1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Сум немала ваков проблем, но имам прочитано дека сода бикарбона ставена во мал сад - шолја за кафе или сл. го впива непријатниот мирис. Најпрво извадете се' од плакарот, ставете ја гардеробата да се проветрее на сонце, а плакарот убаво избришете го. Потоа на дното, каде што се најмали шансите да се истури, ставете го садчето со сода бикарбона и вратете ја гардеробата назад. Содржината во садот може да се менува на една до две недели (не се става по многу), а може да се капне и неколку капки есенцијално масло од лаванда, за пријатен мирис.

    Десет чекори до плакар со пријатен мирис: http://www.sezadomot.com.mk/sov-nov04.10-160a.htm

    Се надевам дека ова ќе ви помогне. :)
     
    На cempres72, coolzhena, Dr.Awesome и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.518
    Пол:
    Женски
    ми се им случено и знам како ама ни беше многу стар регалот и сигурно за тоа мирисаше,чистев пребришував и ставав од тиа миризливи врекички ама тоа тогаш за тогаш и на крај го исфрлиме.
     
  3. angela.bebe

    angela.bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Здравоо феминки ..на темава сум прв пат :) досега не сум имала потреба или па можи поретко чистам :P..се зафркавам..инаку денеска правев генералка на кујнава ама незнам како да го исчистам аспираторот се умрев по нетов никако да најдам..дај кажете ми ако некој се нашол во ваков проблем како мојов...Инаку аспираторо го користам две години и го чистев само онака маснотијата ке ја поминам со крпа а сега ја извадов таја решетката да ја речам и сега сакам да ја измијам ама не сум сигурна...шо да правам ?
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.528
    Пол:
    Женски
    Купи средство Permental. Јас го имам истото и многу сум задоволна. Наменето е за чистење на аспиратори, скари и шпорети.
     
  5. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @angela.bebe vo masina za sadovi najubavo se pere,osven ako ne e epten zamastena
     
  6. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Жени,мене ме интересира со што го чистите подот? За паркет и ламинат поточно.
    Ние дома земавме Endless,едно од Грција преубаво мириса и трае цел ден,ама се потроши и за во станот не знаеме што да користиме.
    Со цимерката најчесто зимаме Ајакс,ама мене не ми се допаѓа,ништо не прави,ни чисти,ни мириса,за џабе парите.
    Аа да,да не заборавам имаме пробано и едно кафеаво шише специјално за подови,ептен ги размачкуваше ниту мирисаше,ниту чистеше.
    Така да,ако има нешто по маркетите што е ефикасно,нешто што мириса на чисто и убаво,пуцајте :D
     
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Драга моја, со едно од средствата со кое го бришев ламинатот дома со придонесов да направам трагедија...толку се лизга после чстење што стазите летаа а со нив и мажот ми....абе се искрши.
    (да беше жива Агата Кристи филма ке снимеше за овој случај...ке испадне намерно убиство хихи)
     
    На sugarlips и Eli23 им се допаѓа ова.
  8. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    За колонска вода незнам не сум пробала ама со весник и со ракија убаво се бришат .. пробај (y)
     
    На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Generalka pravam ednas nedelno. So malo dete doma nikogas ne e cisto taka da pokraj generalkata usisuvam I brisam po potreba vo tekot na nedelata, taka da celo vreme si cistam I nikako da ostane cisto:lol:
    Porano koga rabotev I nemav dete Kako ke ostavis sabajle cisto si doagas vecer na cisto, a sega em sum doma I se si ima rabota, I nikogas ne e cisto:(
     
    На Eli23, PUPICA, Cuci81 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. MiA-1

    MiA-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    Девојки како да ги исчистам флеките од ѕидот? Не се мрснотии туку како некои црни дамки тук-таму, не знам од што се, или имаме оставено нешто или кучето кога се лепело по ѕидот (facepalm) Инаку ѕидовите ми се мазни, глетовани и ми е страв да не ги размачкам. :|
     
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Probaj so Windex za staklo. Jas taka cistam flekocki po zid.
     
    На MiA-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Jas gi cistam so vlaznite maramici od sin mi, I ako mi veruvas mi uspeva, a samo da napomenam deka polikolorot sto go imam vo negovata soba ne e mrsen I ne moze da se cisti oti ke se razmacka, no ova Mi uspea:)
     
    На Eli23 и MiA-1 им се допаѓа ова.
  13. MiA-1

    MiA-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    Со какво средство го одржувате мебелот од високо сјаен медијапан и еко кожата на гарнитурата за седење?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    ја чистам вц школката и пак мириса. секакви средства имам пробано и не бива, посебно кога ќе пуштам вода и мириса на мочки. некое решение???
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Земи си Duck Fresh disk освежувач , се лепи како цветче на вц школката и со секое пуштање вода мириса убаво. Околу 200 денари е и пази да земеш со апликатор првиот пак и не го фрлај апликаторот :rofl: Јас така напраив после неможев да најдам.
    Едно пакување има колку за 6-7 пати да ставиш, и трае едно ставање по две недели. Нема шанси да замириса на мочки.
    [​IMG]
     
    На Petar80, <3 pleza4e <3, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Да, успева. Може и со памучно малку влажно крпче. Ако е голема флеката знае да ми се замачка.
     
  17. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Девојки, параванот во купатило постојано ми има капки од вода. Ајакс не ги вади. Имам некое средство Рина за стакло, убаво ми чисти за се останато, ама за параванов ракава бре ми падна од стругање капки и уште не се ни пола извадени. Незнам како да ги извадам.
    Некое средство?
     
  18. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    јас мислам дека тоа е така целото со капки затоа што водата е многу тврда, од бигорот се прават така, таа туш кабина е нешто најдосадно за одржавање чисто, после секое туширање треба со сува крпа да се полира, како чаши да полираш :whew: какво и средство да користеме тоа е тоа, мајка ми ми кажа со бел оцет, се раствара во вода и се брише со крпа.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Пробував со бел оцет, тешко оди. Може треба повеќе да се струга со сунѓерче, ама дека сум трудна и ми мириса оцетот, брзо се откажувам. :) А може и дека не го растварам јас.:^)
    Инаку полесни дамки одма вади оцетот да знаеш. Ако пробуваш чешми да миеш со оцетот, ќе ти ја извади бојата топло ладно (сино-црвено). Арф чисти сосем ок чешми а не ги гребе боите, така да оцетот мислам ќе го исфрлам од честа употреба.
     
    На bella24 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @Eli23 Се сложувам со мислењето на @bella24 дека капките вода што тешко се отстрануваат од параванот на туш-кабината се остаток од бигорот што се создава од тврдата вода. За отстранување на истиот и ефективно чистење на површините што постојано се изложени на вода (мијалник, славини, туш-кабина, wc-школка) употребувам само лимонтоз. Натопен сунѓер со топла и малку лимонтоз на него со триење на местата каде има капки и слој од бигор ќе го решиш проблемот. Истите ќе ги исплакнеш со чиста топла вода. Ќе се изненадиш каков сјај се создава со евтино и практично средство.
    Напомена дека си бремена, па да те известам дека мирисот од нечистиот дел е прилично непријатен, особено во туш-кабината. Ако не ти е премногу чувствително сетилото за мирис, пробај на овој начин.
     
    На Annath, joy1 и Eli23 им се допаѓа ова.