1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    На Ctete и referentka им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.244
    Во Мкд го има ?
    Абе само на едно ќоше имам и толку ме нервира, од такт се вадам.
     
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Go imma jas na svekrva mi i kupiv pred 2 god vo Tinex ili Vero, ne se sekavam.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Што мислите за сервисите за чистење? Ги викаш и си уживаш.... Јас лично никогаш не сум користела такви услуги, сама си чистам како знам и умеам, но има многумина што ги познавам што си викаат чистачка дома, цена од 800-1200 денари плус средствата. А сервисите земаат од 1500 па нагоре, но си носат нивни средства, па кога ке видиш исто му доаѓа. Сервис е подобро , бидејќи доаѓаат по двајца или тројца имаат машини за плочки за паркети и потемелно чистат отколку некоја жена сама да дојде. Тие што ги знам што викаат жена за чистење, ја викаат 3-4 пати месечно. А кога би викале сервис ќе поминат со еднаш месечно, па испаѓа дека сервисот е поефтин. А се подразбира дека после ќе си одржуваш. Исчистеното не трае вечно :).
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Јас викам жена за чистење еднаш месечно, и тоа за 1000ден(facepalm)значи се мое мои средства, крпи, џогери, метли...............но во последно време некако не сум многу задоволна како мачката со опашката ке помине.И во план сум да викнам сервис кои ми го препорача моја блиска пријателка кои чистат перфекно, :!:со се нивни средства и се друго што треба за чистење за 1200 денараи.:nod:
    Епа удри математика ,колку јас давам за жена плус со мои средства и се друго за 1000ден, а сервис со се нивно за 1200 ден
     
    На galapce, joy1 и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  6. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Епа да, тоа и јас викам, сервисот со негови средства чисти многу многу подобро од жената кога гледа само да ги земе парите и да си оди, а згора на се и ручек ке и дадаеш и цел ден кафиња ке вариш хахаха
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    точно така ама за памет, тоа е......
     
  8. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Со што ги чистите плотните и фурните ?
    Мајка ми знам дека со сјај си ги чистеше и после со крпа обична ама јас некогаш знам да ја оставам и ми се прават како флеки кои не се вадат така едноставно. Има некое специјално средство за нив ?
     
  9. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Polirapid, го има во Кам 119 или 150 ден беше
     
    На sunshine2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Арис.
     
    На joy1 и sunshine2015 им се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.657
    Пол:
    Женски
    Било кој одмастувач ќе ти заврши работа, дали Арис, дали на ДенкМит, дали на ЧилитБенг... јас лично од тој од ДМ сум задоволна.
     
  12. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да ми е чисто дома.Најгнасно ми е да ја чистам бањата,секојпат ми се повраќа :puke: Обавезно користам нараквици кога ја чистам,гнас ми е.А всушност најлесна е за чистење,арф(тоа средство го употребувам),сунѓерче,нараквички и си триеш.Е малку проблематично поради тоа што кога ги чистам плочките многу вода има насекаде,па треба да ја тргнам корпата и некое средство ако имам оставено на плочките.И користам и едно средство ако се затни туш кабината.Другите соби не ми се проблем.За мебелот користам магични крпи,понекогаш од оние другите обични крпи,ама магичните ми се попрактични поради тоа што се помеки и кога ќе ги исперам скроз се чистат,не како ове другите што повеќе ми изгледаат како да се за една употреба.Често го бришам мебелот(маса,биро),најчесто таму кадешто седам,многу прашина се собира секој ден(можеби поради тоа што отвараме почесто да се проветре собата па влегува прашинка,честички од надвор :rofl:),исто и со паркетот.Овој тепих што го имам многу собира влакна,се прават некакви топчиња и скоро секој ден го чистам(не такво чистење секогаш,ама со влажно марамче или малку наводенато крпче ги собирам).Инаку,кога си чистам убаво се,еднаш два пати неделно,зависи,користам Глосс за ткаенина(со него ги чистам креветот и тепихот и имаат убав мирис).Убаво средство,прави пења и си чистам со тоа,и ем ми изгледаат посвежо.:rofl: Повеќе сакам мебел на ногарки,дека е полесно да исчистиш под него,нема потреба да го тргаш цел мебел.Инаку колку и да е сочуван мебелот,ако е нешто старо да речеме 20 и неколку години,многу смрди кога ќе го тргнеш.Политурата има многу јак мирис и шкафот и шифоњерот ги чистам на две недели,три,дека ако е затворено сепак има малку прашина,не сакам да си ја ставам облеката врз нечисти полици.Прозорците ми се тешки за бришење,понекогаш ми изгледаат нечисто дури и кога ќе ги избришам дека се познаваат линии,веројатно не ги чистам добро.Освен бањата,мразам кога треба да чистам нешто во кујната и многу ми е гнас од ронки.Нема многу филозофии ама пак кога ќе видам куп садови ми се лоши,ама мора некој да ги измие.И мразам пајажини,понекогаш не ни гледам дека во собата има,дека нели најчесто го гледаме тоа што е пред нас да го средиме.
    Кога чистам најмногу ме мрзи да ја средувам облеката,да ја ставам да се суши,па после да диплам и да ја наредам.:doh: Лесна работа што брзо се извршува ама ете мене ме мрзи.
    После овие процеси најмногу сакам да си ги редам и организирам работите,важно ми е се што имам да не ми зафаќа многу простор,и некои од помалите работи ги ставам во несесер,ташниче,кутија,секој предмет си има свое место.Не сакам да имам расфрлано предмети насекаде.Инаку така си ги подредувам работите дека ми е убаво кога гледам некоја попразна просторија :drunk: Ааа иначе на пример облека,долна облека,не сум до толку за да ја редам по боја,по ова она.
    И друго што сакам се освежувачите за просторија,овој сега што го имам е малку јак,малку прскам дека потоа мора да отворам прозорец малку да изветрее да не се угушам во мирисот.
    Не сум опсесивно компулсивна со чистењето,не ни имам време за до толку да чистам.Имам порано гледано на телевизија луѓе што по цел ден чистат,7-8 саати,колку едно работно време,ама веројатно се невработени па за да си го исполнат денот со нешто или го прават тоа од мода сега.
    Убаво се чувствувам кога се е чисто,тогаш мебелот ми изгледа како да е нов.
    Сакам сама да чистам,исто и мајка ми,колку и да сме зафатени,не би викнале жена,еве јас не сакам некој да ми ги гледа работите,да ми шета по собите.
    И да не заборавам да прашам:
    Можете ли да ми препорачате некое средство за во шифоњер од оние што беа за мирис на облеката мислам се ставаат внатре,има ли такви или јас ги имам помешано со оние против молци ли за што беа :D ?
    Болдирав дека ми е долг постот па можеби нема да го видите прашањето.
     
    На kolovoz и mama31 им се допаѓа ова.
  13. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Молам за помош ... дали има начин како да се исчисти фугата од плочките? Се работи за ново купатило. Мајсторот беше толку педантен, што наместо да става фуга меѓу плочките, ги нашлака сите плочки со фуга, и сега никако не можам да ги исчистам. Пробав со сува крпа да ја истргам фината прашинка, никако, со влажно сунгерче, никако, со средство, никако. Ме фаќа нерва само што ќе помислам на купатилото.
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @sugarlips Во каталозите на Авон и Орифлејм порано имаше спрејови наменети за постелнина и облека со цветен мирис, а во малопродажба не сум забележала.
    Низ маркетите има голем избор на ќесички против молци кои имаат друга намена.
    Нешто како опција за освежувач има Раид-гел со мирис на лаванда или бор, па можеш да разгледаш.
    Таквите средства имаат тежок и интензивен мирис и не ги користам, освен оние против молци конкретно во плакарот каде што ја чувам зимската облека и постелнина.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ќе се исчисти нека не те фаќа паника. Не е до мајсторот. И кај нас беа такви. Кога ја ставаат фугата па мачкаат лево десно. И тоа замисли кај мене црна фуга на бели плочки. Јас алкохолен оцет користев. И чистач на пареа. Ако не од едно чистење , од неколку ќе излезе. Немој само да запнеш со нешто да ги оштетш плочките.
     
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Готово го средив... сунгер и Авакс и дел од фугата излезе, сега се чека втора тура чистење. :)

    Ќе имам во предвид за оцетот. Не сум знаела дека може и така. Ти благодарам. :l:
     
    На Kom.pot му/ѝ се допаѓа ова.
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Си ја најдов темата :) Значи јас сум фрик по чистење. Чистам скоро секој ден и сакам се да ми е под конец и многу се нервирам кога ке видам дека нешто не е на свое место. И цел ден одам и кој што оставил собирам. :)
     
    На afrodita26 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    @DVAANGELA можеш ли да ми кажеш која фирма ја викна за чистење и како си задоволна?
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Бигор сервис и задоволна сум ,1200 ден со се нивно, ти треба бројче?
     
    На Alondra му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Секако :)
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.