1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило, осип кај новороденчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од babynova, 27 ноември 2013.

  1. babynova

    babynova Нов член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Незнаев каков поинаков наслов да и дадам на темава но се надевам свативте што сакам да кажам.
    Мене исклучиво ме интересира како се лечат брунчињата кај новородените,малиов има црвени гнојни брунки по цело тело најмногу на лицето и главата. Освен овие лекови кој ги даваат педијатрите некој домашен лек кој помага или слично. Пробав со ЕОЗИН но ми кажа матичната на лице да не ставам бидејки е многу јако. Е сега незнам како се лечи лицето ми дадоа маст ПЕНТАХОЛ ама ефект нема. Вчера требаше да прими вакцина па поради црвенилото не му ја ставиа.
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Памучна облека,да не се презатоплува беблакот
    Кога ќе го мачкаш со било што,да го мачкаш на самите црвенила и бубулички,а не да размачкуваш по целото тело за да не се шират
    Пробај со бекутан крема со цинк оксид
    Бањање со некој поблаг шампон и да не се менува
     
  3. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    Јас имав сличен проблем со моето дете, немаше ни две недели кога за прв пат се појавија такви бубуљици полни со гној на препоните и горниот дел од ноџињата. Неговиот матичен педијатар ми кажа дека се работи за бактерија закачена во болница и ни препиша гарамицин маст - која навистина максимално му ја исчисти кожата во рок од 4 дена.
    И да напоменам бањај го исклучиво со Еуцерин маслена купка(јес да е малку скапичка, ама ја купуваш еднаш и трае месеци ) , нас не куртули од константно повторување на егзема по целото тело
     
  4. babynova

    babynova Нов член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Колку и да е скапа не е поскапа од детето.Еозинот го мацкам веке 3 ден утре требаше на вакцина да го носам ама изгледе дека пак нема да прими ниту едно брунче не поминало. Дур спие изгледа како да се исчезнати ама а заплака а пак сите излегуваат.
     
  5. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    имавме исто таков проблем само кај нас немаше гној, што се не пробав, скоро 1 месец се мачевме со тоа... накрајот му помогна канестен, исто така и белогентот беше добар, но доколку престанав да го мачкам му излегуваше пак... и не го бришев со влажни, туку со крпичка со вода... и пробај да го бајнаш во чај од камилица, може ќе се смири...
     
  6. babynova

    babynova Нов член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    и нашите се полни гној , а за каков Чај од камилица станува збор обичен или има некој посебен?
     
  7. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Јас не сум за камилица кај секого не помага,има случаи каде што се влошува ситуцијата и може да се јави алергија. Јас мислам на своја рака ништо,совет од педијатар е најбезбеден може ке ве препрати на кожно ако е сериозно.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    На синко му се појавија многу ситни брунчиња најмногу на ноџињата па на рацете. Не му е многу црвена кожичката ама на допир е рапава. Биоклин дали сте користеле?
     
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кремата со цинк се користи само за црвенило. Ние еднаш имавме на препоните блиску курето од едно мачкање помина. Впрочем и на самото упатство пишува дека е за црвенило.
    Јас за пеленскипт дел од старт користам оригинал павловичева и супер ни е, не планирам да ја менувам. Останатиот дел од телото го мачкав со јекодерм, а сега со бекутан уље.
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Da ama ne e nesto posebno. Zemi mustela stelatoija
     
  11. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Мајки со дечиња со дерматит да ве прашам каде најчесто ви е сува и вцрвенета кожата?
    Ние сме 3м, и покрај ушињата ни е црвена и сува, рачињата му се нон стоп таму (не знам дали е од што се трие или го чеша од дерматит-ама ми е некако мн малечок за да знае дека со рацете може да се чеша), на друго место нема ништо, го бањам со еуцерин маслена купка и користам мустела крема за тело :( мн ми е страв да не се влоши...
     
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Ако е дерматит се шири да знаеш. На образи, позади ушиња, на рачиња, на гради. Мачкај го нешто. Нели ти препиша матичниот нешто за дерматитот?
     
  13. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Рече не е страшно, ме праша дали јадам мн млечни производи, реков не... и на тоа остана.. Следната недела сме на редовна контрола, пак ќе прашам за совет..
    Еве свекрва ми вели и мм исто така имал тука кај ушињата :(
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Кај нас е на цело тело, нозе, раце суви со црвени лишаи, грбот од горе до доле цел, стомакот делумно, дланките и стапалцата од надвор исто суви, под брадата огромен дел зафатен, таму е најпроблематично и тука и рани ни се правеа.
    Што се однесува до алергените нема многу или малку дали јадеш, туку комплетно ги елиминираш.
    Млечни, цитрусни, јаткасти, конзерванси, чоколади, јајца, патлиџан...јас 9 недели не ги конзумирам сите овие и новово појавување на дерматит е далеку подобро од претходно.
     
  15. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Ние имаме само кај обравчињата
    Мачкам со едно кремче поминува со две три мачкања и се појавува повторно :envy:
     
  16. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo mamicki... Vrtev po forumot i ne uspeav da najdam tem za sitni mozolcinja po liceto.. Pa ke pisam tuka... Sto da mu stavam na sinko za tie mozolcencinja, do pred da mu izlezat go mackav so jeko derm, a potoa mu go cistev liceto samo so caj od kamilica, nekolku pati mu staviv pavloviceva,no se uste se tuka.... Dali imal nekoj takvo iskustvo...
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    kolku meseci e i kade tochno ima?
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ако е новороденче се чисти и не треба да се мачка со ништо, со павловичевата и со јекодермот само му ги затвораш порите и можеш да ја влошиш состојбата.
     
    На joy1, Selest, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Denes eden mesec, gi ima na obravcinjata i na bradickata
     
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    od shto cica mu e toa i ushte se adaptira. site toj period se takvi. jas bi ti rekla nishto ne stavaj samo mij go posle doenje mesto brishenje..
     
    На joy1, azelea, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.