Часот на Земјата:Ќе ги изгаснете ли светлата денес?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ocila, 23 март 2013.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Седма година по ред иницијативата „Часот на Земјата“ инспирира милиони луѓе низ светот да ги изгаснат светлата во текот на еден час, како симболичен гест за подигнување на свеста за климатските промени.

  Во периодот од 20:30 до 21:30 по локално време, стотици милиони луѓе од над 150 држави од целиот свет ќе ги изгаснат светлата и сите други електрични апарати кои не се неопходни во текот на 60 минути за да ја изразат својата загриженост за иднината на планетата.
  Иницијативата „Часот на Земјата“ е организирана од World Wide Fund for Nature, организација чија мисија е да го сопре уништувањето на природната средина и да изгради иднина во која луѓето ќе живеат во хармонија со природата.

  За првпат оваа доброволна акција била спроведена во Сиднеј во 2007 година, кога 2,2 милиони луѓе и 2000 компании го изгаснаа осветлувањето. Една година подоцна, „Часот на Земјата“ стана глобална иницијатива во која се вклучија 50 милиони луѓе.

  Минатата година, во најголемата кампања за планетата се обединија околу 1,8 милијарди луѓе од 152 земји во светот. Годинава се очекува рекорден број на луѓе да поминат еден час во темница.

  „Она што започна како настан во Сиднеј во 2007 година со два милиони луѓе, сега прерасна во традиција низ земјата и низ светот“ – изјавил Дермот О’Горман, претседател на World Wide Fund for Nature.

  Ќе се вклучите ли и вие?
  Преземено од фемина
   
  На Katerinceee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  168
  Пол:
  Машки
  Nema sansi. Ne zatoa sto ne ja sakam nasava planeta. Tuku toj 1 4as za zal nema da ja spasi naasva planeta.