеѓу оброците.
  • Можете да внесувате путер заедно со зеленчук како и пржена храна во путер.
  • Целосно избегнете да внесувате десерти, тестенини и леб, бел зеленчук и благ компир.
  • Внесувајте колку ќе посакате месо, салата и зеленчук.
  • Јадете додека не се заситите. Колку повеќе јадете повеќе ќе изгубите од тежината.
  • Придржувајте се кон диетата 12 дена, направете пауза 2 дена и потоа повторете одново.

  Дозволено да се јаде:

  • Црвен кромид
  • Ротквици
  • Брокула
  • Краставица
  • Морков
  • Спанаќ
  • Зелка
  • Домати
  • Марула
  • Сите видови сирење
  • Хот Дог
  • Зелен зеленчук
  • Лешници

  Забрането да се јаде:

  • Бел кромид
  • Компир
  • Целер
  • Грашок
  • Житарици
  • Пченка
  • Чипс од компир
  • Путер од кикирики
  • Паста
  • Чипс од пченка
  • Џем и мармелади

  За да ја зачините храната можете да ги додадете следните зачини: сол, бибер, лимон, оцет, сенф, кечап, соја сос, Worchestershire сос.

  Еве како изгледа едно мени за период од една недела според оваа диета:

  ДЕН 1

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач (без шеќер) и ½ цитрон
  2 јајца (зготвени на било кој начин) или 2 резенки сланина.

  РУЧЕК
  Немрсно говедско, пилешко или риба + салата од домати + кафе или чај

  ВЕЧЕРА
  Риба на скара + салата од домати и марула + цитрон или диња

  ДЕН 2

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач и ½ цитрон
  2 јајца или 2 резенки сланина

  РУЧЕК
  Овошна салата колку што сакате + кафе

  ВЕЧЕРА
  Хамбургер (но без леб!) и колку сакате зеленчук приготвен на било кој начин

  ДЕН 3

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач и ½ цитрон
  2 јајца или 2 резанки сланина

  РУЧЕК
  Туна салата + цитрон или диња

  ВЕЧЕРА
  2 немрсни свински кременадли + мешанма зелена салата + кафе

  ДЕН 4

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач и ½ цитрон
  2 јајца или 2 резанки сланина

  РУЧЕК
  2 јајца + сирење + 100мл лимонада + 1 тост + кафе

  ВЕЧЕРА
  Пилешко ( на скара или варено без кожинки) + спанаќ + кафе

  ДЕН 5

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач и ½ цитрон
  2 јајца или 2 резанки сланина

  РУЧЕК
  Посен кашкавал колку сакате + спанаќ + 1 тост

  ВЕЧЕРА
  Риба на жар + готвен зеленчук или зелена салата + 1 тост

  ДЕН 6

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач и ½ цитрон
  2 јајца или 2 резанки сланина

  РУЧЕК
  Овошна салата (колку што ќе посакате) + 1 кафе

  ВЕЧЕРА
  Пилешко на скара без кожинки + салата од домати или марула + цитрон или диња + кафе

  ДЕН 7

  ДОРУЧЕК
  Кафе или чај со вештачки засладувач и ½ цитрон
  2 јајца или 2 резанки сланина

  РУЧЕК
  Пилешко + салата од домати и марула + цитрон или диња + кафе

  ВЕЧЕРА
  Немасно говедско + мешана салата + кафе
   
  На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Мене не ми изгледа здрава оваа диета, има премногу месо свинско и говедско, а и не ми е јасно како може салама да се јаде кога тоа е штетна храна :^) И за целер не сфаќам зошто е забранет кога баш чај од целер се пие за слабеење.
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.246
  Целерот е единствена храна која согорува повеќе калории,отколку што самата содржи.
  Јас си го рендам во јогурт,а го ставам и во супи.
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.196
  јас како ја најдов така ја копирав, ама и мене не ми е јасно зашо целер не треба :^) пошп убаво кажа лилит топи маснотии....
   
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Ја проба ли некој и знаете ли просечно колку килограми се слабее од диетава ?
   
 6. DzoliA

  DzoliA Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  ne e napomenato dali moze da se jade leb??
   
 7. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Убаво си пишува:
  Целосно избегнете да внесувате десерти, тестенини и леб, бел зеленчук и благ компир.