Што значи да си НОРМАЛЕН во денешно време?

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 25 април 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека темава е дота јасна уште преку насловот, што значи да си нормален во денешно време? Нормалноста е релативна работа, но во 21в. во времето во кое живееме, луѓе сме такви какви што сме имаме различни,култури учења сваќања, начин на исхрана и живеење....за на карј некој да ти рече не си НОРМАЛЕН :fubar:

  :) Епа баш ме заинтересира што за вас претставува нормален човек со нормален начин на живеење.Како вие би го дефинирале тоа?
  -Може се тоа луѓе кои не живеат според пропишаното...кое пишано?
  -Или пак оние кои имаат храброст да останат на своето јас, а за жал потоа се набедувани и навредувани без повод?
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  НОРМАЛЕН = Човек кој го живее животот онака како што сака, како што му е него добро. Човек кој ги прави работите кој му предизвикуваат насмевка и задоволство. Човек кој максимално ужива во животот, кој често се смее. Личност која не се интересира за другите, не го пика носот каде што не и е местото, ужива таму каде што е , со кој е ....

  Се друго е ненормално и баш “пишано“ правило, односно или контра од сето НОРМАЛНО, однесувај се културно, биди пристојна, кога сите се мрштат и ти придружи се, пази да не види или каже нешто комшијата и сл....

  Искрено ама ич, ни малку не ме интересира и не допира до мене дали некој ќе каже си или не си НОРМАЛНА !!! Дали сум или не, за мене сум си ;)
   
  На loveuhateu3 и Filiposka им се допаѓа ова.
 3. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.768
  Денеска треба да си потполно ненормален и луд за да бидеш нормален. Само таквите се нормални! :emo:

  Ако си културен, добар и фин, си потполно аут. Мора да си дволичен, циничен, фаца, да правиш бељи, да си прв во друштвото во пиење пиво и плукање во далечина. Да се плескаш кај ќе стигниш, да пцуеш некакви фори. По пат да одиш разбацан, во стил: кој сум јас!? Срамота е да си со 5ки, не смееш да си бубалица, не смееш да стануваш на постари лица во автобус, мораш да се расправаш со родителите, нели си сам свој човек.

  Жално, ама сите вакви кои ги познавам се најаките фаци, кои се тотално ин, кул.

  Ако си мирен и добар=ти си прост. Абе не си нормален.

  Иначе, да кажам мое мислење, НОРМАЛЕН значи да живееш според морал и етика.
   
  На Emmy123, Sanniii, Serafima и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Иако сите тежнееме да живееме живот, каде што се ќе си има своја средишна граница многу малку се тие што го постигнуваат саканиот резлутат.
  Во денешно време доколку се надоградуваш себе си пр. си вложуваш во себе, испитуваш нови области, учиш не толку познати јазици, едноставно ги користиш сите резерви на енергија за да постигнеш нешто во животот по автоматизам стануваш НЕНОРМАЛЕН.
  Нормално стана се што беше порано ненормално... Едноставно Животот се истркала и направи хаос во општествата. За жал
   
  На FromWonderland и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. TheIdealMe

  TheIdealMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  83
  Да си ненормален :drunk: факт :fubar:
   
  На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AnimeHQ

  AnimeHQ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  245
  Во денешно време не е НОРМАЛНО да си НОРМАЛЕН во овој ненормален свет. :!:

  тоа.
   
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.749
  Пол:
  Женски
  нормален човеке е оној кој работи за своето семејсто,не се меша во туги живот..
  живејго животот за личноста што ја сакаш
   
 8. Mecheto1

  Mecheto1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  52
  Да успееш да останеш арен со паметот,покрај сите проблеми и нервози што ги наметнува општеството.
   
  На luvena и Nine25 им се допаѓа ова.
 9. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
  Гледајќи ги поголем дел од луѓето ,ако тие се нормални јас сум ненормална и обратно :)
   
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  38.671
  За мене нормално значи живеење по свое без буричкање по туѓи дворови, профили, мисли.

  Живеј и остави ги да живеат.

  Опуштено и со некаква цел пред себе што ќе те води, а нема да те прави уморен.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  1.589
  Вредна, чесна, умерена личност!
  Помага на фамилијата, изразува поштовање, не прави недолични работи, се стреми да ги исполни своите цели!
   
 12. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  Ако си НЕНОРМАЛЕН е тогаш си НОРМАЛЕН. Ко рано полуди, живот му проџе у весеље...
   
  На biggirlsdontcry, Nastjaaa4, Nine25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  53
  Така некако , деновиве и јас почнувам да полудувам :D
   
 14. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.164
  Пол:
  Женски
  Многу значи .
  Ама оди остани нормален...
  кога пред тебе ќе застане некој ненормален :)
  ова јас од денешната средба со нормални и ненормали |(
   
 15. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  НОРМАЛЕН во денешно време не постои.
  Сите се мешаат во туѓи животи, ваѓаат муабети итн. злобни работи.
  НЕНОРМАЛНИТЕ секогаш се претставувани како НОРМАЛНИ, а НОРМАЛНИТЕ како НЕНОРМАЛНИ.
  Тоа е така затоа што ненормалните се нечесни, и имаат повеќе лица, знаат да се преправаат, па секогаш на крај испаѓаат како понормалните, а нормалните се секогаш добри,чесни,дружељубиви, па ненормалните играат со нив, ги "заразуваат со нивната болест", и ги прават ненормални.Ете така.
  Да си нормален значи многу...ама, ретко кој е нормален денес.Едно голем :clap: за оној кој со сите ненормални, останал НОРМАЛЕН.
   
 16. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Ненормалните се нормални, а нормалните се ненормални. Ако ме сфатифте :rofl: :*
   
 17. cool.girl

  cool.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  денес нормален е да бидеш како сите, односно да им одиш на сите по ќејф |( :^)
   
 18. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  614
  НОРМАЛЕН во денешно време значи да се претопуваш во мнозинството, и физички и во однесување. Без разлика дали повеќето се ненормални, ако спаѓаш во мнозинство си прифатен како нормален.
   
  На Tanjamm и Strawberry.6 им се допаѓа ова.
 19. Strawberry.6

  Strawberry.6 Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  10
  Гледајќи што се случува низ Скопјево да си “нормален“ би значело да:
  - ИМАШ ФБ, поточно СЛИКИ НА КОИ СИ ЦЕЛОСНО ГОЛ/А,
  - ПУШИШ,
  - ПИЕШ,
  - ДУВАШ ИЛИ БАРЕМ СИ ПРОБАЛ МАРИХУАНА,
  - ДА МУ НАШТЕТИШ НА СЕКОЈ КОЈ ТИ Е ВО БЛИЗИНА,
  - ДА СИ ДВОЛИЧЕН,
  - ДА СЕ МУВАШ СО СЕКОЈ ВТОР ( па макар и да се 5-6 души од исто друштво),
  - ДА ИСКАЧАШ СЕКОЈ ВИКЕНД И ДА СИ КАМЕН ПИЈАН
  и ред други работи.
  А во случај да не ги правиш овие работи тогаш ти си чуден и нешто не е во ред со тебе.

  Епа НЕ!
  Изгледа сите забораваме на тоа што е морал. Да дека имам 18 години, но ми се гади од тоа што гледам дека се случува околу мене.Според мене нормално значи:
  - да си го живееш својот живот без да се замараш со животот на другите
  - да имаш некое хоби
  - да искачаш и да се забавуваш без да мора да се начукаш
  - да се смуваш со некој што стварно заслужил да биде со тебе
  - да си ја пазиш честа и да си го зачуваш чистиот образ
  - да спортуваш
  - да имаш цел и да сакаш да постигнеш нешто во животот
  и уште многу работи кои сега повеќето ги гледаат како “ старомодни “ или така нешто.
   
  На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  78
  Нема такви денес