1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    070-676-610 Бигор- сервис за чистење, поздрав мила
     
    На Alondra му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.637
    Допаѓања:
    251.336
    Пол:
    Женски
    @Annath ти мислам користеше услуги на сервис? Препорачај некој ако си задоволна.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.985
    Пол:
    Женски
    Сфера се вика, ги има на фб. Мене ми земаат 3000 за 90кв со две жени, односно 4500 со три жени. Вклучува бришење прозори, чистење и редење на шкафови и кујна, темелно бришење прашина, пајажина, правосмукалка и џогирање, до детал. Три жени ми ја средуваат куќата за 6 часа, две за 8. Јас сум задоволна. За темелно чистење два пати годишно е таман. А еднаш месечно може жена да ти доаѓа за чистење без прозори и редење шкафови и кујна, за 1000-1500 денари, зависно од квадратура.
    Чистат и гарнитури, душеци и слично, ама тоа не сум го испробала.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ако има некој да ми препорача сервис кој добро чисти гарнитури од обичен штоф. Флеки се во прашање, од 'што паднало, таму останало'... се и сешто во превод...
     
  5. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно, обавезно целосна генералка. Со бришење прашина, ламинат, чистење купатило и усисување. Пајажини собирам кога ќе приметам дека се собрале, исто и гарнитура маси си пребришувам секој ден.
    Што се однесува на редење шкафови и кујна искрено тоа го правам кога сум послободна. Зошто постојано ми се случува истото, ќе наредам се под конец и ќе исфрлам непотребно ама за 2 дена пак лом. Пример ќе ја наредам гардеробата убаво под ред ако брзам и барам нешто се ќе испревртам и пак истото од поново.
    Исто и во кујна, обично гледам попотребните работи да ми се на видик, другото ми е кренато на понедостапно место.
    Сервиси за чистење не сум викала никогаш, се сама си чистам. Купатилото ми е најгадно да го средувам ама па и најмалку време ми одзема.
     
  6. CallMeLollita

    CallMeLollita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас поминувам 2-4 часа дневно во чистење и можам да кажам дека имам сериозен проблем, кога не е чисто депресивно се осеќам :D
    Сакам да знам вие со кое средство ја чистите кујната..јас редовно користам циф и доместос за дезинфекција но ме критикуваат дека не е здраво
     
  7. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    @CallMeLollita Moze da koristis sjaj za sadovi i topla voda namesto domestos, a imas i drugi opcii sto osven sto ne mirisaat tolku ne stetat na prirodnata sredina. Mesavina od limonov sok, soda bikarbona i bel ocet ke ti zavrsi rabota. Kujnskite krpi mozes da gi kisnes vo toa i da prebrisuvas. Moze da koristis antibakteriski vlazni i da prebrises rabotna povrsina. Jas vaka pravam i mnogu retko koristam sredstvo za vo kujna, osven za rernata. Koristam meka krpa sto ja kisnam vo smesata, em ne mirisa tesko a i cisto e. Limonskata kiselina i ocetot unistuvaat bakterii i se sjae kako novo, nema potreba od abrazivni sredstva. Za procistuvanje na sudoperot poturi soda vo nego, pa ocet alkoholen, ostaj da dejstvuva 10 minuti i poturi so vrela voda. Funkcionira ako e zatnato nesto i plus ako ima losa mirizba. Preporacaj mi sredstvo za rerna i elektricno spore. :)
     
  8. CallMeLollita

    CallMeLollita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Со се имам испробано верувај сепак фала се надевам ке се одвикнам од лошава навика се да дезинфицирам:sweat:
    Рерната ја чистам со арис де грас прво убаво ја прскам после ги вадам решетките нив ги потопувам со циф и оставам да одстои па ги мијам со топла вода. После тоа со сунгерче и жица и цела маснотија се вади. Проверено
     
  9. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Дали сте користеле Искра чистач на пареа (плсвиот) за дома, што се чистите со него, како сте задоволни?
     
  10. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    ве молам препорака за чистење/Перење на теписи, машинско или рачно? по можност да имаат превоз, земање - враќање, и цена по м2
     
  11. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Секогаш сакам се’ да ми е средено дома, онака перфекционистички.
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Dajte preporaka zena za cistenje
     
  13. sweetie 981

    sweetie 981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Сакам да ми биде чисто, но несакам репетитивни работи, и тоа е најголемиот проеблем кога станува збор за домакинските работи, чистењето, баш подрзабира секој ден повторување на иста постапка :). Немам баш време и енергија, а искрена да бидам ни желба да чистам баш секој ден. Но уживам во чуството после хаосот, кога ќе направам чистка и ке седнам на раат да си се напијам кафе, а околу мене мириса на чисто и се е на свое место.

    Инаку истото прашање и јас би го поставила бидејќи веќе купив правосмукалка со чистач на пареа, но веќе пареата на функционира.
     
  14. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    4.764
    Имам проблем со кадата цеката е прекриена во бигор, со што да ја исчистам. Кое е најдобро средство?
     
  15. sweetie 981

    sweetie 981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    На WildMk и Antebellum им се допаѓа ова.
  16. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    4.764
  17. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Здраво домаќинки. Дома имам еден проблем веќе 3 ден. Станот мириса на повраќаници а никој не повраќал. Таму од каде што доаѓа миризбата нема теписи само плочки се. Се утепав од бришење подот сменив 2 средства али пак миризбата стои. Цел ден вчера имаше промаја се отворено џабе. Ако мозе некој совет како да се спасам од миризбата.
     
  18. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Тоа може да е од сифон, ставај вода во сифонот и некое средство како полирапид.....
     
  19. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Ама таму каде што доаѓа мирисот нема сифон. Навистина нз што е ова
     
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Здраво, феминки
    предлог средство за чистење на мебел од еко кожа?