1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што јадете на работното место?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rajna-vojvoda, 10 август 2011.

  1. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Феминки !!!
    разгледував и никаде не видов ваква тема(ако има нека се избрише мојава )
    мене лично многу ми е проблем а знам дека и на голем број девојки и жени...што да се јаде на работа???
    Што најчесто јадете, дали носите храна подготвена од дома , или купувате???
    колку може да се јаде здрава храна на работно место????
     
  2. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Зависи, понекогаш купувам перек, геврек, јогурт....... од дома поретко..... имаме кујна на раб (во болница работам т.е волонтирам) па најчесто и од таму добиваме храна.
     
  3. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    е колку убаво , имаш барем нормален оброк секој ден штом имаш кујна на работа, мене ми здосади од гевреци банички переци кифлици....имам изедено за2 живота :lol:
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Да убаво е .....не треба да мислам секој ден, што денес за јадење!!!! иако секогаш и не е нај нај храната :^)
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Значи 8 часа ме нема дома. Некоја строга диета не држам ама пазам што јадам посебно во зимски периоди кога на брзина се додаваат кг.
    Гладта и потреба за јадење успешно ја убивам со јогурт, чај, кафе. Честопати носам и некое овошје, еве сега бар јаболки и круши има во изобилство. Некогаш носам и некоја салата направена од дома а кога немам ништо геврек и житарки се мој доручек ;) .
     
    На eleni23 и getting.started им се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    За жал морам да јадам бели пецива и такви ствари.Ама во последно време се трудам да станам порано па да јадам дома корнфлекс ,житарки или плазма со млеко.Во ташна носам секогаш јаболко или Витанова.Ако ме фати криза -а фаќа :worried: .
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    секој ден си јадев банана и витанова , али незнам што е проблемов ама неможам никаде да најдам витанова :( нема во тинеџот кај мене у зграда ;(
     
  8. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Моментално јадам кроасан со чоколадно млеко..ммммм :inlove: :inlove:
    Инаку обично бели пецива, а понекогаш со колегите одиме на доручек во ресторанчињата, обично јадеме пастрмајлии, чорби, летно време салати...
    Инаку понекогаш знам и од дома да спакувам нешто набрзина, ем вкусно, ем си заштедиш! ;)
     
  9. Soncenka

    Soncenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Си носам некое сендвиче од дома, интеглално лебче со качкавалче и обавезно некое овошје. Доколку не си носам од дома, стандард како повеќето си купувам геврече и јогуртче или некое друго пециво :)
    Летово кога бев на друго работно место многу трошев пари за јадење, а некогаш знаев и од дома да си носам, сум носела и салатки, варени компирчиња од дома и обавезно овошје... Знаев да одвојам 1 час од времето пред да почнам да се подготвувам за работа за да си подготвам за јадење, зошто сакав да внимавам на исхраната а и да заштедам пари :)
    Но навистина многу се заштедува кога си носиш од дома, многу се радувам кога ќе си го поминам денот без да потрошам ниенда паричка за јадење :lol:
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Имаш во Кам маркет :) Зелена опаковка(не ми текнува што вкус беа,ама знам немаа слој чоколадо и затоа и незнам што вкус беа зошто не ги обичам :D и се по 5 ден мислам ),од јагода(со бело чоколадо,омилените :inlove: ),со брусница(темно чоколадо) и се по 7 или 8 денари отприлика.
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Геврече,смоки одвреме на време бурек со јогурт и обавезно нешто блачко.
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    И мене ми се смачи од бели пецива да ви кажам, ама пак ме мрзи да земам нешто од дома.
    А овошје мене не ми е оброк тоа за десерт го сметам. :lol:

    Може од дома некогаш да си направиш сендвич или тост , сега барем во зима нема да се расипе - салама, кашкавалче, зеленчук малку.

    Можеш дури и салата да си направиш или некое полесно јадење (и кое нема да мириса наоколу).

    Евентуално и млеко и мусли, ама тоа бара многу носење чинија, лажица, млеко , мусли...

    Можеш и од дома да си направиш кифлички - со сирење, мармалад, мелено месо, крем, онакви мали ко за слава домашни кифлички, и така ќе заштедите.

    Аххх... се надевам дека некогаш ќе почнам да си ги применувам сопствените совети :lol:
     
  13. sreknadevojka

    sreknadevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    I jas go imam istiot problem na rabota za ovaa tema :D Vaka devojki .....sum probuvala sekoj den razlicno da si nosam od doma pa rucekot da go kupam ili naracam nesto od nekoe restorance, no ! ....dzabe e , povekje maltretiranje mi bese toa...taka da so vi saka dusickata toa da si jadete....so ako e zimski epriod i se stavaat lesno kg? ke dojde proletta pa ke pocneme so tie lesni jadenje i uzinki.....vo sekoj slucaj, eve ja so praktikuvam - za pojadok skoro sekoj dek si pravam od doma so integralno crno lepce sendvic(kaskaval ili zdenka so pilesko file i nekoe zelencuce ako imam u frizider) toa go pojaduvam nakaj 10:00 h....no pred sendvicot obavezno ama obavezno blago kafence(citav po portalive deka blagoto kafe mng pobrzo rasonuva) plus casa caj ! ne ste svesni koj efekt na energy go ima :D posle mozes cel den da ne pies kafe i da si bides svez/a.......znaci toa e pred sendvicot......e vekje nakaj 14:00 h praktikuvam da rucam ....obicno na rab ako naracuvam toa e kopance na skara ili nekoj stek so salata i pekarski kompir :) kako uzina isto jadam mng ovosje ili soncogled (isto za soncogledot citav deka drzi sitost i deka ima mng hranlivi i zdravi sosotojki)......i sekako za na kraj mili moi femininki VODA ....MNOGUUUUUUU VODA :) MWA
     
  14. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Абе СРЕЌНА алал да ти е тебе, ама ние што немаме кујна на работа кај да најдеме копанчиња :lol:
    Мора да се тешиме со кифли од пекара. Или, нели, да си носиме од дома

    Уште една идеја ми текна - паштета, геврек и јогурт е добр акомбинација, ако имате услови и прибор да ја јадете паштетата :)
     
  15. sreknadevojka

    sreknadevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Maja8.....ni ja neam kujna na rbaota no blizu tuka ima edno restorance.....nemora ova ete ubav primer dade so pastetata.....sea zimsko vreme mozes i makaroni od doma so sirence ili nekoj varen kompir da si nosis samo za da ti drzi sitost..... :)
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Да, тоа со макароните е добра идеја, може со сиренце, или пак руска салатичка да си направиш од дома... Ајде сите нека пишат по некоја идеја, за секој ден различно да си носиме :)
     
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Морам да признаам дека работава ја убива секоја снага и желба човек да држи некој здрав режим на исхрана а за диети да не зборувам.
    Конкретно јас единствено нешто што јадам на работа е појадокот кој си го купувам сабајлечки, кроасанче некое, бело пециво, бисквити, овошје - значи нешто мало и практично за со кафе.
    На работа ни е забрането носење на јадење а со самото тоа и јадењето е забрането, а кујната ја користиме само за кафиња правење.

    Едно време имавме секој петок заеднички доручеци ама и тие некако замреа.

    А искрено и не сакам на работа да јадам, не ми е згодно и убаво да го користам бирото за манџи и други глупости. Некогаш сум за жал принудена кога сме у тешки фрки па немам време ни да излезам. Но воглавно паузата ми е единствениот дел од денот кога можам да се макнам од овие простори и малку да шетнам макар отишла на по едно кафе.
    И со задоволство ја искористувам.

    Кога би бирала што би јадела на работа, најпрактично би ми било дома подготвени салати или некои тестенини. Најпрактични и да речам најкултурни ми се за јадење на работа.
    Евентуално по некој сендвич. Ете ви идеи :)
    А салати и видови на тестенини колку што сакате. Или по некој тост, м? ;)
    Евентуално направете си овошна салата со по некој овошен јогурт или корнфлејкс.
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Цели докторати имам на оваа тема :D. Имам услови за јадење на работа и како предлог би ви дала - пржени кришки, проја од дома, палента спремена од дома, печено јаболко со ореви, шпагети и остали тестенини, туна салата (туна, варен компир и малку мајонез без кромид да не бегаат колегите од вас :) ), домашни кифлички со ајвар и сиренце -не за друго сезона е сега на ајварот, оноа мачкање на леб со паштета, крем, џем, мед, маргарин веќе ми е превазиѓена работа и не ми е интересно веќе, па варени јајца, варени виршли, мусли во сите варијанти и со јогурт и со млкео....итд итд 8)
     
  19. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    па претежно муслии си прам со јогурт од виталија,не сакам кога треба да носам јадење од дома , а бели пецива и леб не јадам па така да многу ,многу немам избор за храна ,мози некој предлог да даде за нешто што не е калорично не е бело пециво а е супер за на работа оти во market работам и нее пријатно да јадеш нешто што се јаде пола саат
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Еве нешто преземено од ВЕСТ:

    Што да јадете, а што не НА РАБОТА

    Го прескокнувате доручекот а цел ден сте на работа? Еве неколку совети како да имате енергија преку ден

    * Одберете го ова
    1 грст (3/4 шолја) ф'стаци
    183 калории, 7 г белковини, 9 г јаглени хидрати, 15 г маснотии (2 г заситени), 3 г влакна

    * Избегнете го ова
    1 грст чоколадни дражеи
    256 калории, 2 г белковини, 37 г јаглени хидрати, 11 г маснотии (7 г заситени), 1 г влакна

    * ЗОШТО? Не само што ф'стаците имаат помалку калории, туку се побогати со влакна и содржат помалку јаглени хидрати. Лупењето ќе ве забави малку, па нема толку брзо да ги изедете како чоколатцињата.

    * Одберете го ова
    2 коцки домашно чоколадо
    140 калории, 0 г белковини, 26 г јаглени хидрати, 4 г маснотии (2 г заситени), 0 г влакна

    * Избегнете го ова
    1 голем кекс со кандирано овошје и шеќерна глазура
    172 калории, 1 г белковини, 26 г јаглени хидрати, 7 г маснотии (2 г заситени), 0 г влакна

    * ЗОШТО? Пар коцки домашен чоколаден специјалитет содржат помалку калории од еден единствен домашен кекс. Покрај тоа, чоколадото е подобро за смирување на страстите кога се работи за слатки