1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

 1. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Како се шминкате за на училиште/факултет/ работа? :)
  Јас ставам само маскара и сјај за усни. :)
  Побарав, немаше ваква тема, ако не сум видела дека има избришете ја.
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.615
  Допаѓања:
  78.893
  Пол:
  Женски
  Зависи од времето со кое располагам, а богами и расположението. :)
  Секогаш преферирам поприроден и ненападен изглед, бидејќи сепак се работи за образовна институација (студент сум), а не корзо.
  Обавезно ставам пудра, руменило и маскара. Ретко ставам некое моливче или туш на очите, а сенка во никој случај. Изгледа неприкладно, а јас и не ги сакам многу сенките - ставам поретко и само за вечерни излегувања. Ставам и карминче во некоја така да кажам поприродна, бледорозева или крем/nude нијанса, ама најчесто лабелото ми врши работа и секогаш си имам едно-две во чанта. :lol:
  Како и да е, во никој случај не можам да се откажам од првите три кои ги наведов; сакам секогаш да бидам средена, мислам дека тоа ми е и најголема мана. :wasntme:
   
 3. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  Минимално се шминкам.
  Додека бев средно знаев и без грам шминка да отидам понекогаш,тоа често се случуваше прва смена :$
  А во глобала ставав маскара и малку моливче или само маскара и лабело.
  Сега како студент,со некои мали додатоци. Покрај маскарата,карминче со нежна боја,руменило малце и коректор. А пудра не ставам на мене,освен на некои посебни евенти (мислам на вечерни излегувања) :).
   
 4. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  678
  Исто маскара , сјај за усни понекогаш туш .Во ретки случаеви
   
 5. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.988
  Пол:
  Женски
  Јас ништо не ставам.Само еднаш ми се има случено да ставам маскара. :)
   
 6. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.635
  Додека бев средношколка не ставав ништо за на училиште, на факултет секогаш имав пудра, руменило и маскара. Кога почнав да одам на работа почнав и да користам и сенки за очи, но секогаш во некоја нежна нијанса,и задолжително туш на очите.
   
 7. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  567
  Во средно ништо не ставав,апсолутно ништо.
  А на факултет-зависи ако не ме мрзи ставам маскара само.
  Неможам у 7 сабајле да се замарам со шминкање. :)
   
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.496
  Во однос на шминката било да е тоа за на училиште или за некое друго место (исклучувајќи ги во мојов случај факултетот и работата), имам тенденција кон минимализмот. Што помалце впечатлива шминка - толку подобро. Сепак, малце не делува убаво да дојдеш во школо пример со апла арапска шминка од еден крај на окото до другиот.

  Јас веќе рутински при секое мое излегување од дома(еве конкретно за во школо) ставам коректор околу подочњаци и чат - пат низ лицето да прекријам нешто ако има за криење (пудра не користам, поради специфичноста на лицево ми мое), nude боја на кармин и моливче за устата, ставам и сосем малку бел хајлајтер(некогаш и бело моливче - се постигнува истиот ефект) во пределот кај почетокот на очите и повлекувам тенка линија со туш за очи. И за крај изгледот го финиширам со мала, но сепак доволна доза на римел. Не сакам кога некои упорно трупаат римел на трепките мислејќи дека со тоа постигнуваат ефект на поволуменозни и поголеми трепки, они уствари постигнуваат еден контра ефект - состоен од залепување на трепките меѓу себе. А исто така, еве во последно време знам и сјај за уста да ставам, иако не настојувам на тоа постојано затоа што така побрзо ми ,,бледнее'' бојата од моливчето и карминот.
   
 9. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.304
  Допаѓања:
  9.504
  Пудра со лесна текстура,хајлајтер на внатрешниот агол на очите,малку маскара,руменило кога како во некоја праска/корална боја,без седефасти ефекти или други светлечки реклами.На усните обавезно корални нијанси кармин.За вечерно излегување плус сенки и туш и појако руменило.
   
 10. detelinkaa

  detelinkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2012
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  60
  Во принцип не се шминкам многу али без пудра, перли и лабело или карминче не излегувам од дома :)
  За на работа ставам пудра во мала количина (за да го изедначам тенот и за да прекријам некоја флека или акна), перли и кармин. Римел не ставам, мнооогу ретко.
  Мојата шминка е од ист состав и за навечер само нормално во малку поголема количина. Сенки јок. Никогаш не сум користела а баш фино ми изгледа на туѓо око :clap:
   
 11. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Пред некое време за школо почесто се шминкав онака само римел креон и пудра ама сега не си ставам ни пудра ни ништо само понекогаш пудра и мислам почисто ми е лицето од тогаш уште сега ако се мачкам разни хемикалии за 3-4 год ке станам како баба :D
   
 12. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  967
  Пол:
  Женски
  За на факултет пудра, маскара, туш и руменило. И лабелце.
   
 13. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Порано повеќе обрнував внимание, ставав коректори, пудри, сјаеви, римели, креони.. |(
  Сега само камена пудра и римела. Друго ништо.
   
 14. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  659
  Пол:
  Женски
  Стандард: пудра, маскара, лабело и/или нежен кармин. :)
   
 15. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  На почетокот од средно практикував пудра,римел,лабело/сјај.. ама сега нишхто.. за на училиште мислам дека нема потреба од шминка. ;)
   
 16. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  266
  Сакам да сум си средена.. Обавезно си ставам пудра, маскара и лабело. А и многу ме нервира една колешка што никогаш не дошла на факултет, а да не изгледа како последниот Мохиканец, ама знае да упатува остри коментари кон нас "зацементираните" во фаците. Се прашувам зошто нема мерак да се придотера/поднашминка малце? Некои луѓе упорно глумат природна лепота, а се премногу грди за да го одиграат тоа.
   
  На sweet-star, crimson и SparkyAngel им се допаѓа ова.
 17. KittyT

  KittyT Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  112
  За на факултет само крем и маскара, понекогаш малце пудра доколку имам некое црвено бубуљиче на лицето, ама само во тој предел и лабело.
   
 18. Kathlin

  Kathlin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  232
  Не се шминкам за на училиште мислам дека не доликува.Има и девојчиња што на моја возраст идат на школо како за на модна писта.Во зимно време само ставам лабело :)
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.350
  Пол:
  Женски
  Во средно воопшто не ставав шминка зошто сум претежно за натурал лук, можда еднаш имав појдено и тоа само со моливче, а во основно крајот на осмо, кога почнав да се шминкам неколку пати пудра ставав(знаете тинејџерски маки, мозолки ова-она и мислев дека ги кријам со пудрата). :tmi:
  За на факултет ставам пудра и римел и нежен кармин или лабело, а ми се случува од сабајле и без ништо да појдам, ама ќе гледам барем пудра и римел да ставам зошто сепак е установа на повисоко ниво, па и да појдеш несреден не оди. Туш не се научив да ставам, а баш убаво ми стои и многу убаво ми изгледа кога некоја е нашминкана со тенка линија, ептен му дава финиширан изглед на окото. :wasntme:
   
 20. MarcheloGirl

  MarcheloGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  13
  за на факултет пудра, маскара, креон и лабело .. и тоа сега.. претходните години само пудра и лабело :)