Чистење

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

1. DVAANGELA

DVAANGELA Популарен член

Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    28.603
    070-676-610 Бигор- сервис за чистење, поздрав мила

На Alondra му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bozica1980

Bozica1980 Форумски идол

Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    153.931
    @Annath ти мислам користеше услуги на сервис? Препорачај некој ако си задоволна.

3. Annath

Annath Форумски идол

Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    13.817
    Допаѓања:
    102.511
    Сфера се вика, ги има на фб. Мене ми земаат 3000 за 90кв со две жени, односно 4500 со три жени. Вклучува бришење прозори, чистење и редење на шкафови и кујна, темелно бришење прашина, пајажина, правосмукалка и џогирање, до детал. Три жени ми ја средуваат куќата за 6 часа, две за 8. Јас сум задоволна. За темелно чистење два пати годишно е таман. А еднаш месечно може жена да ти доаѓа за чистење без прозори и редење шкафови и кујна, за 1000-1500 денари, зависно од квадратура.
    Чистат и гарнитури, душеци и слично, ама тоа не сум го испробала.

На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

WildMk Форумски идол

Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    10.448
    Допаѓања:
    82.837
    Ако има некој да ми препорача сервис кој добро чисти гарнитури од обичен штоф. Флеки се во прашање, од 'што паднало, таму останало'... се и сешто во превод...

5. Belgin1

Belgin1 Истакнат член

Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    4.696
    Еднаш неделно, обавезно целосна генералка. Со бришење прашина, ламинат, чистење купатило и усисување. Пајажини собирам кога ќе приметам дека се собрале, исто и гарнитура маси си пребришувам секој ден.
    Што се однесува на редење шкафови и кујна искрено тоа го правам кога сум послободна. Зошто постојано ми се случува истото, ќе наредам се под конец и ќе исфрлам непотребно ама за 2 дена пак лом. Пример ќе ја наредам гардеробата убаво под ред ако брзам и барам нешто се ќе испревртам и пак истото од поново.
    Исто и во кујна, обично гледам попотребните работи да ми се на видик, другото ми е кренато на понедостапно место.
    Сервиси за чистење не сум викала никогаш, се сама си чистам. Купатилото ми е најгадно да го средувам ама па и најмалку време ми одзема.

6. CallMeLollita

CallMeLollita Активен член

Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Здраво, јас поминувам 2-4 часа дневно во чистење и можам да кажам дека имам сериозен проблем, кога не е чисто депресивно се осеќам :D
    Сакам да знам вие со кое средство ја чистите кујната..јас редовно користам циф и доместос за дезинфекција но ме критикуваат дека не е здраво

7. WarriorAngel

WarriorAngel Популарен член

Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.345
    Допаѓања:
    2.819
    @CallMeLollita Moze da koristis sjaj za sadovi i topla voda namesto domestos, a imas i drugi opcii sto osven sto ne mirisaat tolku ne stetat na prirodnata sredina. Mesavina od limonov sok, soda bikarbona i bel ocet ke ti zavrsi rabota. Kujnskite krpi mozes da gi kisnes vo toa i da prebrisuvas. Moze da koristis antibakteriski vlazni i da prebrises rabotna povrsina. Jas vaka pravam i mnogu retko koristam sredstvo za vo kujna, osven za rernata. Koristam meka krpa sto ja kisnam vo smesata, em ne mirisa tesko a i cisto e. Limonskata kiselina i ocetot unistuvaat bakterii i se sjae kako novo, nema potreba od abrazivni sredstva. Za procistuvanje na sudoperot poturi soda vo nego, pa ocet alkoholen, ostaj da dejstvuva 10 minuti i poturi so vrela voda. Funkcionira ako e zatnato nesto i plus ako ima losa mirizba. Preporacaj mi sredstvo za rerna i elektricno spore. :)

8. CallMeLollita

CallMeLollita Активен член

Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Со се имам испробано верувај сепак фала се надевам ке се одвикнам од лошава навика се да дезинфицирам:sweat:
    Рерната ја чистам со арис де грас прво убаво ја прскам после ги вадам решетките нив ги потопувам со циф и оставам да одстои па ги мијам со топла вода. После тоа со сунгерче и жица и цела маснотија се вади. Проверено

9. ginger

ginger Истакнат член

Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    101
    Дали сте користеле Искра чистач на пареа (плсвиот) за дома, што се чистите со него, како сте задоволни?

10. bella24

bella24 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    557
    Допаѓања:
    786
    ве молам препорака за чистење/Перење на теписи, машинско или рачно? по можност да имаат превоз, земање - враќање, и цена по м2

11. Queen8

Queen8 Истакнат член

Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    18.505
    Секогаш сакам се’ да ми е средено дома, онака перфекционистички.

На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. ivani30

ivani30 Истакнат член

Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    44
    Dajte preporaka zena za cistenje