1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. SomeWhere

    SomeWhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Обожавам да ја средувам само мојата соба, но ја средувам кога ке ми пукне филмот и кога ке нема веќе каде да седнеш,а ке се освестам кога ке му кажам на некого седни и ке ми каже каде? :tmi:
    Мрза голема сум ама најдобро си ја средувам собата :D
     
  2. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    Секогаш гледам да ми е средено, неможам да седам во соба ако нешто е расфрлано или не е на место, ама па прашинка ме мрзи да бришам секој ден (а одма се собира) па тоа го правам на неколку дена или еднаш неделно...инаку обожавам да ми е чисто, да ми блеска, ама ете пуста мрза... :)
     
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Редовно чистам во дневната и во детската затоа што тие се 2 простории што најмногу ги користиме инаку кај мене во соба ко да паднала атомска се ќе најдеш ретко се случува да си ја средам затоа што само за спиење си ја користам :)
     
  4. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    Не можам да замислам а да не е чиста куката. Сите 8 соби и двете WC- a мора да се чисти. Ако нешто е како што не треба одма станувам и го местам на своето место.
    Обожавам да го менувам распоредот на предметите во собата. како што би рекол мм секој ден кога си доагам од наработа се е поинаку дома со нов распоред :$
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Оооо денес кога сум разотворила прозорци, па зедов изрибав кадата, ма цел тоалет, лавабото во кујна, па дури да отстои малце ја грабнав правосмукалката, па дорибав, избришав прашина со Аваксот љубовта моја најголема :D , ја измив терасата, го освежив ламинатот.... епа луѓе навистина лакше се дише. Башка и ги истрошив тостовите што ги изедов за доручек.
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    вчера и денес генералча на се дома од а до ш туку земав тушкав печка термо од 300 кг на тркалцца и на праг морав да дигнам па сега половината ме кине а ептен работна јас па сега во 1,30 закачував алишта на тераса кој ме виде ке се прекрсти :lol: :lol: :lol: :rofl:
     
  7. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Има ли шанси и на кој начин можам да исчистам застојана боја за прозорци капната на стаклото? :?:
     
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Може да го изгребеш со
    [​IMG]
    или да го исчистиш со
    [​IMG]
     
  9. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Со разредувач и со гребење најпрво пробав ама не сака..гребењето прилично оди тешко и страв ми е да не оставам траги на стаклото, а со разредувач не излегува :worried: .
     
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Неделата како ден си ја користам за да си зачистам дома, усисување, бришање прав, перење, пеглање и уште триста работи по дома кои никако да завршат!
    Не се сметам за некоја тешка педантерија опседнета со чистење, ама реално не се осеќам опуштено ако работата по дома ја одлагам за подоцна! Сакам навреме да си средам се, и не трпам расфрлено околу мене на сите страни!
    Единствено во недела сум дома и сум доволно одморена за убаво да си зачистам иако знам и во текот на целата седмица да подзачистам купатило, да избришам прав и ред друг работи!
    Другоо... мразам да спијам во непроветрена и правлива соба, а уште повеќе ме нервира мрсна и нечиста кујна, затоа во тие две простории се задржувам малце подолго при чистењето и се трудам да ги одржувам постојано чисти!
     
  11. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Itno mi treba broj od servis za cistenje za doma,neznaev kaj da go postavam prasanjevo poradi toa sto opsti prasanjae zatvorena. Moze i preporaka na zena sto cisti doma. Izvinete na lat.nemozam fontot da go smenam
     
  12. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Често ми се случува да не знам што каде ми е, но се нервирам кога не можам да најдам нешто и затоа практикувам секогаш да ми е средено.
     
  13. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Си ја чистам мојата соба скоро секој ден. Има денови кога ќе ме фати мерак по можам и целата куќа да ја исчистам, но тоа ретко се случува. :D
    Инаку секој ден ми се случува да незнам нешто кај ми е, но за тоа е тука мајка ми. :lol:
     
  14. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Јас сум чудно дете..во собата кога ми е растурено можам се да најдам кај ми е...а кога ќе средам ништо неможам да најдам :^)
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Не ми претставува проблем дома да исчистам :) , баш како некоја занимација ми е си пуштам песни :rock: на цел глас ( до даска ахаххахахаха :P :P ). Баш добро ми оди, кога чистам светнувам ахаха :rofl: :rofl:
     
  16. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Понекогаш и помагам на мама во чистењето на другите соби, а мојата соба секогаш сама ја чистам :D Интересно ми е, и јас како Натали си пуштам песни и чистам :D
     
  17. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Убаво чистење правам еднаш во неделата, а онака средувам секогаш..Мразам да ми е несредено, подобро се снаоѓам под конец
     
  18. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    секогаш ми е средено и чисто се нервирам кога не е јас додека чистам мм со чува бебето
     
  19. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Како маж ми си ти, тој исто така вели, по убо му е се да се гледа кое каде е...инаку за се ме прашува чорапите кај се, крпа кај има...му велам ти како гостин си тука, не се научи :D Јас неможам да трпам несредено, ме фаќа нервоза... :emo:
     
  20. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Зависи до денот, некогаш може да се случи да не ичистам цела недела, но некогаш се случува секој ден да чистам. Но, многу ме нервира да гледам нечисто и нераскренато. И со дечко ми секој ден се караме за собата, дали е раскрената, кое кај да стои :lol: А со цимерите, навика е веќе :D