babylove овошни кашички

Што планирате денес?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од lavica23, 16 февруари 2010.

 1. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  24
  Колку сте организирани ..и дали претходниот ден планирате за утре ? Дали знаете што точно треба да направите утре?Навреме ги завршувате обврските или оставате и за утре? Дали има денови кога едноставно ништо не сакате да правите ?
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.589
  Допаѓања:
  71.435
  Ја обожавам спонатаноста. Порано немав планови, и уживав во спонтаноста, ама сега без план - ништо.
  Со две деца, домаќински активности, работа и школо, ако не се организираш - ништо! Сега сум организирана до совршенство. За да можам да најдам време и за дружење, си имам направено ред :D . Бабите и дедовците си имаат распоред кои денови се задолжени за чување деца, за ние да отидеме на некое кафе, кино, театар, што и да е, а и тие да си знаат, да не планираат друго тие денови.
  Веќе и друштвото ни е со доста обврски - кој многу работа, кој деца, па мора да им се јавиш еден ден претходно да ги договориш... гледам сите почнаа така да функционираат.
  Исто така имам точно определени денови кога се бањам (мислам со миење коса, и сите салтанати), кога ги бањам децата, кога чистам, кога менувам постела, кога учам... Звучи смешно, ама само така нема да потфрлам. Зошто малку ако ми се измести редот, после тешко се надокнадува.
  Секој викенд планирам што ќе готвам цела недела, за да знам што треба да купам за готвење (обично за викенд купувам храна за цела недела).

  Има денови кога ништо не ми се прави ама не можам да си го дозволам тоа :D . Знам дека ако еден ден не си ги завршам обврските, следните 5 дена ќе ми бидат пореметени. Е сега од време на време ми се случува во нешто да потфрлам - на прмер да не направам ручек, туку да купам готов, да не излезам, туку да останам пред компјутер, ама се трудам да се држам до редот :D
  Најинтересно е што организираноста воопшто не ми е својствена, порано бев страшно неоганизирана... ама морав да ја научам за да постигнам се' што сакам :D
   
 3. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  24
  Браво Ариел...човек може да ти позавиди на организираноста ! Точно дека спонтаноста е добра и знае да биде по возбудлива и интересна ...мегутоа веке возраста си го бара своето нели? јас сум мн организирана и не знам зошто од страна изгледам чудно !па како да легнам да спијам ако не знам што од прилика ке правам утре дали да станам порано ?секогаш ми е распоредено времето однапред и затоа никогаш не доцнам ...и наогам време за се !кога излегува некоја непредвидена ситуација макар и позитивна прво се нервирам :D .
   
  На kompijuter му/ѝ се допаѓа ова.
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.402
  Пол:
  Женски
  Јас не сум мажена и немам дечиња и сум апсолвент ама сум прилично активна дома, сакам да и помагам на мајка ми бидејќи ми е жал јас со 23 год да чекам се од неа. Така денес направив ручек, посен зошто татко ми пости, ги измив прљавите садеви од кујна, бев до продавница, купив леб и патем фрлив ѓубре , ја напунив машината со алишта и ја пуштив, сега си пијам кафе пред компјутер и уживам.
  Ич не ми е тешко така нешто по дома да сработам особено сега кога не сум на факултет и немам обврски.
  После треба да одам да купам поклон , утре сум на роденден, вечер најверојатно ќе си ја напунам кадата и ќе се релксирам а после ќе гледам некое филмче пред спиење.
   
 5. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  Ariel бравооо за организираноста навистина ти завидувам !! И навистина човек надобро функционира кога се е организирано и под ред така се создава некоја мирна состојба на умот кога знаеш дека имаш ред и место за некои работи кога и како да се завршат ... Ама во секој случај мислам дека спонтаноста прави да се чуствуваш убаво и слободно,отстапувањето од рутината и секојдневието и обврските што се зацртани за секој ден да се изостават барем повремено.Барем јас замислувам така ... Е сега нормално со деца и сопруг и кариера ретко кога и како може да се направи тоа
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.589
  Допаѓања:
  71.435
  А.Срцушка, во право си дека спонтаноста прави да се чувствуваш слободен, и со задоволство се сеќавам на времето кога ќе ме прашаа што ќе правиме утре, а јас викав ехееее, тоа е дури утре. Ама со повеќе обврски сакаш - нејќеш, мора да се организираш. Моево беше под принуда, и се трудев некое време да го избегнам, ама после сфатив дека што побрзо се навикнам на тоа - тоа подобро за мене а и за околината :D

  Супер е Иренна тоа што помагаш дома, така и ќе се навикнеш да правиш нешто по цел ден, па нема да ти биде тешко кога ќе почнеш со работа. Има луѓе што се толку улежани дома, што кога ќе тргнат на работа им се чини ретешко да седат 8-9 саати во канцеларија и да работат. Е тоа не го разбирам.

  Лавица, и биди си организирана, и не се грижи како изгледаш од страна. Сега можеби твоите врсници се неорганизирани, или не до толку, ама за некоја година - ќе мораат, а ти веќе ќе бидеш навикната. Како што кажа и ти, вораста си го бара своето.
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  многупати сакам да оставам на работите спонтано да се одвиваат, ама изгледа мојава живчана природа тоа не ми го дозволува. Се мора да ми е точно организирано, под конец и тоа сама се си се организирам, не чекам на друг.

  Еве денес на пример бев од сабајле на школо, сега планирам да се капам, па после кога ќе дојде другарка ми да се фатиме за работа со проектите. Вечер обавезно читнувам малку, а ако имам време можда и некое филмче.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.286
  Допаѓања:
  50.012
  Пол:
  Женски
  Јас не станувм од кревет ако денот не ми е испланиран. нормално дека не испаѓа секогаш по планот, но некаков план мора да се има.
   
 9. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  297
  Често знам да кажам дека сум човек без план, многу ретко јас да испланирам нешто и така да ми испадне. Ама убаво ми е вака морам да признам, спонтано да ми се случуваат нештата. :up: А обврските редовно си ги завршувам да, што се мора мора се 8) Не секогаш , ама непланираните работи најубаво испаѓаат. А најверојатно кога ќе почнам здравје со работните обврски тогаш друга песна ќе се пее, тогаш организираноста ке ми стане појака страна :)
   
 10. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  не ги планирам работите но и без да планирам знам што ке правам денеска имам испрашување по филозофија и економија па така да цел ден ке скапам :x :x :x
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  Денес.....повторно со проектите за матура. Ај барем тие да ми се тргнат од глава.
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.493
  за 2 сати треба да сум чаршија... на кафе ова она муабетче. Вечер..... на журкање и гушкање :mrgreen:
   
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.833
  Пол:
  Женски
  Пааа,ништо посебно.Денов си го посветив себеси,средување веѓи,депилирање,маникир.И си уживам во тоа.ЗА вечер, е тоа е посебна приказна,планирам да излеземе со дечкото,си викнавме друштво,се надевам ќе биде убаво :D
   
 14. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  520
  Пол:
  Женски
  Цел ден шеткаф по бутици и царшија, сега се прибрав дома. Вечер планирам да излезам негде, на романтична вечера или пак во диско. Инаку за денес имам планирано да одиме на викенд негде или у шопинг али ништо од плановите.
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  Кате и Барби, убаво да си поминете. :D

  Јас планирам да се скоцкам и да си излезам и да си поминам супер со моите најсакани шо ме трпат. :D
   
  На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.286
  Допаѓања:
  50.012
  Пол:
  Женски
  Денес ќе со легнам накај 10, ќе спијам докај 5 попладне негде. Ќе станам да се размрдам и во 7 пак на работа.
   
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.928
  Допаѓања:
  37.485
  Станав во 9ипол сабајлево, со намера да одам до Центар и потоа до кај момчето, ама немам вода дома, се средува некој дефект, па сега се ми се пролонгира.
  Ништо особено денес.
  Факс, читање некоја книга приквечер, проба со бендов, па можеби кафе некое релаксирано со другарките по дома и на крај кревет.
  Досаден понеделник :)
   
 18. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  39
  do 3 na rabota :? posle rabota domece ke si simanam nekoj film ke se izlezavam i ke uzivam...a za posle otoom potom :D ke vidime sto ke iskoci :D
   
 19. Maloto-Divo

  Maloto-Divo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Jas nikogas ne planiram zs ako planiram nikogas ne mi ispaga kako sto sum planirala.. :) A i mn pointeresno i poubavo mi e koga se se slu4uva spontano... :) A ina4e denes vtora smena u skolo i toa 7 4asa.. :x Pa ve4er posle skolo direktno na kurs :x Dosaden ponedelnik.. A moze i ako ne mi se odi na kurs namesto na kurs da si otidam da se prosetam.. :D
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  Паа....ќе се собираме кај една друшка да ПОУЧИМЕ за писмената по германски, ќе падне и кафе и потоа проект!!!!