1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шангај бејби и Венчавка со Буда (Веј Хуј)

Дискусија во 'Книги' започната од zlatapetkova, 7 октомври 2011.

 1. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  54
  Шангај бејби е изразито експлицитен еротски роман полуавтобиографски на кинеската писателка Веј Хуј.Издаден е во 1999 год.Главниот лик е Нико 25 годишна девојка која сите ја викаат Коко по Коко Шанел.Работи како келнерка и се запознава со младиот Тиан Тиан кој е помлад е боледува од импотенција,затоа таа подоцна го запознава Германецот Марк кој е многу добар во кревет.Романот го прикажува односот према сексуалноста во Кина каде е продаден во 130.000 примероци а подоцна е забранет токму поради сексуалните содржини.
  Лично мене ме остави без здив. :) по истиов роман е направен и филм Шангај бејби во 2007.

  Венчавка со Буда е вториот роман на Веј Хуј и всушност продолжение на Шангај бејби во која главниот лик Коко сега има 29 год и живее во Њујорк каде се запознава со Муџу и по кратка романса почнуваат да живеат заедно.Можеме да ги видиме културните разлики помеѓу Њујорк и Шангај.Исто како и првиот дел изразени еротски содржини.
  Мене и првиот и вториот дел ме оставија без здив .Многу лесни книги ,писателката знае да те привлече и не можев да престанам да ги читам. :)
   
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.343
  Писателкава е ухх, зборови немам. Прејака, воодушевува со стилот, буквално толку е интересна не можеш да затвориш, и да втората книга е всушност продолжение на првата.
  браво за темава. Пак би ги прочитала со задоволство!
   
  На zlatapetkova му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  54
  http://www.youtube.com/watch?v=7I3tbk4Qzzg
  eve го треилерот од Шангај Бејби морам да го симнам филмов само превод тешко дека ќе можам да најдам :)
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  ^ батали филм, плус има доста ниска оценка. Земи си ја книгата т.е книгите. Плус во споредба со книга и филм секогаш давам предност на книга.
  Ептен ме бедисува стилот на Веј Хуј, многу убави книги.
  Има шанси да излезе трета книга не сум запознаена? :wasntme:
   
 5. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  54
  финтата е дека ги имам прочитано и двете книги е сега ми е мерак да го гледам и филмот....и јас секогаш давам предност на книгата затоа и прво книгата ја прочитав.
  Инаку не знам ама и јас едвај чекам да излезе трета книга. :)
   
 6. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Филмот е катастрофа! Јас се разочарав кога го гледав, а посебно ме нервираше актерката. :puke:

  Интересни романчиња, кои брзо се впиваат. Интересни сцени, многу љубов и еротика. И Коко ми се допаѓа како лик, либерална, страсна и интересна девојка. Посебно ми влијаеше Шангај бејби во мојот поглед и мојот став кон љубовта.

  Има и интересни quotes. Кога ќе ја најдам тетратката ќе ги препишам, но подобро прочитајте ја :P

  Се познава дека Ерика Јонг доста и влијаела на Веј Хуј. Има мн. примери за тоа, но мене не ми смета. Се гледа дека тоа влијание е добро искористено. :) Чиниш, книгите и мирисаат на љубов, секс и уметност. И јас си се надевам на трета книга :)
   
 7. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  54
  морам да признаам дека и јас го гледав филмот и се разочарав....има многу работи кои во книгата ги има а во филмот не,а и актерката некако воопшто не ми се совпаѓа со тоа како ја ја замислував Коко додека ја читав книгата
   
 8. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  329
  Двете книги ги прочитав пред година дена и пак би ги читала без проблем.
  Веј Хуј има прекрасен стил.
  Љубов, копнеж, себеспознавање, експлицитни сцени на похота и сладострастие - сето ова предадено преку ликот на успешната млада писателка Коко, која со својот начин на живот и дејствување ги руши стеротипите и прангите на традиционалните норми во Јапонија.
  Одлични четива, за сите кои љубат ваква тематика.