1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас имам еко кожа гарнитура и ја бришам со средство за стакло
     
  2. Dahliaa

    Dahliaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Со што да се отстрани успешно миризбата од кожна гарнитура?
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас уживам додека чистам, омилено за чистење ми е тоалетот бидејќи убаво ми мирисаат средствата :D :D
    Инаку не можам постојано да чистам, само кога јас сакам и јас уживам. Има денови кога не ми се чисти. Но никогаш не сум оставила да е запустено, онака може да ми остане 1 недела или 2 максимум да не избришам прашина или да не правам генералка. Инаку не оставам расфрлено и не можам да седам во нечисто. Кај свекрва ми веке 2 месеци ја гледам прашината на полицата во тоалетот, ми доаѓа јас да ја избришам,ама ај да не се навреди жената. :D :D
    Koга чистам чистам темелно и целосно, ако не ми се чисти целосно воопшто и не почнувам, се нервирам кога почнувам а не довршувам.
     
    На Bebac и bella.s им се допаѓа ова.
  4. SINOLICKA_123

    SINOLICKA_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Ovaa tema e otvorena za site domakinki da spodelat kako se snaogat so domasnite obvrski koj den sto pravat, kako go organizirat vremeto i pritoa imaat cist i besprekoren dom.
    Dali prvo pocnuvaat so cistenje kujna, dnevna trpezarija itn ili celosno cistenje na celiot stan/kuka
    Koj denovi kako vi se podeleni obvrskite? Kako se snaogate so domasnite obvrski
    Spodeluvajte Zencina sekoj sovet e dobredojden da si pomogneme makar i so zborovi, mozebi na nekoj ke bide od korist

    Модератор: Споена дупла тема
     
    На Lady Maria и manako1 им се допаѓа ова.
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Hmmm cistenjee...
    Imam golema mana mn mrazam rastureno.(znam ne e vo red,ama eve mrazam)...
    Pocnuvam so kujanata zasto sekoj vikend posebno nedela znaat se i sesto da pobaraat taa duri da ja sredam,decata si ja cistat sobata.
    Mm e zadolzen za terasa toa e negov teren mora da e calum pakum,(e koga e na teren e sekako moja)...
    Prvo zemam toa pravosmukalceto sto mn go mrazam usisuvam po 2 pati zasto od 1 mi izgleda ne ubavo.
    (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm):puke:.
    Pa zemam podot so dzoger i sretstvo i prasinata da ja soberam.
    Prodolzuvam kaj decata da im dopomognam neli oni mn cistat pa i ja im falam:makeup:.
    Izmegu mm pravi kafence i pieme od noga i se dovikuvame daj ova daj ona.
    Na kraj od koga ke se zavrsime site po eden tus banjanje koj do so mu e... masinata i susarata 100 pati vo den si mora tie da bucat.(y)
    Dr golema mana mi e sto sum gi naucila od mali od gradinka (sega vo skolo se)koga vleguvaat doma se soblekuvaat se vo hodnik se frla vo korpa i se tusira posle se jade i koj sto ima rabota (taka imame po 2 masini sekoj den,beli i crni)...
    Od koga ke se smestat pred televizor vleguvam da cistam kupatilo i posledna se banjam od koga ke go iscistam:emo:..
    E sega posto sum na porodilno nekogas rasporedot mi e izmenet zavisi od bebus no 90%vaka se funkcionira.
    Sabotata mi bese rabotna pa nedelata ja koristev maksimalno.

    I drugo so mi tekna ne davam da ima dezurna zakacalka(stol) koj kao miluva,i tamu da ima 300 alista a da neznam sto ima kaj nas nema takva.
    I mnogu se nerviram na vleznata zakacalka koga ima 11110000 palta a ne gi nosat i sekoi 2 dena gi raskream i vikam ama ke bide i toa nema da ja koristat tolku:sweat:(fingers)(fingers)(fingers)(fingers) ke treba trud za zatoa!
    A sekojdnevnoto so dzoger i prasina posle rabota obavezno,nema sansa da ne izbrisam pod.napast!:tmi:
     
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.609
    Кујна секој ден, правосмукалка секој ден. Некогаш маж ми, некогаш јас. Кој како е слободен. Многу се готви, па затоа и многу е хаос кујната.
    Детската, спалната и работната насабајле само се ставаат постелнините надвор, се отвораат вратите и прозорите и толку. Еднаш до два пати правосмукалка таму, оти не се валка, а и не е пренатрупано многу за да има прашина. Еднаш неделно нова постелнина.
    АЛишта перење секој ден. АКо пропуштам ден, тогаш, следнито ден 2 машини. Не пеглам, освен кога морам. Научив да купувам алишта кои не се пеглаат.
    Вецеата преку 2 или 3 дена, посебно на малата вецето, тоа повеќе го пазам. Нашето не се валка многу.

    Тераси метам секој ден, оти маклата носи песок, двор заедно средуваме со маж ми, он коси, јас садам и чистам... забавно е.
     
    На dayla, Lady Maria и TrinityNeo им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    • Генералка правам само за празници.
    • Машина пуштам еднаш неделно( сега ради коронава два пати неделно)
    • Правосмукалка еднаш неделно
    • Секој ден правам проветрување низ цел стан
    • Собите ги поминувам со правосмукалка,постелнина еднаш неделно.
    • Вецето еднаш неделно затоа што голем дел од денот и ноќта не сме дома. Имаме две вециња а самото едното го користиме,а другото скоро ич. Таму дезинфекција правам еднаш во две недели или кога ни доаѓаат гости.
    • Ми помага и дм.
     
    На jasbi, dayla, Lady Maria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.109
    Пол:
    Женски
    Јас многу внимавам кога готвам да не направам хаос, земам зејтин ставам одма го враќам, пример лупам кромид прво лушпите ги фрлам па продолжувам со готвењето. А после маж ми не се влегува во кујна:tmi:
    Кај нас дома дека од 6 соби се користи само пред салонот така си го викам :rofl: Спалната кујна и едното купатило. Салонот ми е секогаш чист и тој го користиме само кога имаме гости. Гостинскито купатило е секогаш чисто и ние го користиме нашето во спална.
    Многу сакам да џогирам и се да ми мириса на свежо.
    Спалната секој ден правосмукална постелнина но ужасно ме нервираат стаклата. Ко за беља цела спална и гардеробер ми се во сталка и секогаш ми се прљави од малиот. Јас чисти он лепи прсти од чоколадо:drunk:
    Детската на малиот е секогаш расфрлана со неа не се замарам толку дека нон стоп растура

    Голем двор имам за тоа се грижи маж ми. Он и трева коси и мети се. Впрочем многу ми помага во домашните обврски. И повеќе и поубаво готви од мене:) Се дешавало он ќе спреми после ќе лажеме дека јас сум го спремила :lol:

    Во последно време почнав многу повеќе да се грижам за чистотијата во куќата, неможам да легнам да спијам ако се не ми е средено:)
     
    Последна измена: 10 мај 2020
    На Lolipop23, Lady Maria и buba4e89 им се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    na prvo mesto mi e zdravjeto,moeto i na moite deca a na vtoro cistotata.
     
    На Lolipop23, girl-miri, jasbi и 2 други им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се пронајдов околу готвењето и затоа те цитирав. Исто Богами :rofl:
    Јас и кујна тоа ти е ко бомба да паднала :rofl:, враќам и јас се на место одма ама пак изгледа растурено. А дм и кујна :tmi: Тој ќе зготви нешто,ќе ја остави така и после некое време ќе мие садови. Јас сум спротивно од него. Највеќе ни се валка кујната.
     
    На Lady Maria и mssuniquee им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сакам друг да ми чисти, ама не ми се дават пари. :$
     
    На Lolipop23, EuHenIa, Waverly Raven и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    I jas vrakam se na mesto i posle nema sto da se ciati...pr gjubreto vo kesa, zejtin na mesto sol na mesto i sl.. amaaa mm koa pravi ako posle mene imam 2da izmijam posle nego 6 imam i plus na sekade po nesto,ama ne mu ja kratam zelbata neka si pravi... pa za cistenje Boze moj
     
  13. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште не сум во брак живееам со моите но уживам во домашните обврски,мајка ми многу не ја оставам да чисти.
    1. Секој ден или пак секој втор ден метење(зависи колку е растурено)
    2. Прашина бришење секое метење
    3. Машина за перење на 3-4 денови
    4. Ходникот и скалите се џогираат секој ден со ајакс и доместос измешано
    5. Постелнина менување во недела
    6. Перење завеси и прекривачи на 2 недели
    7. Дворот метење и миење исто и терасата на 3 денови
    8. Кујната бришење скоро секој ден ако не целосно барем дел затоа што нон стоп нешто се готви
    9. Проветрување секое сабајле низ целата куќа
    10. Тоалетот миење и чистење на 3 денови и во недела со солна вц шолјата.
    Многу голема педантерија сум што до некаде и моиве ги нервира но тоа е. Можеби ќе се омажам за некоја год па рајат ќе бидат.
    :hai::angel:
     
  14. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Метличка и џогер, нераскинлив пар, секој ден.
    Правосмукалка и постелнина еднаш неделно, најчесто во недела.
    Терасата секој втор ден, таму мислам дека има најмногу работа. Песок за мачката, подот, цвеќињата.
    Прашина кога како, после реновирањето одлучивме да сведеме предмети по дома на минимум и дефинитивно стана полесно. Би рекла еднаш неделно и темелно прашина.
    Во кујна ич нејќам да се брцкам, освен кога јадам и треба да спремам нешто, така да знам дека овој проблем ќе си го однесам и во новиот дом кога ќе се омажам.
    Тоалет еднаш неделно темелно, со средства од чиј што мирис ти се привртуе у глава, а секој ден плочките со џогер.

    У глобала не сум фрик за средување по дома, ама многу сакам да ми мириса на чисто, свежо (од средствата) и испрано.

    Обврските ги делиме со мајка ми, отацот е како гостин шо првпат ни влага дома. Не сум сигурна дека знае кај ни стојат виљушките. И баш затоа сум поборник за делење на обврските и НИКАД нема да си ја оставам целата работа во куќата само на свој терет.
     
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Машина за садови секој ден.
    Машина за алишта на два три дена.
    Правосмукалка 1 неделно.
    Пршина 1 неделно.
    Купатило 1 неделно.
     
    На Martka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Генералка еднаш неделно - правосмукалка, прашина, пајажина, џогер, прозори, врати, кујна, купатило. Постелнина менувам еднаш неделно. Машина за садови немам. А и садовите ги мијам секој ден. Машина за перење пуштам на два дена. Секојдневно потфаќам по нешто. Метам, џогирам, прашина во дневна, масите ги пребришувам. И кујната ја пребришувам секој ден. Децава растураат и колку толку мора да биде чисто.
     
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Ova me potseti na eden muabet na edna majka..
    "Zamisli bevme vo park so deteto i fakase pesok potoa se fati za lice a jas ne go izbrisav so vlazna maramica i svativ deka nisto ne mu e...samo fatil pesok,pa ne e kraj na svetot"...

    Normalno deka zdravjeto e najbitno no higienata e tesno povrzana so zdravjeto.
    Deka nemozeme da gi docuvame ne mozeme, bitno da sme na broj i zdravi za da mozeme se drugo da zavrsime, a podot dali ke go izbriseme sega ili posle saat vreme nisto nema da smeni.
     
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Ова како јас да го пишував. :D

    Кујната ја чистиме редовно еднаш неделно, секако и почесто кога има потреба. Садовите ги мијам после оброк/кафе т.е. било какво користење или на крајот од денот, иако гледам да не ја оставам таа обврска бидејќи не сакам натрупани садови.

    Правосмукалка се пушта секој ден/секој втор ден откако имаме миленик, бидејќи за многу пократко време се создава неред.
    Прашина бришам на недела дена, можеби и почесто... when I feel like doing it (hollest). Нема толку ситници, па не одзема многу време.

    Машината за перење ја уклучуваме кога ќе се соберат неколку парчиња облека, и тоа се пушта на евтина струја :D. Ако се една/две работи ги перам на рака, искрено полесно ми е така.

    (y)Најчеста обврска на која посветувам најмногу внимание во однос на чистење е терасата, и таа домашна обврска ми е омилена периодов кога времето за релаксирање го поминувам токму таму.

    (n)Најмногу мразам да го чистам тоалетот, тоа го правам еднаш неделно кога се работи за целосно чистење, а кадата после неколку користења.
     
    На cresa-jagoda и mssuniquee им се допаѓа ова.
  19. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Јас како огромна педантерија што живее во огромна ќука се нервирам само кога е во прашање смукање..

    Генерална еднаш неделно.
    Алишта се перат еднаш или два пати неделно зависи.
    Пеглање омилено нешто ми е.
    Правосмукалка и џогирање во wc , спална,гардеробер собата,ходници, дневна, трпезарија и кујна секој трет ден. Останатите празни соби на секои 7 дена .
    Со метла поминување цела куќа секој ден.
    Бришење во дневна секој ден.
    Бришење на прашина во останатите соби еднаш неделно.
    Гостинското купатило го чистам на секои четири дена .
    А нашето го чистам еднаш неделно. Ужасно ме нервира бришењето на туш параваните.

    Мм многу ми помага во смукањето кога е од сабајле тука тоа е негова обврска.

    Кујната... после него е се на место .
    А после мене не баш .. јас речиси секогаш брзам кога готвам па хаос оставам зад себе со огромен куп за миење.
    Но вракам се на место и пребришувам секој ден.
    Кујната темелно ја чистам на 10 дена.
    Дворот е задача на мм .
     
    Последна измена: 10 мај 2020
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Чистење тоалет, миење балкон, бришење прашина- два пати неделно. Мење садови и пребришување кујна-секој ден.Чистење генералка на кујна одвнатре и однадвор , правосмукалка, менување постелнина, џогирање ходник - еднаш неделно.Пуштам машини 2-3 неделно.

    Во карантинот, правосмукалка уклучував уште еднаш и прашина бришев секој ден, сфатив дека толку е потребно за овој стан 7 дена да свети и сјае.
    Ама подобро да ми сјае лице и свети душа :D8) И тоа е хигиена, духовна:D
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.