1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите, која е најраната возраст за пушење на цигари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Jas-sum-toa, 10 септември 2012.

  1. Jas-sum-toa

    Jas-sum-toa Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Друштво,барам да ми кажете што мислите,која е најраната возраст за пушење на цигари? Јас сум 8 одд и имам пробано неколку пати али не сум активен пушач.Во моето одделение пушат скоро сите,освен 4-5 души.И онака од моите дома немам дозвола,па сакав само да знам што мислите,без навреди. :wasntme:
     
  2. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Нема правило, не постои одредена возраст во која сите пушачи почнале да пушат.Сите почнуваат во различен период, иако мислам дека обично тоа е во средно.Децата стануваат тинејџери, друштво, излегување и полека, ама сигурно цигарите стануваат дел од нивното секојдневие.Ако ти се пуши, пуши.Имаш 14 години, што значи дека би требало да знаеш што правиш и какво влијание има пушењето врз твојот организам.Ако немаш проблем со сите тие последици, тогаш нема што да те спречува.А од родителите немаш дозвола зошто тие се посвесни за опасностите од цигарите отколку што ти си, затоа мораш да ги разбереш.Тие не сакаат нивното дете да се уништува, а ти пак, имаш друг начин на кој што ја гледаш ситуацијата.Само немој да го правиш тоа заради друштвото или заради некој фраер....
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ама го оправи детето.... :tmi:

    Цигарите се нужно зло кое не ти треба.
     
    На Bitter-Sweet, Ariel, Peppermint и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Па најрана возраст.. хмм.. има деца што пушат и од 5 одд ти се стварно ретко но сепка има. А најчесто децата почнуват со пушење (ако веке не почнале од основно) во средно прва и втора година. Ако тие две години не почнеш тогаш за понатаму се помали шансите иако и тоа постои. И како што рече CharmedGirl имаш 14 и знаеш и свесна си за последиците па види си. А плус немаш никакви придобивки се е само лошо и непотребно..:)
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Ова е моето мислење од гледна точка на млада личност, а не на родител.Не сум мајка, а не сум ни пушач.Мислам дека сите имаме изградено свое мислење, девојчето одлучило да пуши и веројатно е дека што и да кажеме ние, нема да и го смениме ставот околу цигарите, кога нејзините родители не успеале.Не сум тука за да оправам или за да осудувам луѓе, туку за да го дадам својот одговор на прашањето, а тоа е-што мислите, која е најраната возраст за пушење на цигари, а не-што мислите, дали треба да пушам или не...
     
  6. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Во оваа време се е ненормално.Така да ништо не ме чуди.Познавав една бивша школска која пушеше цигари уште од 10 години.Така да не ме чуди. Да ми кажат и дека детенце од 6 години виделе со цигара.
    Лошо,многу лошо! :x :x
     
  7. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Ѓупците уште од 8-9 години се со цигарата в рака, а богами и со најлончето и Уфото :?: Само не ги сфаќам, питаат по цел ден, а парите кои ги собираат ги трошат на цигари и такви ср*ња :?:
     
  8. Simona190799

    Simona190799 Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Сега во прва година средно деца се веќе навикнати :)
     
  9. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.681
    Пол:
    Женски
    Најрана возраст за пушење? Па би рекла 100ка кога ќе накачите. :D
     
  10. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Драга Феминка, ти зборувам од аспект на бивши пушач кој почна порано од сегашната твоја возраст.
    Не почнувај со тоа зло. Губитоци од секој аспект. Размисли. Не е веќе фенси пушењето. Не верувам дека од други причини би почнала со тој гнасен порок.
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.785
    Допаѓања:
    131.352
    А бе јас сум видела и дете од 3-4 години што пуши, ако веќе зборуваме за најрана возраст.
    Најрана возраст за порок... нема! Никогаш не е вистинското време.
     
    На antonina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Ако е точно тоа дека вдишувањето на чад од цигарите го скратува животот тогаш било која возраст е прерана!
     
  13. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Сум видела ја од 5 што пушат.Еве,во моево школо,пред 3 годинин таа генерација осми имаше две активни женски пушачи.Најлошото е што двете се занимаваа со спорт и беа неверојатно успешни и заради цигарите се откажаа :fubar: Тоа е...А иначе глупо ми е кога ќе видам женско 8 одд. и пуши.Грдо ми делува.А најрана возраст што знам...Зависи.
     
  14. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    Моите другари почнаа од второ одд.. жално
     
  15. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    аа има едни сега завршија 8-мо т.е у јуни сега се 1-ва почнаа са пушат од 4-5 одд.. стварно жално.. :/
     
  16. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    имам другарки кои почнаја да пушат од 6 одделение.. страшно :x
     
  17. Lostedlove

    Lostedlove Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    vвидов едно дете од 8 години пушеше .. имаше поголеми брака или незнам што му беа кој го учеа на тоа .. ти викам немој да пушиш ... само ке се уништиш не ги гледај другите ..
     
  18. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Нема правило.
    Има некои кои започнуваат во својата 13 или 14-та година.Има некои кои започнуваат во средно или пак после својата 18-та година.
    Јас вака лично не го подржувам пушењето кај малолетниците,без навреда за тие кои пушат а сеуште немаат 18 години.Јас не пушам,а не ни сакам да пушам бидејќи,прво си го уништувам здравјето,после ако започнам нема откажување(или ќе биде многу тешко за мене),бидејќи се занимавам со спорт, а тоа не е воопшто убаво за тие кои се спортисти.И плус сеуште не сум почната со средно школо,и уште да пушам?!Па нема да ми има спас за во иднина...
     
  19. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Мислам дека никогаш не треба да се пуши во животот ама ете има и деца кои уште од мали почнуваат да пушат, а најлошо од се е што дури и некои родители им дозволуваат на децата да пушат иако сеуште се малолетни.
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.542
    Пол:
    Женски
    Нема правило тука. За жал многу мали деца почнуваат да пушат цигари, од 9 години веќе. Во мој клас имаше едно дете кое почна од 13-14. Во основно школо се почетоците, во средно се веќе ,,пушачи со искуство''.