1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што точно е плагијат?

Дискусија во 'Образование' започната од Miro91, 14 октомври 2019.

 1. Miro91

  Miro91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2015
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  54
  Здраво, бидејќи многумина погрешно го сфаќаат концептот на плагијат, да ве прашам вас вие што сфаќате под тој поим? Плагијат, според мене, е да преземеш туѓо дело и да го присвоиш како свое без да наведеш од каде си ги презел податоците. Но, како може нешто да е плагијат ако е прописно наведен изворот на оригиналот?