1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за Philips Lumea? Споделете го вашето искуство, коментирајте, прашувајте...

Дискусија во 'Тело' започната од Philips, 10 ноември 2017.

  1. Самурајка

    Самурајка Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски




    Можеби они користат поинакви апарати,со различна јачина, ама ова доктор и го препорачал. Можеби постоела можност да се уништат, не знам можам само да тресам зелени, не сум сретнала труд на оваа тема. А ако ти помага ко што викаш, можда и ја да го земам, имам мн проблеми, и на грб и на стомак и секаде, на моменти ко врколак се осеќам, цел живот со депилации се бафтам, многу ми е незгодно
     
  2. Femiforumka

    Femiforumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mene me interesira sto se slucuva pomegu dva tretmani vo tie dve nedeli, znaci citam deka pred tretman se preporacuva bricenje, ne depiliranje ili kremi za depiliranje. Konkretno jas imam seriozen problem so vlaknetost na liceto i pokraj depilacijata jas sum bukvalno sekoe utro so pinceta vo raka. Znaci prasanjeto mi e sto vo tie dve nedeli pomegu tretmanite, dali ke e potrebno namesto sekoj den so pinceta, da bidam so bric vo raka, sto ne mi e nekako logicno deka e vo red, sepak stanuva zbor za lice?
     
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Дали маж ти има љубовен тепих? Ако има и ставиш слики пред и потоа тогаш се квалификуваш за да добиеш Лумеа! А во наредните 30 минути доколку се сложиш да ставиш слики и од твојот љубовен тепих, тогаш шансите се двојно поголеми!

    Шала на страна, мене ме интересира дали смее да се користи на стомак/половина? Да депилирам раце, нозе и слично ќе преболам, ама кога ќе ми текне пред одмор дека треба да депилирам буквално сè на мене, е тогаш :devil:

    И дали смета на едни црвени точкички што се појавуваат на кожата? Името на англиски им e „cherry angiomas“.
    upload_2017-12-2_22-0-24.png
     
  4. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Логично дека терапијата со епилаторот оди чекор по чекор односно сметам дека не можеме да очекуваме некои резултати при првите употреби најверијатно влакната лека полека со редовно користење се ретчат а корените и нивната јачина и боја се намалува со интезитет. Да така измеѓу првите "бричеви" нема да има некоја разлика сигурно ќе растат па со тек на терапиите се ретчат.
    И јас имам вакви дејзи. Односно имам едно на ногата и веќе со години се чудам што е тоа и како да ја отстранам.
     
  5. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Јас имам повеќе ситни на рацете, кои иронично не можам да ги најдам сега дека не сум депилирана. :D
    Колку што имам читано за нив, пишуваше дека не се знае зошто се појавуваат, и долколку не растат „ирегуларно“ нема потреба за грижа. И, со стареење може да им се зголемува бројот.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Margott

    Margott Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Со користење на Philips Lumea, влакната преминуваат во фаза на "спиење". Но ако не го користам еден период дали целиот напредок што ќе го имам постигнато за намалување на растот на влакна, ќе биде залуден, односно ќе се вратам пак на почеток со нормален раст на влакна?
     
  7. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Депилаториве се на акција во Нептун. За прв пат вистинска акција зошто последниве 3 години на попуст, на акција и на редовна цена поскапиов беше 30,000. Е сега поевтинава варијанта е 15,600 а поскапава 24,800. Дали има толку голема разлика во депилаториве како и со цената или врши работа и поевтиниов. Зашто освен додатоциве кои не знам ни дали би ги користела која е разликата? Дали побрзо се прави третман со поскапиов или? Некој нешто знае?
     
    На Irreplaceablee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Philips

    Philips Истакнат член Верификуван профил

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    35
    @x.Daisy.x Lumea не треба да се користи над ангиомите бидејќи тие содржат голем број сконцентрирани крвни садови кои не се заштитени од друго ткиво. Исто како во случај на проширени вени, Lumea не треба да се користи за третирање на овие делови од кожата.

    Ако бројот на ангиоми не е голем, можете да ја користите Lumea околу нив, но не смеете да ги покривате и да го третирате тој покриен дел од кожата. Покрај сето ова, секој индивидуално може да има различни реакции, па затоа ви препорачуваме да се консултирате со дерматолог пред да одлучите за третмани со Lumea

    Имај убав ден!

    Тимот на Philips.
     
    На x.Daisy.x и vitamina им се допаѓа ова.
  9. mariavlads

    mariavlads Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    I feel you хаха. Со грб и стомак не сум имала проблеми, меѓутоа ако влакната се темни немам дилема дека ќе ти помогне. Со тоа што би ти препорачала грбот да не го депилираш со восок и епилатор, само нежно помини со брич. (Брич секако различен за различни делови од телото, јас имам 3 - еден за нозе и раце, еден за препонска регија и еден за пазуви, и редовно менувај ги сечилата - ова важи и ако не користиш Lumea :))

    Нов член бикоз со @hotmail.com меилот не сум се логирала од 1978. Нема да си трошам време да сте паднати од Марс. Мене ми значеле туѓите искуства, не гледам причина зошто да не споделам свој став. Can I live? :D:sweat:

    Ќе ти се успори растот, но секако ќе треба да помине време пред да паднат, така што некако ќе мораш да ги отстрануваш ако се баш видливи. Не ти се создаваат акни после вадење со пинцета? Јас мислам дека би била како средношколец :D Можеби можеш да ги кратиш само, во правец на растење? Не знам што да ти кажам, не ја користам на лице, ок сум таму за чудо

    Јас би ти препорачала да ги избегнеш. Сепак нивниот состав не е ист како кожата и ангиом како ангиом, убаво е да се заштити. И од сонце и од сѐ.

    Јас имав пауза од 2 месеци и некои почнаа да се појавуваат, ама секако претенки, и не густи како претходно. Сега веќе само одржувам на 10 недели, 9, зависи.
     
    Последна измена од модератор: 6 декември 2017
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    После одредена терапија, да треба да одржувам на 9 или 10 недели наместо на 1 една недела? Па тоа е супер..
     
  11. mariavlads

    mariavlads Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Да, јас првите 10 третмани ги правев на 2 недели, па на 4, па на 8 и сега веќе на 10, си ставам во календар да не заборавам :D
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    @mariavlads
    Зошто овде речиси никој не го користел депилаторов а камо ли па и стариот и новиот модел ќе те замолам за споредба на третманите. Додатоциве не ми играат улога, за останатото прашувам.
    Благодарам
     
  13. Femiforumka

    Femiforumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Me nasmea so ova "kako srednoskolec", za zal da taka izgledam i so akni od potkoznite vlakna, i so bradicka kako kaj nedorazvien srednoskolec
    Prasanjeto mi bese do timot na @Philips, znaci razbiram deka pred tretman treba isklucivo bricenje i deka od nekolku tretmani ne se ocekuva cudo, no dali megju tretmanite smee da se upotrebi pinceta, krem za depiliranje ili bilo sto osven bric
     
  14. mariavlads

    mariavlads Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Во однос на цената, иста беше, и тогаш за SC2009 и сега за BRi953 новата, 24.990 ако не грешам. Не можам да направам споредба со тој што е 15.000, не сум го користела. Во однос на овие два модела, она што ме натера да се одлучам да го земам и поновиот, беше смарт скин сензорот кој не дозволува да користиш несоодветно ниво на светлина и го подесува сетингот спрема твојата кожа и твоето влакно. И втора причина беше тоа што има и безжична опција, но и опција со кабел (2 во 1), па ќе си ја користам кога и како што ми одговара. Третманот е доста побрз со новата, кога ги споредувам тие два модели.

    Она што го читам како спецификации за поевтината верзија е дека нема нити сензор, нити slide&flash функција, што според мене доста ќе го продолжи времето потребно за еден третман, а и бројот на одблесоци е доста помал, што секако е важно.
     
    На *Лорена* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Philips

    Philips Истакнат член Верификуван профил

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    35
    Драга @Femiforumka .
    Како што претходно напоменавме, IPL технологијата дејствува кон „заспивање“ на коренот на влакното. Влакненцата на твоето тело се во различни фази, некои се во фаза на растење, некои во фаза на паѓање, а некои во фаза на формирање. Третманите со Lumea влијаат само врз корените на оние влакна кои се во фаза на растење, па затоа потребни се повеќе третмани за да се добие посакуваната мазна кожа, со кои се осигура дека влакненцата кои што при првото третирање не биле во фаза на растење ќе бидат истретирани исто така. Исто така важно е да се напомене дека не треба да има влакненца над нивото на кожата за време на третманот, за светлината да може да биде апсорбирана од страна на корените, а не од влакненцата над кожата. Може да користите некој од овие методи за отстранување на влакна пред третманот со Lumea: бричење или остранување влакна со помош на епилатор или восок. И покрај тоа што ќе отстраните дел од корењата, под вашата кожа вие имате влакненца кои се во фаза на растење и кои ќе бидат третирани за време на третманот. Можете да го изберете методот кој најмогу ви одговара, но немојте да користите креми за депилација бидејќи тие може да содржат хемикалии кои може да имаат реакција на светлината од Lumea и да предизвикаат иритација на кожата, па дури и изгореница.

    Поздрав и убав ден,
    Тимот на Philips.
     
    На Femiforumka и vitamina им се допаѓа ова.
  16. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    И уште едно прашање на кое не најдов одговор: дали ако го користам јас може да го користи на пример мајка ми, или не смат да го користат различни луѓе?
     
  17. miranda66

    miranda66 Нов член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!
    Ќе ви го кажам моето искуство со ласерот.
    Првиот модел го има сестра ми, уште од 2013 год. Јас најмногу имам проблем на лицето , значи многу , бела кожа и цврсти, за да го користиш ласерот мораш да се бричиш на тоа место, на 10 дена по еден третман правев зошто одредено време беше тука. И штом престанав се враќале исто и полошо. И така со пинцета по повеќе од пола саат лице да завршам и на крај очите ме печат и плус на целото место ќе се наполнам со акни !! Пробав со veet ленти , брич, депилатор, конец ,го купив тој депилатор од veet 1699 ден ( никогаш не би го препорачала) за бадијала фрлив пари не го користив ни 2 пати!! На крај пред 2 месеци си купив лумеа престиж новиот 2017 што е( ми рекоа дека после 3-от третман 90% ќе ги снема ама зависи од секој човек), и сега ми е 4-от третман, можам да кажам 30% ми ги снема на лицето, на телото пробав пред 2 дена(неможам уште да кажам за резултати) користам само брич , ја тргнав пинцетата од рака, ставам пудра коректор на лице , зошто се гледаат точки црни од брич. За нас таквите што сме надарени со влакна ова ни останува да пробаме.Ако има некој прашања, прашајте.

    Може секој да го користи, само после секоја употреба ќе го избришеш со марамчето што доаѓа со него.
     
    Последна измена од модератор: 8 декември 2017
    На Irreplaceablee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariavlads

    mariavlads Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Зависи за кој дел го користиш. Во принцип, и според упатство, не треба да го користат повеќемина бидејќи е скоро невозможно да се дезинфицира целосно. Со марамчето се чисти само она што е видливо :) Јас ѝ го позајмував на сестра ми за делот на нозете. Додатокот за лице и интима не ги давам на друг да ги користи.
     
  19. Visab

    Visab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас го купив летово кога имаше попуст во Нептун Ситу Мал за 400евра и едвај чекав да го користам. Но бидејќи беше лето кога го правев третманот тој ден и утредента не излегував од дома, иначе летово што помина дипломирав и без работа се разбира па седев по цел ден дома депресивна и ласерот ми беше голема радост.
    И така го направив првиот третман, па вториот, па третиот, па после на одмор, па ме мрзеше се до пред една недела да почнам пак.
    Е сега за ефектот да, навистина делува, дури и по три третмани. Барем кај мене делуваше, а погусти влакна не верувам дека и горила има а кожата ми е светла.
    Само едно би сакала да ве предупредам, во тие три третмани ласерот го полнев и со едно полнење беше доволно за користење на цели нозе, и со второто полнење се друго што имав. Сега последниот пат кога го користев едно полнење не беше доволно ни за цела нога а камоли двете. За мене не претставува толку голем проблем бидејќи жичното користење и така е побрзо но сепак за чиста информација.
    И тие влакна што ми паднаа пак се појавија исто, што значи дека ласерот треба да ти е на дофат секогаш, само со помин на време се поретко и поретко.
     
  20. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Ајде јас да допрашам:
    Поновиов модел има 350,000 импулси. Уредот работи со 370 импулси во минута. Значи дека трае нецели 16 часа. Мислам дека сигурно по еден час ќе ми треба за третман. Што правиме после 15 третмани? Се менува сијаличка само или цел депилатор? Има ли каде таква сијаличка да се купи кај нас? Колку чини?
    Никаде не најдов одговор па ако сака некој да ме просветли зошто пред да искеширам 25.000 ден сакам да знам барем колку ќе трае, со оглед на тоа дека досегашниве искуства кажуваат дека треба да се повторуваат третманите константно.
     
    На Visab му/ѝ се допаѓа ова.