1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шум на срце кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од kiki_riki, 6 јули 2017.

 1. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Ја отварам оваа тема затоа што на бебенцето мое му дијагнозираа шум на срце. Ми рекоја засега не е сериозна ситуацијата но мора да се следи. Доколку не се затвори само тогаш следува операција.
  Ве молам за совет дали некоја имала вакво искуство и колку навистина е сериозна ситуацијата затоа што сум во паники.
   
 2. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  8.628
  Допаѓања:
  39.610
  Пол:
  Женски
  Немој да се паничиш само.
  Луѓе живеат со вакви состојби, ане се ни свесни дека ги имаат, а функционираат нај нормално.
  Ама чисто ако толку те интересира подетално бидејќи незнам дали се сеќаваш на мојата ситуација од труднички, ама на кратко.
  На втор скрининг Димчев ми откр суспектибиле ВСД на мембрана. Ме прати веднаш кај д-р. Драшко Димески. Тој како што го зборат е најдобар за фетала и неонатална кардиографија. И тој имаше иста констатација. Контрола за месец дена. На контролата повторно исто, не можеше убаво да вид дали е затворено или не. Повторно контрола за месец дена. Вчера бев повторно и за жал сега свртен со грб синко и прави сенка со рбетот на срценцето и пак не може да се види.
  Ми рече нема потреба повеќе да правиме во бременост, ќе видиме октако ќе се роди, зошто состојбата не му смета на развојот и да не го малтретираме синко.
  Докторот мене вака ми објасни
  Доколку е минимален и срценцето функционира како што треба (што претпотавувам е случај кај вас) му даваат шанса да се затвори природно. И верувај знам 4 ситуации кај кои ова било случај и вака се завршило
  Ако случајно не се затвори, а отворот е минимален тогаш се одело на интервенција која е слично како вградување на стент - преку крвен сад ставале, они го викаат чадорче, за затворање.
  Третата варијанта е хируршка интервенција, што они ја сметаат за најлесен вид.

  Немој да сесекираш. гушкајте се и оставете време да покаже. А штом оставиле докторите сигурна сум дека природата ќе си го заврши своето. Незнам каде си била на преглед, евентуално ако сакаш можеш да одиш на второ мислење.

  Ве гушкам тебе и бебуш.:hug:
   
  На tina-63, Antebellum, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 3. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  @Ano да позната ми е твојата ситуација ја следев во труднички.
  Мене Докторката ми објасни дека тоа било некој отвор и со првото вдишвање на воздух тој отвор треба да се затвори меѓутоа во овој случај не се затвори. Остави простор да почекаме да се затвори само. Недела сме на контрола да види каква е ситуацијата. Доколку не се затвори имало некоја докторка Лиле (не знам од каде е) доаѓа еднаш месечно во Плодност (од Битола сум инаку). Таа правела ехо на срце кај новороденче. Во Плодност ќе биди дури на 29 така да ако нешто има ќе барам др решение во Ск затоа што 29 е далеку. Докторот Драшко во која болница работи и како е со закажување кај него?
  Ти благодарам уште еднаш за позитивните зборови.
  Ти возвраќаме гушки со принцезата за тебе и твоето стомаче :hug:
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.631
  Внук ми е тaкa рoден. Oтвoрoт не се зaтвoри. Дoктoрите не превземaa никaквa интервенцијa. Редoвнo oдaт нa кoнтрoли.
  Вo меѓувреме, висoк е 2 м., имa 80 кг., aктивен спoртист. Немa никaкви прoблеми.
  @kiki_riki не се секирaј:)
   
  На kikin, mal.ecka, Antebellum и 5 други им се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.241
  Допаѓања:
  71.860
  Пол:
  Женски
  Јас имам цел живот, секогаш на систематски ми повторувале.. ама никогаш не рекле опасно дека е. Брзо се заморувам, се задишувам.. па ептен големи физички активности сум немала. Сум проверувала срце на ехо но океј било, па не ми рекле ништо за тоа..

  Исто и синчето имаше шум кога се роди, ми рекоа кога беше малечок но не не пратиле никаде посебно за срце да провериме. Сега ете не ми ни текнало да прашам дали сеуште го има... има две години сега. Не ми дал никој до знаење дека е опасно и дека за такво нешто и операција треба, па не сум се загрижила... Ваљда има разлика од шум до шум што знам...
   
  На Antebellum, kiki_riki и Ano им се допаѓа ова.
 6. lejla5

  lejla5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  I jas imam sum na srce majka od raganje pa sum zdrava prava i vitalna,visoka 186cm.nikofas ne sum primala nikakva terapija a edinstveno nesto sto cuvstvuvam se cesti tahikardii,no ne taka steasni za mi snetaat vo nesto.samo imac redovni kontroli do pubertet
   
  На Antebellum, kiki_riki, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.757
  Пол:
  Женски
  И јaс сум сo шум нa срце, oсвен пoвремени aритмии други прoблеми сум немaлa.
  Тaкa дa не се секирaј ништo стрaшнo не е :)
   
  На kiki_riki, mariz и Ano им се допаѓа ова.
 8. EraBon

  EraBon Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  595
  Ne e nisto strasno imam drugar so sum na srceto od bebe eve veke cel maz stana taka kazano dobar e i se e vo red..kako sto znam nemu mu bea kazala da ne se zamoruva mnogu...ne panici samoo... so lesnoo :)
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  8.628
  Допаѓања:
  39.610
  Пол:
  Женски
  Ете гледаш и од личните искуства на останатите. Само позитивно и не се секирај.
  Ако случајно решаваш да одиш за второ мислење кај Драшко, тој е во систина. Имало уште една докторка во Ремедика мислам Јадранка се викала.
  Изгушкај ја принцезата и уживај. Не си ги прави стресни најубавите моменти.:*
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на сите зс утехатс. Навистина е подобро кога ќе се прочитаат позитивни искуства :hug :
   
  На mal.ecka, stevemila, lilo и 5 други им се допаѓа ова.
 11. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  264
  ист проблем,ми кажаа не е страшно...за месец сме на контрола на кардиолог
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.011
  Допаѓања:
  40.157
  Odete kaj Drasko vo Sistina. Ne se potpirajte na edno mislenje.
  Covekot e mnogu strucen.
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  26.469
  Пол:
  Женски
  На внука ми не и беше затворено после раѓање. Докторката им рече да одат пак на 3-4 месеци и тогаш само од себе се затвори. Нема место за паника.
   
  На Luni, Ano и kiki_riki им се допаѓа ова.
 14. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.762
  Пол:
  Женски
  Duso ne grizi se ic toa se zatvara samo od sebe.
  I sin mi bese roden taka i mi go rekoa istoto sto i tebe, bev preezagrizena zatoa te sfakam. Kako raste deteto toa poleka se zatvara, a ako ne togas ( sto e se mn mali sansite na 10000 slucai 1 dete moze da se sluci) sledi operacija.
  Samo treba da se sledi na kontroli. Jas dosega go odnesov na 3 kontroli od koi poslednata bese koga imal.1 ipol god i fala mu na Boga ete go 3 ipol god ima sega i se e ok. Trca, igra kako i sekoe normalno dete.
  Zatoa duso ne se sekiraj ne e strasno, samo doktorite ponekogas znaat da ne izvadat od takat.
   
  На Ano и kiki_riki им се допаѓа ова.
 15. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  4.515
  Мајка уживај со бебушот ако требало да направат нешто сигурно ќе направеле. Смирено бебуш те осеќа мајка цел живот треба.
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  2.050
  Допаѓања:
  26.304
  Пол:
  Женски
  И јас имав ама не од раѓање мислам дека имав 8 години и одев на терапија нон стоп еден месец и пиев апчиња ете ме сега 29 години имам немам ништо мислам дека за период од една година ми се повлече а исто така на една пријателка бебето имаше ама после раѓањето и на него само без ништо му помина не е ништо страшно ке помини бацки
   
  На kiki_riki и Ano им се допаѓа ова.
 17. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.134
  Допаѓања:
  122.902
  Има различни видови шумови. Некои не се опасни а за некои треба операција. И ќерка ми имаше и на 1 година и се затвори. Одевме на ехо на срце. Опција ако не се затвори беше операција.

  Ако не е сериозно немало да речат да чекаш да дојде докторка. Ако било важно одма ќе те прателе Скопје. Затоа не се грижи. Ќе видат на ехо ќе ти кажат кога контрола и тоа е.

  Најчесто сами се затвораат. И кај вас ќе биде така. Не се плаши.
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  3.092
  Допаѓања:
  16.193
  Пол:
  Женски
  Ние пред скоро време се извадивме од памет сќшум шум до сега требаше да помине да се повлече одете на кардиологија ни рече педијатарот.Одма јас по интернет кој детски кардиолог е добар.Отидовме во Филип втори кај доктор Милев.Кога отидовме таму се чудеа зошто сме отишле дали имаме некои симптоми нешто и им објаснивме дека чисто на контрола за шумот.Се супер помина им падна незгодно за џабе да не ни земат 2000 па го гледаа двајца доктори,бубрезите, желудникот.хаха.не е страшно само нека прати педијатарот и по потреба кај кардиолог.
   
  На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
 19. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  264
  Дали може да ми предложите добар детски кардиолог?
   
 20. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  8.628
  Допаѓања:
  39.610
  Пол:
  Женски
  Јас кога се распрашував, сите ми рекоа дека Драшко Димески од систина е најстручен (ова дури препорака и од Кедев е). За во ремедика гледам сум пишала Јадранка, ама изгледа грешка сум, мислам дека Јасна Анастасовска ми ја препорачаа. за државно незнам дали има некој.
   
  На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.