Чистење

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

 1. DVAANGELA

  DVAANGELA Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  28.738
  Пол:
  Женски
  070-676-610 Бигор- сервис за чистење, поздрав мила
   
  На Alondra му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.416
  Допаѓања:
  169.055
  Пол:
  Женски
  @Annath ти мислам користеше услуги на сервис? Препорачај некој ако си задоволна.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.913
  Допаѓања:
  118.336
  Пол:
  Женски
  Сфера се вика, ги има на фб. Мене ми земаат 3000 за 90кв со две жени, односно 4500 со три жени. Вклучува бришење прозори, чистење и редење на шкафови и кујна, темелно бришење прашина, пајажина, правосмукалка и џогирање, до детал. Три жени ми ја средуваат куќата за 6 часа, две за 8. Јас сум задоволна. За темелно чистење два пати годишно е таман. А еднаш месечно може жена да ти доаѓа за чистење без прозори и редење шкафови и кујна, за 1000-1500 денари, зависно од квадратура.
  Чистат и гарнитури, душеци и слично, ама тоа не сум го испробала.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.469
  Допаѓања:
  106.799
  Ако има некој да ми препорача сервис кој добро чисти гарнитури од обичен штоф. Флеки се во прашање, од 'што паднало, таму останало'... се и сешто во превод...
   
 5. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  4.751
  Пол:
  Женски
  Еднаш неделно, обавезно целосна генералка. Со бришење прашина, ламинат, чистење купатило и усисување. Пајажини собирам кога ќе приметам дека се собрале, исто и гарнитура маси си пребришувам секој ден.
  Што се однесува на редење шкафови и кујна искрено тоа го правам кога сум послободна. Зошто постојано ми се случува истото, ќе наредам се под конец и ќе исфрлам непотребно ама за 2 дена пак лом. Пример ќе ја наредам гардеробата убаво под ред ако брзам и барам нешто се ќе испревртам и пак истото од поново.
  Исто и во кујна, обично гледам попотребните работи да ми се на видик, другото ми е кренато на понедостапно место.
  Сервиси за чистење не сум викала никогаш, се сама си чистам. Купатилото ми е најгадно да го средувам ама па и најмалку време ми одзема.
   
 6. CallMeLollita

  CallMeLollita Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2018
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас поминувам 2-4 часа дневно во чистење и можам да кажам дека имам сериозен проблем, кога не е чисто депресивно се осеќам :D
  Сакам да знам вие со кое средство ја чистите кујната..јас редовно користам циф и доместос за дезинфекција но ме критикуваат дека не е здраво
   
 7. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  @CallMeLollita Moze da koristis sjaj za sadovi i topla voda namesto domestos, a imas i drugi opcii sto osven sto ne mirisaat tolku ne stetat na prirodnata sredina. Mesavina od limonov sok, soda bikarbona i bel ocet ke ti zavrsi rabota. Kujnskite krpi mozes da gi kisnes vo toa i da prebrisuvas. Moze da koristis antibakteriski vlazni i da prebrises rabotna povrsina. Jas vaka pravam i mnogu retko koristam sredstvo za vo kujna, osven za rernata. Koristam meka krpa sto ja kisnam vo smesata, em ne mirisa tesko a i cisto e. Limonskata kiselina i ocetot unistuvaat bakterii i se sjae kako novo, nema potreba od abrazivni sredstva. Za procistuvanje na sudoperot poturi soda vo nego, pa ocet alkoholen, ostaj da dejstvuva 10 minuti i poturi so vrela voda. Funkcionira ako e zatnato nesto i plus ako ima losa mirizba. Preporacaj mi sredstvo za rerna i elektricno spore. :)
   
 8. CallMeLollita

  CallMeLollita Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2018
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Со се имам испробано верувај сепак фала се надевам ке се одвикнам од лошава навика се да дезинфицирам:sweat:
  Рерната ја чистам со арис де грас прво убаво ја прскам после ги вадам решетките нив ги потопувам со циф и оставам да одстои па ги мијам со топла вода. После тоа со сунгерче и жица и цела маснотија се вади. Проверено
   
 9. ginger

  ginger Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  103
  Дали сте користеле Искра чистач на пареа (плсвиот) за дома, што се чистите со него, како сте задоволни?
   
 10. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  ве молам препорака за чистење/Перење на теписи, машинско или рачно? по можност да имаат превоз, земање - враќање, и цена по м2
   
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.608
  Допаѓања:
  20.418
  Пол:
  Женски
  Секогаш сакам се’ да ми е средено дома, онака перфекционистички.
   
  На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. ivani30

  ivani30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Dajte preporaka zena za cistenje
   
 13. sweetie 981

  sweetie 981 Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Сакам да ми биде чисто, но несакам репетитивни работи, и тоа е најголемиот проеблем кога станува збор за домакинските работи, чистењето, баш подрзабира секој ден повторување на иста постапка :). Немам баш време и енергија, а искрена да бидам ни желба да чистам баш секој ден. Но уживам во чуството после хаосот, кога ќе направам чистка и ке седнам на раат да си се напијам кафе, а околу мене мириса на чисто и се е на свое место.

  Инаку истото прашање и јас би го поставила бидејќи веќе купив правосмукалка со чистач на пареа, но веќе пареата на функционира.
   
 14. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  4.319
  Имам проблем со кадата цеката е прекриена во бигор, со што да ја исчистам. Кое е најдобро средство?
   
 15. sweetie 981

  sweetie 981 Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  На WildMk и Antebellum им се допаѓа ова.
 16. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  4.319
 17. pharmacy

  pharmacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  Здраво домаќинки. Дома имам еден проблем веќе 3 ден. Станот мириса на повраќаници а никој не повраќал. Таму од каде што доаѓа миризбата нема теписи само плочки се. Се утепав од бришење подот сменив 2 средства али пак миризбата стои. Цел ден вчера имаше промаја се отворено џабе. Ако мозе некој совет како да се спасам од миризбата.
   
 18. ivani30

  ivani30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Тоа може да е од сифон, ставај вода во сифонот и некое средство како полирапид.....
   
 19. pharmacy

  pharmacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  Ама таму каде што доаѓа мирисот нема сифон. Навистина нз што е ова
   
 20. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Здраво, феминки
  предлог средство за чистење на мебел од еко кожа?