1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цртани филмови

Дискусија во 'Дете' започната од Skorpija989, 13 ноември 2017.

 1. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не сретнав ваква тема, ако има слободно во канта.
  Ме интересира колку често ги оставате вашите бебиња да гледаат цртани и што мислите за тоа. Конкретно моето има 4 месеци и гледам што помалце да гледа, ама кога сум сама и кога треба нешто да завршам само така седи мирен подолго време.
   
 2. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.693
  Допаѓања:
  18.351
  Пол:
  Женски
  Јас секогаш викав дека нем да оставам детето да ми зјапа во екрани уште од мало. Ама....назад ми била опашката, па еве ме стигна. Има деца кои не ни приметуваат дека си пуштил цртани. Моево гледа во тв или мобилен или таблет и кога нема пуштено цртани. Има само три месеци и максимум што можам избегнувам да го оставам да гледа. Читав дека цртаните го престимулираат детскиот мозок и тоа не еодбро. Но сама сум дома, некогаш во денови кога ни спие ни седи во релаксатор без занимација го оставам да погледа во тв...најчесто и брзо му здосадува, па сам престанува да гледа но му се собираат во денот 15минути некогаш до пола саат најмногу гледање...
   
  На eli25, orhideea и Skorpija989 им се допаѓа ова.
 3. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  И јас така викав...моето дете нема шанси да седи пред тв, ама ете сега не е така
   
  На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.693
  Допаѓања:
  18.351
  Пол:
  Женски
  ме интересира што им пуштате? јас најчесто бејби тв. А кога имам време пуштам песнички од времето (за сите деца, никола никола, дајте музика, дувна ветре, ех тој тоше и сл) и му пеам...и така сака, се смее, радува и гуга....ама немам време секогаш тоа...
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  @Igle најчесто и јас baby tv или на youtube chu chu tv, ги обожава.
   
 6. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  3.833
  Допаѓања:
  22.032
  Пол:
  Женски
  Јас кога беше бебе не му пуштав цртани воопшто. Гледав да сработам се додека спие или да искористам џокер мајка или свекрва за работење. Го носев во релаксатор или количка со мене во тоалет ако сум, ако не бебе на под со играчки да с епревртува и слично а јас во кујна работам и го гледам. Телевизорот го гасев штом ќе се разбуди. Спиеше малку па почетните месеци ништо не можев да фатам.
  Некаде накај годинка почнав да го оставам телевизорот уклучен кога он е буден. Гледав да му пуштам песнички на македонски или евентуално српски/хрватски и слично. И тогаш по само некоку минути обично навечер за јадење.
  Откако прозборе не сум толку стиктна. Сега се раниме со Пепа прасето ама сеуште само на македонски.

  Мене искрено ми е многу рано на 3,4 месеци бебе да гледа електоснки уреди. Тогаш сеуште и видот им се развива односно изострува, треба да се стимулира моторен развој преку оставање на под и слично.
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.325
  Допаѓања:
  21.208
  Пол:
  Женски
  На таа возраст ич. Големиот почна да гледа многу покасно, кога веке разбираше, па да го подлажам. Па пуштавме дур јаде( и тоа не ми е ок). Во текот на денот не му се собира многу. Дури и сега на скоро две и пол год. толку гледа. Само што сега во градинка им пуштале.
  Најчесто гледа на ју туб дејв и ева, учење на бои, форми, букви, броеви, работа со пластелин, ЛББ и сл.
  Малото е 5 месеци уште ништо. Можеби затоа што јас ич не гледам тв, па дур сме сами дома исклучен е, не ми ни текнува, а сами сме до три попладне.
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  Сметам дека 15-20 мин дневно не е страшно ако погледаат, нормално тоа да не им стане навика. Јас исто му пуштам некогаш и во кола ако почне да плаче. Нормално гледам најмалце што може.
   
 9. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.325
  Допаѓања:
  21.208
  Пол:
  Женски
  Абе не сум јас од тие што пагаат во транс леле како цртани или тв, тоа никако. Џабе ке браниш кога еве во градинка им пуштаат, дете само кажува. Па затоа компензирам со дома многу малку. Ама дете, а бебе што разбира, не разбира што гледа, само му шара и го привлекуваат боите, може само очи да расипе. Јас на толку мало не би.
   
 10. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.044
  Допаѓања:
  117.824
  И јас му пуштам 3ипол мес е. Единствена шанса ми е да отидам до тоалет или да завршам нешто. Сам се врти накај тв тоа чудо едно.
   
  На Skorpija989 и Igle им се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.169
  Допаѓања:
  194.226
  Пол:
  Женски
  На двајцата после година им пуштам цртани, а претходно си слушавме песнички без да гледаат многу. Големото позаинтересирано беше како бебе, малиов не баш. Дури сега знае да загледа некој цртан, ама кратко му држи внимание, поинтересно му е да трча низ собите.
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. augustd

  augustd Популарен член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  11.287
  Пол:
  Женски
  Цртани пуштав само за спиење, сега се одвикнавме и спиеме гушкајќи мече.
  Па, сега засега и пуштам само кога е на нокширче и толку.
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  28.251
  На мојата ќерка од малечка и пуштав цртани, поточно песнички Чу - Чу ТВ и Максимове авантуре ни беа хит уште од 4 месеци. Имаше периоди кога повеќе ги гледаше , некогаш пак само ги слушаше занесена во игра. Нам не ни го отежнаа развојот на говор, напротив брзо и лесно проговори. Ниту пак засега сме имале проблем со видот.
  Многу песнички и игри научи, зборови на англиски, форми и бои, улоги... Нешто спонтано сама сфати, нешто јас објаснував ама се на се песничките како цртан филм имаа баш убаво влијание во нашиот случај. Еден период кога имаше 2 год се навлече на Пепа Прасе и Маша , ама кратко беше, повеќе ги сакаше оние со музика.
  Инаку сега хит ни се Пепелашка, Снежана и Бамби, ептен се внесува во приказната па дури и солзи има кога нешто тажно ќе се случи.
  Можеби затоа што нас не ни сметаат на развојот јас немам ништо против цртаните. Денот и е доволно исполнет и со градинка, и со боички, прошетка, играчки, па навечер имаме време и за некој цртан.
  Никогаш не и бил цел ден поминат пред компјутер или тв, ама ете имаме и таков период од денот кога се релаксира со цртани филмови.
   
  На blanco117, tina-63, Mayyya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  10.891
  И пуштам и јас на мојата, 4+ сме. Што да правам, само така можам на мира да направам ручек и да средам нешто набрзина по дома.
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  Последен пат кога бевме на контрола ја прашав и докторката што мисли. Ми рече не е толку страшно ако погледа саат време во текот на денот, лошо е само за очињата нормално да го ставам на доволна далечина од телевизорот.
   
 16. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  604
  Пол:
  Женски
  zdravo, sakam da ve prasham kako gi zabavuvate vashite najmali? kolku cesto im davate da gledaat tv ili telefon?Moeto bebe imam 11 meseci i so nea igram kolku sto mozam janosam vo park a ponekogas i sedi pred tv slusha pesnicki neli tv e neizbezno no navistina ne sakam mnogu da gleda.
   
  Последна измена од модератор: 20 септември 2018
 17. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.482
  Допаѓања:
  13.584
  Пол:
  Женски
  Како мал гледаше ноди покојо трактор том chu chu tv потоа бумеранг а сега пикабу.
   
 18. blackbuterfly-28

  blackbuterfly-28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  48
  Синко има 1ипол и гледа Биби, лисичко, еж-едно поинакво пријателство, прасенцето кое сакаше да биде птица, пиличи, азбуката на македонски. И дејв и ева чат пат.
   
 19. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.003
  Допаѓања:
  3.897
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.586
  Допаѓања:
  20.106
  Пол:
  Женски
  Гледа, ама не е многу заинтересирана, и тоа почна сега пред некој месец. Такво дете е што со ништо не се заигрува. Ќе гледа 5 секунди и бара да смениш. Играчки еден куп, ама таа пак се влече по мене.
  Ние пуштаме песнички, кокомелон се доста едукативни. Едвај чекам да затопли, повеќе да е надвор.
  Преку ден во градинка, поручек шетња нема поубаво.