1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Читање на повеќе книги истовремено

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 26 февруари 2013.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.036
  Допаѓања:
  55.822
  Пол:
  Женски
  Дали го практикувате ова? Колку најмногу книги сте читале истовремено и со каква содржина?
  Јас, да бидам искрена, ретко ова ми се случува, ептен ако ме заинтригира некоја па да почнам додека читам некоја друга. Ама во главно не го сакам ова зошто сакам на раат да си се посветам на една книга.
  Вака почни една, па друга, па трета, повеќе некако време се губи. А можеби и пак грешам.
   
 2. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Никогаш не читам две книги истовремено, бидејќи ќе испомешам се! :lol:
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.036
  Допаѓања:
  55.822
  Пол:
  Женски
  Па да, поготово тие некои твои стручни книги по право, или книги со пообемна и потешка содржина какви што мислам дека често читаш сигурно ќе ти се измешаат. Што си е сигурно си е сигурно. :)
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.180
  Пол:
  Женски
  Мене ми се случува/ло да читам книги истовремено.Сметам дека колку повеќе чита човек, толку повеќе се надградува себе си како личност, сепак од читањето може само да добие нешто, нема што да изгуби.
   
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  Јас кога читам книга, како да потонувам во еден друг свет. Целосно се посветувам на содржината и се соживувам со ликовите и настаните. Кога ќе почнам да читам една книга, со секое седнување да продолжам каде што сум застанала, само што ќе ја отворам - се наоѓам на друго место, во друго време.
  Така што, никогаш не би можела да читам две или повеќе книги истовремето.
  А ако веќе сум многу заинтригирана од некоја нова книга која сум ја купила, тогаш прво гледам што побрзо да завршам со онаа која ја читам во моментот.
   
  На crazylady и Lux им се допаѓа ова.
 6. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.404
  Мене ова ми е редовна пракса. Секогаш имам посебно купче книги за читање по автобус, книги за пред спиење, книги за секој момент. Кога читам се префрлам во светот на книгата и никогаш не ми било проблем да прошетам од еден во друг свет. Дури имам впечаток дека на овој начин поубаво ги доживувам книгите.
   
  На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. flame131

  flame131 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  41
  Приморан сум да читам повеќе книги одеднаш бидејќи се врзани со цитати едни со други, а и содржински се надополнуваат - поточно испреплетуваат.
  Понекогаш една книга оди во комбинација со едни книги, а после второ читање со сосема други - во зависност колку добро е надградено знаењето со првото читање...
   
 8. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  Читав еднаш две и не не ми одеше баш, сакам само на една да си се сконцентрирам да си се соживеам :)
   
 9. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Често ми се случува да читам по две книги и истовреме и не ми претставува проблем.Понекогаш ако читам книги со иста тематика тогаш правам споредби и поинтересно ми е :)
   
 10. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Јас не го можам тоа.
  Не сакам да ми се плеткаат различни приказни.
   
 11. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.909
  Допаѓања:
  7.340
  Не можам наеднаш. Дури и една иста книга ако правам паузи од неколку дена во читањето и ако не е интересна ќе испозаборавам.
   
 12. sara333

  sara333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Мене ова често ми се случува.Но секогаш таа втората што сум почнала да ја читам прва ја завршувам,а потоа затоа што сум ја подзаборавила ја читам другата одпочеток. :D
   
 13. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Мене еднаш ми се случи да читам две книги истовремено.
  Воопшто не уживав ни во едната ни во другата.Содржините и ликовите тотално ми се измешаа и не ги сваќав.Така да од сега па понатаму ќе си се посветам на една книга,во која можам да си уживам на раат,а да не ја мешам со некоја друга книга. :)
   
 14. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  834
  Нееееее....кога читам една сакам целосно да и се посветам...а кој ме брза ? Сето време на светов е мое :)
   
 15. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш седнав и читав две книги истовремено и тоа Кодот на Да Винчи и Мемоарите на една Гејша. И не бре не бидуваше никако па си фатив прво едната па другата :D
   
 16. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Често ја правам таа грешка и резултатот е очаен - 6 започнати книги и ниту една дочитана.
  Не знам зошто последниве години изгубив некако трпение, упорно начнувам неколку книги, не ми доаѓа памет.
  Еве на пример, сега ми се зачитани - Играта на Ангелот од Зафон, Длабоко во ноќта од Мураками и Ангелски повик од Мисо.
  И зошто, ајде некој нека ме праша... :sweat: :|
  Лоша навика во секој случај, се обидувам да ја искоренам.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  380
  Ми се случило неколку пати. Книгите што бев започнала да ги читам беа премногу досадни, значи премногу чим велам така, стварно биле затоа што ретко оставам книга недочитана макар колку и да не ми е по вкус или колку и да е досадна.
  Се обидувам да продолжам каде сум застанала ама не иде, заборам имиња а и тешко е од една книга на друга да скокаш, како од еден свет во друг, добивам главоболка дури при самата помисла на тоа.
   
 18. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.786
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Еднаш направив ваква глупост и никогаш повеќе.Читав две книги истовремено.
  Едната ми беше лектира за во школо,а другата ми беше слободно читање онака.Е сега ни од едната запамтив нешто ниту пак од другата,така да повеќе никогаш вакво нешто не се ни обидувам да направам :D :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 19. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.229
  Пол:
  Женски
  Какво расположение таква книга. Или една за пред спиење, друга за во школо, трета за со какаото. :tmi:
  И не ми се испомешуваат. Многу ретко ми се случува да читам една книга само. Би требало да биде многу добра за да не земам друга.
   
 20. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  1.940
  Пол:
  Женски
  Најчесто читам по 2 книги истовремено особено во летото и ако се навистина интересни а пак ако прочитам една страна и не ми се допадне не ја читам воопшто..Во текот на летото сакам да прочитам што е можно повеќе книги и така читам по 2-3 истовремено али помалце страни од секоја читам и така сум во тек и со 2те