1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило, осип кај новороденчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од babynova, 27 ноември 2013.

 1. babynova

  babynova Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Незнаев каков поинаков наслов да и дадам на темава но се надевам свативте што сакам да кажам.
  Мене исклучиво ме интересира како се лечат брунчињата кај новородените,малиов има црвени гнојни брунки по цело тело најмногу на лицето и главата. Освен овие лекови кој ги даваат педијатрите некој домашен лек кој помага или слично. Пробав со ЕОЗИН но ми кажа матичната на лице да не ставам бидејки е многу јако. Е сега незнам како се лечи лицето ми дадоа маст ПЕНТАХОЛ ама ефект нема. Вчера требаше да прими вакцина па поради црвенилото не му ја ставиа.
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  Памучна облека,да не се презатоплува беблакот
  Кога ќе го мачкаш со било што,да го мачкаш на самите црвенила и бубулички,а не да размачкуваш по целото тело за да не се шират
  Пробај со бекутан крема со цинк оксид
  Бањање со некој поблаг шампон и да не се менува
   
 3. tara83

  tara83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  65
  Јас имав сличен проблем со моето дете, немаше ни две недели кога за прв пат се појавија такви бубуљици полни со гној на препоните и горниот дел од ноџињата. Неговиот матичен педијатар ми кажа дека се работи за бактерија закачена во болница и ни препиша гарамицин маст - која навистина максимално му ја исчисти кожата во рок од 4 дена.
  И да напоменам бањај го исклучиво со Еуцерин маслена купка(јес да е малку скапичка, ама ја купуваш еднаш и трае месеци ) , нас не куртули од константно повторување на егзема по целото тело
   
 4. babynova

  babynova Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Колку и да е скапа не е поскапа од детето.Еозинот го мацкам веке 3 ден утре требаше на вакцина да го носам ама изгледе дека пак нема да прими ниту едно брунче не поминало. Дур спие изгледа како да се исчезнати ама а заплака а пак сите излегуваат.
   
 5. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  имавме исто таков проблем само кај нас немаше гној, што се не пробав, скоро 1 месец се мачевме со тоа... накрајот му помогна канестен, исто така и белогентот беше добар, но доколку престанав да го мачкам му излегуваше пак... и не го бришев со влажни, туку со крпичка со вода... и пробај да го бајнаш во чај од камилица, може ќе се смири...
   
 6. babynova

  babynova Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  и нашите се полни гној , а за каков Чај од камилица станува збор обичен или има некој посебен?
   
 7. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.946
  Пол:
  Женски
  Јас не сум за камилица кај секого не помага,има случаи каде што се влошува ситуцијата и може да се јави алергија. Јас мислам на своја рака ништо,совет од педијатар е најбезбеден може ке ве препрати на кожно ако е сериозно.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ^angel^

  ^angel^ Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.262
  Пол:
  Женски
  На синко му се појавија многу ситни брунчиња најмногу на ноџињата па на рацете. Не му е многу црвена кожичката ама на допир е рапава. Биоклин дали сте користеле?
   
 9. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  Кремата со цинк се користи само за црвенило. Ние еднаш имавме на препоните блиску курето од едно мачкање помина. Впрочем и на самото упатство пишува дека е за црвенило.
  Јас за пеленскипт дел од старт користам оригинал павловичева и супер ни е, не планирам да ја менувам. Останатиот дел од телото го мачкав со јекодерм, а сега со бекутан уље.
   
  Последна измена од модератор: 23 април 2017
 10. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.609
  Допаѓања:
  7.381
  Пол:
  Женски
  Da ama ne e nesto posebno. Zemi mustela stelatoija
   
 11. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  Мајки со дечиња со дерматит да ве прашам каде најчесто ви е сува и вцрвенета кожата?
  Ние сме 3м, и покрај ушињата ни е црвена и сува, рачињата му се нон стоп таму (не знам дали е од што се трие или го чеша од дерматит-ама ми е некако мн малечок за да знае дека со рацете може да се чеша), на друго место нема ништо, го бањам со еуцерин маслена купка и користам мустела крема за тело :( мн ми е страв да не се влоши...
   
 12. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.504
  Допаѓања:
  125.177
  Пол:
  Женски
  Ако е дерматит се шири да знаеш. На образи, позади ушиња, на рачиња, на гради. Мачкај го нешто. Нели ти препиша матичниот нешто за дерматитот?
   
 13. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  Рече не е страшно, ме праша дали јадам мн млечни производи, реков не... и на тоа остана.. Следната недела сме на редовна контрола, пак ќе прашам за совет..
  Еве свекрва ми вели и мм исто така имал тука кај ушињата :(
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 14. wings

  wings Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  1.199
  Допаѓања:
  2.880
  Кај нас е на цело тело, нозе, раце суви со црвени лишаи, грбот од горе до доле цел, стомакот делумно, дланките и стапалцата од надвор исто суви, под брадата огромен дел зафатен, таму е најпроблематично и тука и рани ни се правеа.
  Што се однесува до алергените нема многу или малку дали јадеш, туку комплетно ги елиминираш.
  Млечни, цитрусни, јаткасти, конзерванси, чоколади, јајца, патлиџан...јас 9 недели не ги конзумирам сите овие и новово појавување на дерматит е далеку подобро од претходно.
   
 15. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.214
  Пол:
  Женски
  Ние имаме само кај обравчињата
  Мачкам со едно кремче поминува со две три мачкања и се појавува повторно :envy:
   
 16. love make up

  love make up Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилица.
  Zdravo mamicki... Vrtev po forumot i ne uspeav da najdam tem za sitni mozolcinja po liceto.. Pa ke pisam tuka... Sto da mu stavam na sinko za tie mozolcencinja, do pred da mu izlezat go mackav so jeko derm, a potoa mu go cistev liceto samo so caj od kamilica, nekolku pati mu staviv pavloviceva,no se uste se tuka.... Dali imal nekoj takvo iskustvo...
   
 17. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.401
  Пол:
  Женски
  kolku meseci e i kade tochno ima?
   
 18. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.254
  Пол:
  Женски
  Ако е новороденче се чисти и не треба да се мачка со ништо, со павловичевата и со јекодермот само му ги затвораш порите и можеш да ја влошиш состојбата.
   
  На joy1, Selest, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. love make up

  love make up Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Denes eden mesec, gi ima na obravcinjata i na bradickata
   
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.401
  Пол:
  Женски
  od shto cica mu e toa i ushte se adaptira. site toj period se takvi. jas bi ti rekla nishto ne stavaj samo mij go posle doenje mesto brishenje..
   
  На joy1, azelea, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.