1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што направија кинолошките натпревари!

Дискусија во 'Дом' започната од mil4ence, 16 септември 2013.

 1. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Здраво!
  Денес гледав едно видео кое што покажа што измениле кинолошките натпревари за до поубаво и по необично куче. Но, според мене тие направиле големи грешки во тоа. :!:
  Еве слика од поранешен бул териер:
  [​IMG]
  Eве слика од денешен бул териер:
  [​IMG]
  И еве слика од бул териер кои се изменува во денешниот:
  [​IMG]
  Од овие слики сватив колкава грешка сме направиле! :@
  Еве слика од одлични примероци на расата англиски басет:
  [​IMG]
  Да, нели порано басетите биле многу поубави од сега?
  Знаете зошто?
  Порано басетите не се користеле за кинолошки натпревари и биле совршени ловџиски кучиња! :!:
  А, сега гледаат СЕКОЈА раса да биде што „поубава“ на овој начин, т.е да биде по изменета. :x
  [​IMG]
  A, што се случило со булдозите?
  Па, кажете си ги вашите ставови околу оваа тема. Дали ги сакате назад старите или овие „совршени“ кучиња.
  Тешките болести како искривување на колкови и генетско ослепување ги немало тогаш. Со најновиов „апдејт“ на кучињата се појавиле тие, но се за убавина... :headbang:
  Добро, доста беше од мене. Чувствувајте се слободно и кажете си ги мислењата долу. :toivo:
   
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.374
  Допаѓања:
  18.808
  Пол:
  Женски
  Во право си. Многу кучиња страдаат од овие што ги наведе, а и од други здравствени проблеми и аномалии. Колку луѓе што познавам што имаат расни кучиња само по ветеринари одат.

  Ги упропастиле!
   
  На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Исто така го упропастија и Авганистанскиот `Рт...
  Порано:
  [​IMG]
  Сега:
  [​IMG]
  И, да и тој е вброен во кучињата склони кон тешките и неизлечиви генетски болести што ги наведов.
  Се ќе направат за убавина луѓево! :swear:
  Или пак Шар Пеи кучињата, новиот изглед им е изгужван и сиротите личат повеќе на крпи одколу на кучиња! :x
  Но, има некои кои се викаат "Bone Mouth" и не се толку изгужвани исто не се склони кон болести.
  Чау-Чау, сега се дебели и згоени незнаеш дали се прасиња или кучиња еве слика од поранешен Чау-Чау:
  [​IMG]
  Eве ги сега:
  [​IMG]
  На што личи ова?
  Ова е како главата да му ја проголтала муцката! :x
  Има уште еден куп вакви раси кои се изменети...
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.