1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Сакам домот да ми биде чист и уреден.Секојдневно средувам не зависно од моето расположение,а потребните работи секогаш ми се на дофат.Не сакам неред и прашина...
    Многу внимавам на тоа,бидејќи личната и домашната хигиена се половина здравје.
     
    На <3 pleza4e <3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    До сега немам чистено со солна киселина, па да прашам дали може да ја користам за одзатнување (чистење) на мијалникот во кујната (со оглед на тоа што тепсифонот нели е пластика, па ми е страв да не го оштети), ми имаат кажувано дека може, но сепак ми е страв. Помош?
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Со солна за одзатнување немој.Имаш специјални средстав за одзатнување кои се или како гел или како прашок.Ако сипеш солна ќе дојде до реакција на алуминиумот ,или без разлика од кој метал да е направен мијалникот и ќе ти останат траги.
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Како најдобро да се исчистат влакна по дома, маж ми е понадарен со влакна и ми оди на нерви кога и на исперени алишта и крпи гледам извиткани влакна!!
     
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Издепилирај го :rofl:
     
    На Elena69221, Domakica и TheSecret им се допаѓа ова.
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Ист проблем и кај нас, не само на алиштата туку насекаде |( На алиштата и пешкирите едноставо ги вадам со рака. Инаку и мене многу ми паѓа косата па секаде правам влакна, се чешлам на тераса ама џабе пак и по дома има, така да секој втор ден правосмукалка пуштам и на неа имам посебна алатка што се прикачува за влакна да собира па со тоа ги поминувам спалната и гарнитурата во дневна. И многу се нервирам кога ќе видам влакна на перницата и на чаршавот кај што спијам :puke: одма мењам постелнина, макар и пред неколку дена да сум ја сменила. Спас од влакна има ли???? :^)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Па не сака! :( се молиме, се нервирам, урлам и сум фина и се обидов да му објаснам колку гадно ми изгледа...ама плашлив е!
    Затоа пак почесто од мене е со правосмукалка и со влажни низ ќошиња брише..
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Немора со целосна депилација,ете со машинка која не ги вади од корен влакната туку до кожата.
    Пак колку толку полесно ќе да е.:)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Малата денес ми истурила лак за нокти и тоа бордо боја на тепихот.Се обидов со сунѓер и сјај да го очистам,па сува крпа и ништо само го замачкав уште толку.Се мислев малку Арис да го прснам,па да го зарибам со четка,или пак да го носам на перење.Ајде некој ако знае како да ја извадам оваа дамка и дали се вади воопшто?:whew:(facepalm)
     
  10. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Не мора да го депилираш, ама не ќе да е лошо да го избричиш. Кога се кратки влакната нема да може да паѓаат и за одреден период ќе се ослободиш. Облеката најдобро ќе биде да ја сушиш во сушара таму се што има останува на филтерот.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    а проба ли со ацетон за нокти? Не знам, немам искуство, ама тоа ми дојде ко логично нешто, дека со ацетон се скида лакот, па пробај. Памук натопи со ацетон и трљај. :^)
     
    На butterfly4 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Помислив и јас на тоа,ама викам ај да прашам за секој случај да не има некој искуство со тоа.:(
    Не сум пробала,немам моментално ацетон дома,ќе купам и ќе пробам и тоа и или ќе го упропастам скроз или го носам на хемиско,трето нема (facepalm):rofl:
     
  13. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Имам бела кожна гарнитура од Симпо купена но некако ми изгледа валкано , не е веќе сјајно бела како да ја исчистам и да и го вратам сјајот ?
     
  14. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Јас секој ден ја бришам прашината,ги метам теписоните,ги бришам ламинатите и плочките,па бањата па незнам што....значи куќава крај нема...иначе имам слушнато дека стаклата добро се бришат со колонска вода и со весник?? дали некој има искуство? Да смешно е но секој кого да прашам ми тврди дека многу биле чисто стаклата...
     
  15. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Свекрвата на една другарка исто има бела гарнитура па ја бришела со доместос и навистина е многу бела па ако сакаш пробај.:)
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Секој ден го метам паркетот, прашина бришам секој втор ден, а во недела со маж ми правиме генералка.
     
  17. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Не се замарам многу со чистењето на домот, повеќе мајка ми се грижи за тоа, иако јас и помагам.
    Одвреме-навреме правиме заедничка генералка, го чистиме целиот дом, туто-комплето. Од завеси до теписи.
    Јас сум си задолжена за чистење на мојата соба. Речиси секоја недела чистам со правосмукалка, бришам прашина. Скоро секојдневно раскревам наоколу, иако понекогаш сум премногу зафатена, па знаат да се соберат милион книги, тетратки, листови, пенкала, дезодоранси, стегачи, шноли, чешел, по некоја марама, обетки, и фиоките да ми бидат лом, на креветот алишта, плакарот превртен наопаку и се така по ред. Ама, секоја сабота си имам традиција сето тоа да го средам и собата после тоа ми е како нова, мајка ми не може да ја препознае.
     
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Секој ден метам средувам пошто цувам папагали лом прават и така цел ден си чистам [​IMG] [​IMG]
     
    На t.i.n.k.e.r.b.e.l.l му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Јас најмногу си чистам во мојата соба , сакам се да ми е средено со облеката на место , избришано прашина, отворен да биде прозорецот наутро да влези воздух и така , за општо цела куќа се грижат мајка ми и снаа ми ( ме разгалуваат малку де ) :D
     
  20. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Сакам да прашам дали некоја од вас се има соочено со проблем- мирис на влага во регал и во фиоки?и како ссте се справиле со тоа оти мислам дека ке полудам не можам да ја поднесувам таа миризба,благодарам