1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чанти

Дискусија во 'Мода и стил' започната од sesilija, 28 март 2010.

  1. sweety :* <3

    sweety :* <3 Нов член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    безз чанта нигде не одам:D
     
  2. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Без Чанти не можам да живеам. :l::cash:(mooning):dance:
     
  3. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не без чанта се осекам гола :worried: кај и да одам чанта носам , да се симнам леб да си купам па морам чанта да земам , за да си ставам паричникот и клучеви и др што ке ми треба.

    Би излегла без палто на есен отколку без чанта...:wasntme:

    Затоа ги имам една цела продавница до сега кола ке си купев нова со сите тие пари дадени за чанти :D
     
  4. Urban Girl

    Urban Girl Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки,
    За било какво прашање досега си наоѓав одговор на фемина ама сега малку запнав па затоа си отворив профил да ве прашам. Инаку си ве следам од по одамна :)
    Значи го превртев цел град а и на интернет барав од каде да си купам квалитетна ташна. Јас преферирам кожна, ама или многу е мал изборот или се прескапи... ама и едноставно нема од каде (освен да речеме Мона). Имам досегс ташни и од Perfois и од Бата..што се релативно поскапи а се далеку од квалитетни. Единствено ми се допаѓаат повеќе на дизајн од било каде на др место во Мк.
    Дали јас не ги знам местата или навистина нема понуда на кожени а убави ташни во Мк. Дали па нема ни интерес за кожени ташни па затоа и нема каде да се најдат? Јас лично преферирам кожени и тсшни и чевли. За чевли поштувам мк производители па си наоѓам од бијана, баргала, глечер, саб...ама со ташниве послабо.
    Какви преферирате вие, и од каде си наоѓате? Дали доколу би можеле да си дозволите би ги ставиле кожните ташни пред другите?
    Можеме да прикачуваме и слики од ташни кои ни се допаѓаат. Јас да се уходам како се прави тоа па ќе закачам :)
     
    На kala21, Nausicaa, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  5. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    За мене МОНА се најдобри во тој аспект. Имам и ташна и наовчаник од кај нив и сум презадоволна. Навистина се поскапи од сите други продавници за ташни но барем се квалитетни и ги носам со години. Претпочитам една класична црна или крем секојдневна ташна од таму неголи 10 различни од Чаршија или од пазар. И двете ги носам со години и сјаат ко првиот ден кога се купени, ниту се оштетени ниту се изгребани. Следно што сакам да си купам од таму ми е футрола за мобилниот да ми биде во комплет со паричникот.

    Од друга страна ради високите цени кои ги има Мона за нашиот кус џеб мислам дека повеќе се исплати од таму да се купуваат класични парчиња. Вечерни ташни не би ми паднало на памет да купувам бидејки не е нешто на кое ќе му го извадам максимумот за цената која би ја платила со оглед на тоа дека облеката за вечерно излегување ми се разликува од денската и секојдневната за на работа па да можам со една или две ташни да пројдам.

    Штета што немаат значителни попусти во Мона па да можам почесто да се частам со по некој паричник или ташна од таму.
     
    На t-sweet, Nausicaa, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    И јас го имам истиот проблем со ташни. Јас купувам една и таа ја носам постојано, евентуално две. Сакам безвременски изглед, да изгледаат елегантно и богато, што се вели.

    Јас купив малку поскапа чанта од Зара и се изненадив кога почна да мириса на кожа. Во продавницата не го приметив тоа, дури дома и кога почнав да ја носам. Не ми е јасно уште дали кожата е оригинал или не, ама задоволна сум засега.

    Имам една и од Парфои(с), како и да се чита и сум задоволна и од неа. Кога разгледував, влегов и во Карписа, меѓутоа толку им беа неубаво изложени и истуткани што немаше жива сила што ќе ме натераше да платам 2-3 илјади за истуткана, тенка и нецврста ташна.

    Двете погорниве мислам дека се околу 3000 денари, +/-. Ги одржувам со редовно пребришување со млеко за тело. :D

    Е сега, имам „плеснато“ и слична сума за ташна од Дуки Дасо затоа што навистина изгледаше квалитетна и „цврста“. Сакам цврсти чанти. :) Ама пропала инвестиција, за многу кратко време се деформираше и се искриви. Сега чека некој да ја однесе на поправка, па да ја поносам барем уште некое време.

    Мона се преубави, ама моментално ми се ту мач... Мислам дека горната граница за чанти ми е 3000 денари. :D А и познавајќи се себеси, ќе внимавам цело време да не и' се случи нешто, да не ја изгребам и слично.

    Имам купувано ташни и од Стара чаршија и се покажале океј, а маста и' ја извадив на една што ја купив за 600 денари... 6-7 години ја носев, купував и други ташни, ама љубов никако не и' откажував. И на неколку континенти ја прошетав и уште си е цела, ама стара е и мириса чудно, не е за носење веќе. :D
     
    На Oxymoron, kala21, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  7. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Mona se kvalitetni i skapi no cel vek isti modeli i postari gospozi gi nosat.Nemaat trendy modelcinja.Imam ama mi se zdosadija .
    Zara imam no ne e kozna ama interesna.
    Disligual trendy ama eftino napraveni i za edna sezona a cena kozna da si kupis.Modelite i boite se veseli iako se sharenica nekoi.
    Samsonite gi turam od nosenje no novive ne mi se prakticni modelite a cena ko kozna samo firma plakas.Boite im se se isti.
    Carpisa kozna imam ama se raspagja po prva sezona.Mozes samo novcanik da stavis a se drugo rackite se kinat. A si ja sakam mekicka e i ima dve lica , od edna strana koza a od dr antilop i zlatno zelce za privezok bisi na racki.
    Ja sakam nesto kozno i novo interesno modelce.Da mozes papka da si stavis, dorucek i da ima detalji i mnogu dgepcinja.Ama takva nemam.
     
  8. Urban Girl

    Urban Girl Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    За почеток еве идеи од мене:
    Screenshot_2017-01-28-15-14-36_com.instagram.android_1485618937838.jpg Screenshot_2017-01-28-15-15-16_com.instagram.android_1485618919534.jpg Screenshot_2017-01-28-16-49-12_com.android.browser_1485618890677.jpg 16-52-17-479_G_1372825133917.jpg images.jpg
    Која е максимслна цена која би ка платиле за добра ташна? Јас пошто сакам мали ташни за преку рамо би платила идо 3000...а за голема.. штознам, може еве некоја ако мн ми се бендиса и до 4-5 илјади.. (и после ќе си ја носам 100 години :lol: :lol: )
     
    Последна измена: 28 јануари 2017
  9. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    @SuperGirl24 се сложувам за МОНА, но кај се скапи,уште и цела Македонја ги има.
    Јас ги имам,некои со децении но престанав да ги купувам затоа што за цената за една ташна,од ЕУ купувам две кожни и Tax free кога ќе дидадам тоа е супер.
    Кожни ташни нешто поефтини има во Беверли доле ама не знам кој е квалитетот.
     
    На SuperGirl24 и Urban Girl им се допаѓа ова.
  10. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Обични ташни повеќе ми се бендисуваат
     
  11. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Никогаш доста од ташни:D(големи како патнички торби):DМона ми се прескапи и не можам да си дозволам.Имам една лакована бордо од Авон ама не ми иде баш со секоја комбинација и ретко ја носам,неколку имам купено од Горица трејд кога има попуст може да се најде убава ташна за 1 200 денари само што во последно време не ми се допаѓаат моделите се едни исти се.Последната ја купив од Биана околу 1 800 денари ама ме разочара почна да се кине кај рачките.Следна на список ми е некоја од Карписа(ако најдам со повеќе прегради и патенти:Dмразам од оние само се еден патент и внатре лудница,сакам организираност:D) да го искористам попустот инаку и тие ми се скапи.Најскапа ми е оваа од Биана и не планирам да давам повеќе од 2 000 за ташна.
     
  12. Urban Girl

    Urban Girl Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Сметам дека темата што ја отворив не требаше да биде префрлена во оваа тема, затоа што оваа тема не не дава информација каде можат да се најдат квалитетни ташни, и какви се нашите интереси.
    Колку што ја разгледав темата овде се зборува само зс тоа дали носат девојките ташни кога излегуваат или не.
     
  13. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Неможам без мојата чанта
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Urban Girl

    Urban Girl Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Дали админот може да ја врати старата тема, и ако веќе ја остави тука го замолувам да ја објасни поврзаноста на двете теми?
     
  15. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Никоаш доста од чанти :l: Едноставно премногу ги сакам, исто така и накит :) Прекрасени модни детали
     
  16. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Девојки незнаев каде да го поставам прашањево па се надевам овде ке добијам повеке одговори..На фб ми излезе една страна canta online турска страна има многу убави модели па ако некој имал искуство со нив нека каже
     
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.973
    Пол:
    Женски
    Обожавам чанти. Никогаш доста од нив. Во продавница прво за чанта се фаќам иако од толку многу што ги имам веќе немам каде да ги чувам :lol:. Ги имам во најразлични форми, големини, бои и дезени. Никаде не одам без чанта.
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Мона си вредат за секоја дадена пара. Квалитетот се плаќа.
    Многу им ги сакам моделите баш поради тоа што се многу едноставни, воопшто не накитени.
    Имаат по еден детал или ништо. Штета што не прават никакви попусти. А во последно време и цените им се нешто покачени.
    ,,Најголемиот,, попуст кој го имам фатено во Мона е едвај 20%, кога го отворија дуќанот во Сити Мол. Ама па со оглед на цената на ташната беше ок, имаше разлика.
    Исклучиво елегантни се и конче не им мрднува.

    Единствена мана според мене им е што се малки потешки од другите ташни.
    Ама во однос на тоа што го нудат, ова не е никаков минус.
     
    На Urban Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
  20. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.