1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување стари лица за наследство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од hunny-bunny, 27 април 2011.

 1. hunny-bunny

  hunny-bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  80
  Не успеав да најдам ваква тема па ако веке ја има можете слободно да ја заклучите.
  Ако некој знае да ми каже за стари лица што бараат луге за да ги догледаат за наследство (стан кука) нека ме извести. Ви благодарам :*
   
  На anelchylola и moni24 им се допаѓа ова.
 2. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  чување стари лица за наследство

  ова е многу тешко да најдеш...
  познавам една личност која чуваше така една старица...
  зошто старава имаше фамилија нејзина но беше скарана со нив и не сакаше ништо да им остави а имаше прилично наследство...и така се судски средија да и припадне се на жената што ја чуваше а ништо на наследниците...зошто ако не се среди тоа тие може да се бунат и ништо од работата...
  и така женава што ја чуваше си зеде прилично (2 куќи+ пари итн..) после смртта на старата...
  и после на сите им кажуваше како дошла до париве ,за да се оправда на некој начин (не знам што и требаше тоа)...
  се надевам дека ќе најдеш некоја иако многу си млада според год на профилов и не знам стариве некако немаат доверба во млади...
  обично избираат некои повозрасни жени...но обиди се...
   
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  чување стари лица за наследство

  Не знам, да си и роднина пр. ќерка можете да склучите договор за доживотна издршка ама ќе мора да ја чуваш со сите салтанати што се вика, а ако не си и ништо искрено мислам дека ќе губиш време. На крај шансите да се разочараш се големи. :!: Сепак, ти си знаеш.
   
 4. hunny-bunny

  hunny-bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  80

  фала ти многу што се потруди да ми помогнеш.сепак тоа не е за мене :) имам постара комшивка во зградава па се распрашува жената па си реков ако можам некако да и помогнам. фала ти многу во секој случај :*
   
 5. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не можам да ја разберам суштината во тоа да го препишам моето наследство на личност која не ја познавам, на која не и ги познавам намерите и која не знам дали го заслужила истото.
  Сиот мој долгогодишен труд да западне во туѓи раце туку-така.... :^)

  Една ми е гледната точка кон роднини, сосем друга кон некој непознат и личност со која немам допирна точка. Можеби само во мал број на ситуации, кога станува збор за сигурност и долга доверба во личноста би го направила тоа.
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.072
  Сефора, а што ако нема на кого да го остави наследството?
  Нема ни деца ни внуци ни ништо, или пак ја напуштиле старата особа сите и го свртеле грбот?
  Ова е добра опција, кажете ако има и јас ќе идам да чувам, ако е добро наследството мислам :)
   
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Па мислам дека секогаш постои барем една личност на која можат да се подарат. Сосед, далечен роднина, некој со кој си во добри односи.
  Доколку немам таков, радо би да ги препишам ако е возможно за нешто хуманитарно, отколку на некој кој ме чувал за да ми ги грабне парите. :)
   
 8. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.072
  Епа тогаш нема поента да ја чува некој таа особа. Нека си оди во старечки дом. вака мислам дека е баш фер бизнис, чуваш старо лице, се грижиш за неговите потреби, на крај ти го остава наследството.
  Друго решение е да си иде во гедијатрија :lol: старечки дом, или месечно да си плаќа болничар or something :)
   
 9. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.967
  Пол:
  Женски
  Да, да секако, кога твои родители може да те зафркнат, за ваква ситуација па да не правиме муабет колку е несигурна за нашиве простори. На запад ова е сосем очекувана појава, ги пуштаат децата сами да се снаоѓаат уште у средно и доколку немаат некој значаен семеен бизнис кога ќе остарат или се ќе продадат и ќе одат во некој скап дом за нега на стари лица или пак доколку имаат слугинка ќе и остават се неа. Оставање на наследство на деца е мн ретка појава, младите не ни очекуваат такво нешто како што родителите не очекуваат нега од децата. Затоа можеби сите со сите имаат пристојна комуникација, а кавгите меѓу браќа и сестри не се толку честа појава како кај нас... едноставно нема за што да се караат.
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. black001

  black001 Активен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  me interesira dali ako imam dogovor za izdrska na staroto lice po negovata smrt avtomatski imotot negov e moj ili ke se podeli na site najblisli ?
   
 11. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  Твој е, нема делење. Читај закон за облигации....
   
 12. Адрија

  Адрија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2016
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  Брачен пар бара стан или куќа на чување и одржување ако некој знае нека пише .. :)
   
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.608
  Допаѓања:
  45.048
  Пол:
  Женски
  Мои мноогу блиски роднини ја земаа на чување тетката на сопругата.
  И ги земаа парите имотот се.
  Ја чуваат сега дома.
  На почетокот беше се ок, сега им е здосадена веќе, се нешто им смета и ни денар не и даваат на жената..
  И ги трошат парите.
  Жал ми е за нејзе, во дом ќе и беше подобро
   
 14. Ubavka019

  Ubavka019 Нов член

  Се зачлени на:
  7 јули 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdr Femina jas sum samohrana majka so 3 deca ii nemam svoj dom ako slusnete deka nekoj saka da gi docuva slobodno javete mi na br 077555359 spremna sum ga gi - ja dogledam pozd
   
 15. Адрија

  Адрија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2016
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  Брачен пар бара стан или куќа на чување и одржување ако некој знае нека пише ..