1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шпански јазик

Дискусија во 'Образование' започната од problems94, 25 септември 2012.

 1. problems94

  problems94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  15
  Здраво девојки :)

  Мајка ми ми кажа дека на телевиија слушнала кажувале дек од оваа година во Македонија е отворен факултет за шпански јазик. Колку сте информирани околу тоа ? Дали знаете нешто повеќе во врска со факултетов или пак можеби имаме некоја форумџика која што е запишана таму? :)
  Баш ме интересира да слушнам што и како ,па доколку некој сака може да продикутираме околу тоа.

  Ве поздравувам. :*
   
 2. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745
  И мене ме интересира тоа, нешто повеќе околу шпанскиот каде се наоѓа тој факлутет дали некој е запознаен нешто повеке
   
 3. lindalove

  lindalove Активен член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  24
  Ајде нека каже некој што знае и јас сум заинтересирана и тоа многу :inlove:
   
 4. molikaMk

  molikaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  2.006
  Од оваја година е отворена катедрата за шпански јазик и книжевност во Скопје, на филолошкиот факултет. Јас лани учев шпански , ама како изборен јазик, и многу убаво си поминав. Многу го сакам јазикот, ама реално и да завршиш проф, по шпански кај ќе се вработиш ? нигде :?:
   
 5. crazygirl123

  crazygirl123 Активен член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  0
  Сакав да ве прашам што мислете вие за јазиков,навидум ни е лесен зошто го слушаме во сериите но ако продлабочиме баш и не е лесна граматиката ,има ли многу феминки што сметат дека преовладуваат со јазикот и што мислете добро ли е да се одбере за 2 јазик на факултет зошто сепак во нашето општество освен преведувач нема што да се прави со него...сакам одговори :D :***
   
 6. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  70
  Некој што има завршено шпански нека ми пише лична порака ми треба помош за една вежба од граматика.
   
 7. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Meне шпански ми е мајчин јазик. :)
   
 8. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.752
  Пол:
  Женски
  знам доста добро да зборувам и да разберам,али последно време малце се меса со италјанскиов сто го уЧам :)
   
 9. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.415
  Има ли некоја феминка што студира шпански јазик?
  Ве молам споделете искуство :)
   
 10. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  :inlove: јазиков е многу добар..едно време одев на курс научив доста работи ама повеќето знам литература од филмови едно друго...повеќе знам превод отколку да се изразам ама нешто од нешто се разбирам.Иначе многу добар акцент ми има лесен ми е и интересен.
   
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.215
  Пол:
  Женски
  Многу убав јазик, најубав ми е (после италијанскиот) :)
  Ми изгледа лесен, барем јас од сериите многу научив :D
   
 12. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.931
  Допаѓања:
  26.823
  Пол:
  Женски
  Па не го знам баш најдобро, но сестра ми добро го знае.. :P :P

  Como estas, chikas?

  Не знам како да го направам обрнатиот прашалник напред :^)
   
 13. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  богами некоја корист и од шпанскиве серии,баш ми фалат :P :D
  За зборење знам најосновни работи,е сега граматика?
  мислам дека се пишува така како што се изговара :?: Иначе многу убав јазик барем според мене,привлечен слаткоречив.
   
  На antonina05 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.639
  Допаѓања:
  14.597
  Пол:
  Женски
  ако ги подаваа уште малку шпанските серии ќе го научевме ПЕРФЕКТ :lol: убав и лесен јазик, мило звучи некако :)
   
 15. antonina05

  antonina05 Активен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Втора година средно сум.Имам голема желба и интерес да го изучувам шпанскиот јазик.Но не можам точно да се информирам дали на филолошки факулет се изучува овој јазик како прв и како оди учењето.Ако некој студира шпански многу би ми помогнала доколку ми каже нешто повеќе за факулетот.
   
 16. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745
  како не заебаа со овие турски серии ( срање ) се извинувам на зборот сега ке бевме декани на факлутет за шпански
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 17. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  Италијански има.За шпански не сум сигурна,ама се мислам дека има.Можеш да го избереш како втор-трет јазик.Не ме фаќај за збор.
   
  На antonina05 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Leona88

  Leona88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  51

  Можеш слободно да се запишеш на филолошки, шпанскиот го има од учебната 2012/13 како прв јазик, имаме македонски и шпански лектори, се организираат драмски работилници и слично. Професорите се многу комуникативни, а и групите не се преголеми.
   
 19. antonina05

  antonina05 Активен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Ти благодарам за информацијата :)
  А дали студентите се задоволни од овој факултет и дали имаат некои поголеми потешкотии ?
   
 20. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Многу го сакам шпанскиот јазик, омилен ми барем сега за сега, половина од него знам а сакам и целосно да го научамм :)