Што ѝ недостига на нашата држава?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од hellocity, 28 август 2018.

 1. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.259
  Допаѓања:
  4.688
  Пол:
  Женски
  Што и недостига на државата? Што има во другите држави а го нема кај нас? Ријалити шоуа, повеќе вип личности, подобри места за забава?
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  29.001
  Пол:
  Женски
  Се освен копукот Заев и остала багра у позадина.
   
  На Јаневски, Роберт 7, Abeja и 5 други им се допаѓа ова.
 3. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  10.954
  Пол:
  Машки
  Прво недостасува елементарна култура кај народот, а во поглед на тоа што и недостасува на државата од аспект на организација и недостасува буквално се. Бидејќи се е отидено по ѓаволите одамна. :|
   
  На Feminka192, elimkd, јolene и 8 други им се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.072
  Пол:
  Женски
  РиЈалити шоуа бе. Што ќе ти е тоа? Пушти си вести.
   
  На vitamina, Роберт 7, јolene и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.048
  Допаѓања:
  160.510
  Пол:
  Женски
  Се насмеав прво на понудениве ствари во воведот, ама па судејќи по темана за јавни фаци и кои се коментираат таму секој ден - може да се рече дека стварно и ВИП личности фалат... :D :D :D
   
  На MarigoldA, Joi, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
 6. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.743
  Допаѓања:
  35.987
  Пол:
  Женски
  :rofl:
  Замислете Фемина ријалити шоу,
  Замислете само :D
   
  На MarigoldA, Ketchup, GoodGirl45 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  3.192
  Пол:
  Женски
  Нашата "ДРЖАВА" :o мене на се ми личи само на држава не!!
   
  На Плавуша123, buba4e89, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.259
  Допаѓања:
  4.688
  Пол:
  Женски
  Поарно ријалити отколку турски сериии јас мислам поради нив веке не го укл телевизорот
   
 9. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.453
  Допаѓања:
  11.630
  Пол:
  Женски
  Јас не знам како ќе излезе Колумбо и Јас лично...Ваљда Михајло ќе прави напори да го клонира.
   
  На DAngel, Feminka22, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  17.915
  Пол:
  Женски
  Повеќе ВИП личности? А кој не е вип личност? Сликај се тро од поќе и одма си јавна фаца на инстаграм, не зезајте.
   
  На najjacha, Joi и Petra777 им се допаѓа ова.
 11. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.259
  Допаѓања:
  4.688
  Пол:
  Женски
  Зборам за артисти пејачи, глумци има ама никој не ги знае хаахха
   
 12. LanaSGirl

  LanaSGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.072
  Пол:
  Женски
  Вистински и САЛАМ политичари, слога, мир и љубов. И повеќе работни места..
   
 13. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  1.367
  Пол:
  Женски
  Да нема корупција. Мислам корупцијава е сржта на се што ни се случува во државава. Е тек кога ќе ја нема, ќе имаме подобро се.
   
  На Victorian, faye, poenta и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  13.502
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На P.S.love, sparklie, bella.s и 19 други им се допаѓа ова.
 15. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.629
  Допаѓања:
  108.295
  Матични психолози, за личностите да почнат да негуват ментално здравје и да не мислат дека се кул ако се расфрлат со болести за некој друг. Just saying, tho.
   
  На sparklie, Carissa, crimson и 15 други им се допаѓа ова.
 16. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  11.490
  Пол:
  Женски
  Се и фали на државата.... ете и ГМО и фалеше, нема повеќе ни тоа да и фали.

  Децата наши немаат што да гледаат на мајчин јазик (освен синхронизирани турски серии), нема емисии, цртани, квизови ништо. Ние кога бевме деца, колку толку, се вложуваше во детска емисија - Дајте музика, детски фестивали со безброј детски хитови, Во светот на бајките, квизови, итн. Гледам србите си имаат детски програми со еден куп интерсна содржина. И не само децата, и ние возрасните... ако не е Лила со тој еден квиз на Сител, ништо не правиме. Порано се знеше, квизовите беа да научиш нешто, Сепак се врти, Кој Сака да биде милионер, Џандар Збира и полно други, барем човек ќе се забавуваше и ќе научеше нешто ново во животот гледајќи ги. Ама тогаш па глумците си беа глумци, пејачите си беа пејачи, не ги интересираше политика, што знам, фали тоа некако. Сега се прават политички митинзи и хепенинзи, јас кога бев мала се правеа музички хепенинзи на плоштад, со сите пејачи, оти така, народот требаше да се забавува... и оти ние дечињата требаше да трчкаме и да собираме автограми.

  Фалат градоначалници кои место да ги интересира џебот, ќе бидат навистина татко/мајка на градот и ќе сакаат од својот град да направат поубаво место за живеење. Ќе земат да ги исцртаат избледените пешачки премини на улиците, ќе ги зачистуваат депониие, ќе плаќаат навремено сметки во училиштата да не мора децата да седат во ладно, некогаш и без струја итн. Само во нашата држава градоначалник се бира по политичка партија, а не по заслуга, јеби га.

  Фали убавиот Охрид кој го испустија кога цело езеро го дадоа под концесија за кафичи, ги уништија трските и пола жив свет. Фалат прекрасните национални парковикои ги испустија, пример Пелистер кој беше прекрасен скијачки центар... кога ќе го видам напуштено детското игралиште кое крие без број детски спомени, или планинарскиот дом Копанки кој остана така рушен после пожарот и покрај толку години... ми е жал, и тоа многу.

  Фалат доктори, уметници, пријатели, луѓе........... Има уште многу да се пишува, ама некако ми падна тешко... не сум толкав емотивец, ама ете, пишувајќи го ова ми стежи, не знам зошто.
   
  На Carissa, bella.s, vitamina и 11 други им се допаѓа ова.
 17. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  3.066
  Недостига енергетска независност на повеќето домаќинства преку обновлива енергија (сонце, ветер).

  Недостига квалитетна инфраструктура, пред сè во форма на автопатишта и широко распространети железнички линии, особено врска со соседните држави кон исток и запад - тие се ефтин вид на транспорт на големо за разни видови стоки но и патници. Велат од 2015 година се работи на тоа па ајде да видиме во иднина што и како ќе се направи.

  Недостига и подобар менталитет, но тоа не се менува преку ноќ.
   
  На WildMk, Joi, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.259
  Допаѓања:
  4.688
  Пол:
  Женски
  Јас мислам не сме силна држава и многу работи фалат од причина шо сме поделени се дисктиминација има на машки на женски работи на пример у Германија во Берлин жени возат таксиња тука да возат или ке ги зафркават или недај боже можат да направат нешто затоа и сме многу назад од државите што имаат моќ исто така сме поделени на муслимани евреи и уште што не роми...
   
  На Feminka192 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.443
  Пол:
  Женски
  На нашата држава не и недостига ништо туку на луѓето кои живеаат во неа им фали култура(секоја чест на исклучоците)
   
  На Dessa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.612
  Допаѓања:
  48.931
  Пол:
  Женски
  На државава ѝ фали саглам народ... Луѓе со култура и совест, што се грижат за околината, не оставаат мини депонии зад себе, знаат бон тон и како треба да се однесуваат на секое место каде одат, луѓе со чувство за одговорност, луѓе што си гледаат за себе, луѓе кои не се колат со свои роднини поради имот и општо луѓе на кои материјалното не им е свето итн итн. Потоа, ѝ недостига подобра економија, подобра инфраструктура... Вип фаците се мање битни, повеќе професионалност недостасува, кај сите кои се бават со нешто. Исто и саглам тв програми, нешто едукативно и корисно пошо отупеа новиве генерации.
   
  На Dessa, P.S.love, Joi и 8 други им се допаѓа ова.